جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 18
آیا حد شرعی در نماز برای زنان چادر است یا به طریق دیگر نیز امکان رعایت حجاب شرعی وجود دارد؟ در غیر نماز چطور؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ , کتابخانه عمومی
پاسخ تفصیلی:
در شرع مقدس اسلام بعد از موي سر که بايد به هر شيوه اي کاملاً پوشيده شود، چرا که صريح کلام خداوند در سوره نور است، بقيه اندام وبرجستگي هاي بدن زن مسلمان چه در نماز و چه غيرآن بايد پوشيده شود . از نماد هاي زيبا و خوبي که اين حجم را کاملا مي پوشاند چاد بیشتر ...
سیری در نقدهای منتشرشدۀ «مسئلۀ حجاب»: واکنش‌ها به «مسئلۀ حجاب» -۳
نویسنده:
محسن کدیور
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
وب‌سایت رسمی محسن کدیور,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
زمینه و زمانه «مسئله حجاب»:  متن کامل مصاحبه با سام فرزانه
نویسنده:
محسن کدیور؛ سام فرزانه
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
محمدتقی شریعتمداری و استاد مطهری: واکنش‌ها به «مسئلۀ حجاب» -۲
نویسنده:
محسن کدیور
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
وب‌سایت رسمی محسن کدیور,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
حجاب در صدر اسلام: بررسی و نقد نظرات امیرحسین ترکاشوند
نویسنده:
محمدرضا شاه‌سنائی؛ ویراستار: هادی ثانی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابشناسی(نمایه کتاب) , نقد و بررسی کتاب
وضعیت نشر :
مشهد - ایران: دانشگاه علوم اسلامی رضوی,
چکیده :
توضیح کتاب: بی‌تردید، در رفتار زنان و مردان توجه به شرم و آزرم نمود برجسته‌ای دارد و در این بین، حجاب راهکار آرامش بخشی است که ادیان الهی بر آن انگشت می‌نهند، به ویژه آیین اسلام که هدفش تربیت انسان و بازگشت او به فطرت نخستین است. پیشوایان اسلام از نبی اکرم گرفته تا ائمه اطهار و دیگر پیشوایان مذاهب اسلامی، بر اهمیت حجاب که هدفش جز سلامتی روانی و رفتاری مرد و زن در تعاملاتشان نیست، تاکید دارند و کوشیده‌اند با توجه به منابع اصیل اسلامی، حدود و ثغور آن را تبیین کنند و خالق جامعه‌ای باشند که زنان، با آرامش خاطر و در امنیت و مردان با حفظ حرمت زن و پاسداری از جفت خود، چشم از تجاوزها و حرمت شکنی ها فرو پوشند.
گزارش مناظره بین امیرحسین ترکاشوند و حسین سوزنچی
نویسنده:
تنظیم کننده: مصطفی صالحی
نوع منبع :
مقاله , مناظره،گفتگو و میزگرد
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
مباحثات,
چکیده :
در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌زاده، مدیر مؤسسه فهیم، ضمن عرض خیرمقدم به حضار گفت این مؤسسه خصوصی بوده و با همکاری و مشارکت اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی تأسیس شده است و سعی بر این بوده که در آن، نگاه پیشرو نسبت به مسائل دینی وجود داشته باشد. او با بیان این که تاکنون جلسات مؤسسه را در سه قالب ارائه نظریه، بررسی کتاب و مناظره علمی برگزار کرده‌ایم، افزود: در تمام این جلسات، نگاهمان به مسأله‌ی مورد بحث، علمی بوده است و تا کنون نیز حدود صد استاد را برای ارائه نقطه نظرات‌شان دعوت کرده‌ایم و علت پایایی مؤسسه نیز در غیرسیاسی‌بودن و علمی‌بودن آن است. او تأکید کرد: در باب بحث حجاب که در این جلسه به آن خواهیم پرداخت، باید به دو نکته اشاره کنم؛ اول این‌که اصل حجاب بین اندیشمندان دینی به‌عنوان دستور دینی، مسأله‌ای غیراختلافی است و دوم این‌که وظیفه حقوقی و قانونی حکومت و دولت در باب حجاب و اجبار به آن را این‌جا مورد بررسی قرار نخواهیم داد؛ بلکه به محدوده حجاب که بین فقها از حیث نظری، اختلافی است، اشاره خواهیم کرد. البته در این جلسه هم قصد فتوادادن نداریم و ارائه فتوا به‌عهده‌ی مراجع تقلید است؛ بلکه می‌خواهیم بحث آکادمیک و نظری داشته باشیم و فتوادادن برعهده مراجع است.
