جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 168593
قرآن و محیط شرعی آن ( مدخل چهاردهم قرآن مورخان): کاربست رویکرد تاریخی در اجتهاد فقهی
نویسنده:
محمد خدابنده لو
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
مجموعه قرآن مورخان، مجموعه‌ای سه‌بخشی است که حاصل کوشش سی نفر از پژوهشگران بین‌المللی است و به زبان فرانسه در سال ۲۰۱۹م. منتشر شده است. بخش اول از این مجموعه مشتمل بر بیست مدخل جداگانه است که به مطالعه بافتار تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی قرآن و نیز متن و نسخه‌های خطی قرآن می‌پردازند. مدخل چهاردهم این بخش با عنوان «قرآن و محیط شرعی آن» تنها مدخلی است که به فقه قرآن پرداخته و کوشیده است محیط شرعی و فقهی قرآن را بازسازی کند. در این مدخل تلاش شده است متون شرعی موجود در زمان قرآن فهرست و سپس نمونه‌های احتمالی از روابط بینامتنی میان این متون با قرآن آورده شوند. فقه بیزانسی، فقه ساسانی، کلیسای ارتدکس سریانی، کلیسای مشرق، فقه حاخامی و فقه آرامی مشترک، بخش‌هایی از محیط شرعی قرآن هستند که در این مدخل مورد واکاوی قرار گرفته‌اند. نویسنده همچنین قرائت جدیدی از آیه ۱۲ سوره نساء پیشنهاد داده است که نتیجه فقهی متفاوتی با احکام مرسوم در علم الفرائض به همراه دارد. رویکرد تاریخی که در این مدخل طرح شده، در چهارچوب مطالعات سنتی فقه نیز کارایی دارد، بحث احراز صغرای سیره عقلای معاصر با معصوم و بحث تاریخ‌نویسی علم فقه دو حیطه‌ای هستند که به‌مثابه نمونه‌هایی از این کارایی بررسی شده‌اند. در پایان، ترجمه فارسی مدخل نیز ضمیمه شده است.
صفحات :
از صفحه 275 تا 315
Capacities of Cyberspace for Religious Education
نویسنده:
عباسعلی براتی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: با توجه به کارکردهای دین در جهان معاصر، فضای مجازی می تواند نقش تعیین کننده ای در آموزش، پژوهش و دعوت به دین داشته باشد. همچنین در زمینه عمل به دین و خدمت به بشریت، می توان از این فناوری به عنوان ابزار بسیار مفیدی استفاده کرد، اما بستگی به نحوه درک دین و نحوه اجرای آن دارد. برای استفاده از این ابزار اخلاق و آداب لازم است. در حالی که متوجه می شویم که برخی از افراط گرایان و تروریست ها از آن علیه بشریت و حتی بر ضد شهرت و وجهه دین استفاده می کنند، این امر وظیفه ای را بر عهده کارشناسان عالی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی و همچنین رهبران دینی می گذارد که از آن محافظت کنند. نسل جوان و آینده بشر
صفحات :
از صفحه 11 تا 19
توظیف الفضاء الإلکترونی فی التعلیم الدینی
نویسنده:
حامد طاهر عبدالحسین الطایی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
صفحات :
از صفحه 209 تا 228
تصویر معیارهای عدالت فرهنگی
نویسنده:
احمد اولیایی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
دنیای معاصر امروز دنیای تزاحمات و تنازعات است. این تنازعات در امور بسیاری خود را نشان می دهد اما در سبک زندگی انسان امروز که در عرصه فرهنگ بازنمایی می شود، به اوج می رسد. عدالت همان مفهومی و فضیلتی است که برای این تنازعات پا به میدان می گذارد و این بار چون عرصه، عرصه فرهنگ است، عدالت فرهنگی مدنظر خواهد بود. اما مشکل اصلی در بسط عدالت اجتماعی و به تبع عدالت فرهنگی در یک جامعه، فقدان معیار و در ادامه، سنجه است. حوزه عدالت فرهنگی به عنوان یکی از ساحت های حیات جمعی به میزان عدالت سیاسی و عدالت اقتصادی کار و معیارهای آن نیز تنقیح نشده است. لذا در بحث معیارهای عدالت فرهنگی نیز با مشکل بزرگی روبرو هستیم. بنظر می رسد ابتدا باید با توجه به بحث های پیرامون معیار در عدالت اجتماعی، باید اقسام معیار در عدالت فرهنگی بررسی شود. این مقاله در صدد است معیار های متصور در عدالت فرهنگی را تبیین نماید. حق فرهنگی، خیر فرهنگی، کار فرهنگی، نیاز فرهنگی، برابری فرصت های فرهنگی و معیار ترکیبی از جمله معیارهای عدالت فرهنگی است که می تواند معیار بسط عدالت در عرصه فرهنگ باشد.
صفحات :
از صفحه 255 تا 274
Promoting Islam in Cyberspace Based on Modern Islamic Thoughts of Syeikh Muhammad Abduh (Indonesian Perspective
نویسنده:
Jeanne Francoise Wayan Midhio Triyoga Budi Prasetyo
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مقاله که در اولین همایش بین المللی ظرفیت و تأثیر فضای مجازی در ارتقای تعلیم و تربیت دینی، 28 تا 30 مهر 1396 در دانشگاه آزاد المصطفی ایران ارائه خواهد شد، دارای این فرضیه است که اسلام دین بزرگی است که می تواند ارائه دهد. بنیان مستحکم انسان در میان اندیشه‌های مدرنیسم و توصیف حکمت محلی که همیشه در زمان دیجیتال یا اینترنتی به زندگی مسلمانان و محیط اطراف آنها سود می‌بخشد. این دیدگاه بر اساس اندیشه‌های سید محمد عبده، عالم بزرگ مسلمان، فتاوای انقلابی و همچنین از علمای بزرگ مصر، تحلیل شده است. این مقاله برای تحلیل عقاید و حکمت محلی وی، از روش کیفی با ترکیب منابع مجلات دانشگاهی، کتب و اخبار استفاده کرده است که نشان می‌دهد چگونه مسلمانان امروزی می‌توانند اندیشه‌های برجسته اسلام و حکمت محلی را بر اساس اندیشه‌های عبده جذب کنند. در بخش تحلیلی، این نوشتار به نگارش زندگی نامه کوتاه و اندیشه های عبده به ویژه مفهوم «امت واحده»، تعریف حکمت محلی بر اساس قرآن و حدیست و مفهوم تجددگرایی مرتبط با فتوای رایج اسلامی در این زمینه می پردازد. خرد محلی علاوه بر این، این مقاله بر اساس آمار و بررسی‌های کنونی، آن افکار عبده را با وضعیت مسلمانان اندونزی در حال حاضر مرتبط می‌کند تا میزان تفکر مسلمانان اندونزیایی در مورد مسائل سیاسی مدرن اسلامی در زمان دیجیتال یا اینترنت را ارزیابی کند. امید است این مقاله این ایده را منتشر کند که اسلام دین خوبی است که می تواند حکمت محلی را حفظ کند، اگرچه در عین حال مسلمانان باید برای دفاع از توحید خود جهاد کنند. ضمناً امید است این مقاله چشم اندازی نو به مفهوم حکمت محلی در اندیشه فلسفه غرب بر اساس دستور کار اهداف توسعه پایدار سازمان ملل جهت حفظ خرد بومی باشد تا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هیئت های محترم به ارزش های اسلامی بیاندیشند. در چارچوب سیاست های خود در مورد خرد محلی در زمان دیجیتال یا اینترنت.
صفحات :
از صفحه 299 تا 324
راهبردهای امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی
نویسنده:
محمدجواد رمضانی محمدرضا برزویی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
امر به معروف و نهی از منکر بنا به نص آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از فرائض دینی و عامل استحکام حکومت و گسترش هنجارهای صحیح به لحاظ مسئولیت پذیر نمودن جامعه است؛ از طرف دیگر، با ظهور فناوری های نوین ارتباطاتی مانند شبکه های اجتماعی و آسیب ها و تهدیدهای حاصل از آن، احیا و گسترش این امر علاوه بر محیط واقعی در فضای مجازی نیز ضرورت می یابد که با توجه این که عرصه مجازی با فضای حقیقی متفاوت بوده و دارای پیچیدگی های خاص خود است، سازمان ها و نهادهای مختلفی که در جمهوری اسلامی ایران مسئولیت فعالیت در حوزه امر به معروف و نهی از منکر دارند، لازم است راهبرد مشخصی اتخاذ نموده و علاوه بر آن اولویت های راهبردی را با توجه به ظرفیت های محدود برای برنامه ریزی و اقدام، تدبیر نمایند. این پژوهش کیفی با روش SWOT و با دریافت نظرات 32 نفر از نخبگان حوزه دینی و فضای مجازی سعی نمود اهم نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات را برشمرده و متناسب با آن ضمن احصای وضعیت فعلی، راهبرد متناسبی را پیشنهاد نماید؛ راهبردها نیز در دو حوزه کمی و کیفی ارائه شده است که دو راهبرد اصلی شامل شناخت و تبیین معروف و منکر در فضای مجازی و آموزش و تبلیغ معروف و منکر در فضای مجازی می شود.
صفحات :
از صفحه 109 تا 147
بررسی فقهی حکم آموزش های مجازی ضد دینی
نویسنده:
محمدمهدی محب الرحمان
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
پژوهش حاضر، پاسخ فقهی به این مسئله بود که آیا دولت اسلامی در دوران غیبت یا اشخاص حقیقی، حق و اجازه شرعی را دارند تا صفحات وب، تلویزیون های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی مجازی که در پی آموزش های غیر دینی و یا ضد دینی هستند را فیلتر کرده و مسدود نمایند؟ بر اساس این پژوهش، می توان نتیجه گرفت اصل اولی، حرمت منع کردن دیگران از دسترسی به صفحات وب، تلویزیون های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی مجازی است؛ اما با علم به منکر بودن صفحات وب، تلویزیون های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی مجازی در صورتی که ضرر و مفسده ای از فیلتر کردن در میان نباشد، فیلتر کردن و منع دیگران از آموزش پذیری و دسترسی به این صفحات، تلویزیون ها و شبکه ها، لازم می شود.
صفحات :
از صفحه 93 تا 108
الفضاء الإلکترونی هو الوسط الذی تتواجد فیه شبکات الحاسوب ویحصل من خلالها التواصل الإلکترونی
نویسنده:
علی ناصر
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
صفحات :
از صفحه 205 تا 211
ورقه البحثیه فی الفضاء المجازی الإفتراضی ومحاور إستراتیجیه لنشر الدین الإسلامی
نویسنده:
هلال بن حسن اللواتی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
صفحات :
از صفحه 213 تا 223
اخلاق مدرن، فرهنگ اسلامی و ارتباطات در دنیای مجازی
نویسنده:
حسین سراوانی منیژه عزتی رستگار زهرا گلشنی خادم رضا پوربهرام
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
چهارده قرن از ورود اسلام به سرزمین ایران می گذرد. در طول این مدت، میان اسلام و ایران از ابعاد مختلف- از جمله فرهنگی- تعاملات گسترده ای صورت گرفته است. در دنیای پرشتاب فناوری های نوین، فضای ارتباطات مجازی به عنوان یک فرصت یا تهدید، دست اندرکاران تربیت نسل جوان را با چالشی بزرگ روبه رو کرده است که استفاده گسترده از این فناوری و امکان دسترسی آسان به منابع اطلاعاتی و متنوع باعث به وجود آمدن بسیاری از رفتارهای غیر اخلاقی به ویژه در میان جامعه شده است. درست است که دنیای امروز دنیای تحولات به همراه توسعه سریع دانش است که از طریق شبکه های اینترنتی به سرعت در حال گسترش می باشد؛ اما در عین حال، اهمیت مباحث اخلاقی به ویژه در قلمرو معاشرت های گوناگون شخصی و اجتماعی به قدری روشن است که در جوامع مختلف بر آن تأکید می ورزند و خصوصاٌ جامعه مسلمانان می بایست بر آن اهتمام بیشتری بورزند؛ چرا که دین اسلام، دین اخلاق مداری است. پژوهش حاضر با هدف تبیین جایگاه فرهنگ اسلامی و چالش های دنیای مجازی با نگرش اخلاق مدرن است. روش بررسی این پژوهش با استفاده از مشاهده مشکلات موجود در حوزه ارتباطات در دنیای مجازی- در شرایط کنونی- و روش کتابخانه ای و استفاده از منابع مطالعاتی تدوین گردیده است. از یافته های این پژوهش می توان گفت که می توان اخلاق مدرن را با فرهنگ سلامی عجین کرد؛ به عبارت دیگر، مراد از اخلاق مدرن شکل غربی آن نیست؛ بلکه صورت مناسب سازی شده با درون مایه فرهنگ اسلامی و تعالیم دینی است که با پیشرفت های تکنولوژی و فناوری مجازی همخوانی دارد.
صفحات :
از صفحه 55 تا 73
  • تعداد رکورد ها : 168593