نقد حسین سوزنچی بر کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر»
نویسنده:
حسین سوزنچی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ما مسلمانان، اعم از شیعه و سنی، اگرچه در برخی احکام شرعی (مثل وضو) اختلاف نظر داریم، اما تعالیمی که از طریق آیات و روایات به دستمان رسیده، جای تردیدی برای ما نگذاشته که حجاب شرعی لازم برای یک زن مسلمان، پوشاندن تمام بدن غیر از صورت و دستان وی (تا مچ) است؛ و این مطلب به‌قدری واضح بوده که امروزه، نه فقط بین مسلمانان، بلکه در تمام دنیا، پوشیدن این حجاب، علامتی برای شناسایی یک زن مسلمان به حساب می‌آید تاحدی که در سراسر جهان، حکومت‌هایی که با اسلام میانه خوبی ندارند، این مدل پوشش را، چون علامت مسلمانی یک زن است، در مدارس و ادارات خود برنمی‌تابند؛ یعنی این حجاب، علاوه بر کمک به حفظ اخلاقی جامعه، امروزه نقش پرچم را برای نشان دادن هویت یک زن مسلمان ایفا می‌کند. نویسنده محترم کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)» درصدد برآمده این تلقی از حجاب زن مسلمان را به چالش بکشد و فرضیه‌اش این است که حجاب شرعی در آن زمان، این اندازه نبوده، بلکه چیزی در حد پوشاندن تنه و ران و بازو بوده، و اسلام اصراری بر پوشش زن در برابر مردان نامحرم ندارد. کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» نوشته‌ای است حدود ۱۰۰۰ صفحه از آقای امیر ترکاشوند که آن طور که در صفحه نمایه‌ی آن ذکر شده، ظاهرا نگارش آن در سال ۱۳۸۹ به پایان رسیده، و با اصلاحاتی، در سال ۱۳۹۰ در فضای مجازی منتشر شده است. این کتاب به تدریج در میان افراد غیرمتخصص شیوع پیدا کرده و در میان طیف خاصی از جامعه به عنوان مدرک مهمی علیه حجاب شرعی قلمداد ‌گردیده است؛ همین امر انگیزه‌ای شد برای نگارش مقاله‌ای که به بررسی میزان اعتبار آن بپردازد. اگرچه مقاله ضمیمه عمدتا به عنوان نقد کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» نوشته شده، اما با یک نگاه ثانوی به تحلیل‌هایی که با استفاده از آیات و روایات به عمل آمده، مخاطب می‌تواند با استنادات و دلالت‌های قرآنی و روایی بحث حجاب آشنا شود.
همه نقدها به «حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)»
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
وضعیت نشر :
پیشینه,
چکیده :
چند سالی است کتابی تحت عنوان حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص) در فضای مجازی منتشر شده است، کتابی که از سوی کارشناسان از جهات مختلفی قابل نقد تلقی شده است. از همین رو پایگاه پیشینه تلاش کرده تا برخی از نقدهای نوشته شده توسط کارشناسان را در یک پرونده جمع کرده و منتشر سازد. نقد قرآنی، عقلی، روش تحقیقی بر کتاب: حجاب شرعی در عصر پیامبر/ محمد طاهر حبیب زاده حجاب در آیات و روایات ، نقدی بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر / حسین سوزنچی نشست نقد کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر/ سرکار خانم دکتر دیالمه (جلسه اول) نشست نقد کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر/ سرکار خانم دکتر دیالمه (جلسه دوم) همه نقدهایی که نویسنده پاسخی برای آن نداشت/ مناظره نویسنده با دکتر کرمی و خانم دکتر دیالمه نقد کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر/ سید محمد تقی موحد ابطحی حجاب شرعی در عصر پیامبر در بوته نقد نقدی بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر / سعید سرمدی سه نقد به کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر/حجت‌الاسلام مجید دهقان چند نقد بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر در قالب وبلاگ پوشش در اسلام نقدی بر مقاله حجاب شرعی در عصر پیغمبر
مناظره مکتوب حجت‌الاسلام مجید دهقان، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده، و امیر ترکاشوند، نویسنده کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر»
نویسنده:
مجید دهقان
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
پیش از آغاز هفته حجاب و عفاف، پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه درصدد برآمد در خصوص نقد و بررسی کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» مناظره‌ای مکتوب میان حجت‌الاسلام مجید دهقان، عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق مرکز تحقیقات زن و خانواده و آقای امیر ترکاشوند، نویسنده کتاب، برگزار کند. به گزارش مهرخانه، طی مذاکرات شفاهی صورت گرفته با هر دو طرف مناظره، مقرر شد در هفته حجاب و عفاف این بحث و گفتگو آغاز شود . پس از چند روز از شروع هفته عفاف و حجاب، اولین نقد نوشته شده از جانب طرف اول مناظره –حجت‌الاسلام مجید دهقان- برای نویسنده کتاب ارسال شد. پس از آن نویسنده محترم ضمن تماس تلفنی درخواست دعوت رسمی برای شرکت در این مناظره از سوی مهرخانه را داشتند. نهایتاً این امر صورت گرفته و در ادامه ایشان برای شرکت در مناظره شروطی را ذکر کردند که چون برخی از شروط ذکر شده با عرف فضای رسانه‌ای و کار خبری سازگار نبود، از سوی مهرخانه پذیرفته نشد و نویسنده محترم نیز اعلام کردند در مناظره شرکت نخواهند کرد. با توجه به عدم شرکت یکی از طرفین مناظره، مقرر شد نقدهای نوشته شده توسط حجت‌الاسلام مجید دهقان، هر هفته بر روی خروجی پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه قرار گیرد. مبرهن است که مهرخانه از شرکت نویسنده محترم در این مناظره و پاسخ‌های ایشان به نقدهای صورت گرفته استقبال می‌کند.
نقد کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر [ویکی فقه]
نوع منبع :
نمایه مقاله , نقد و بررسی کتاب
چکیده :
حجاب، اصطلاحی دینی ناظر به حکم پوشش زنان در برابر دیگران، به‌ویژه مردان غیرمحرم، می‌باشد. نویسنده محترم کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) درصدد برآمده این تلقی از حجاب زن مسلمان را به چالش بکشد و فرضیه‌اش این است که حجاب شرعی در آن زمان، این‌اندازه نبوده، بلکه چیزی در حد پوشاندن تنه و ران و بازو بوده، و اسلام اصراری بر پوشش زن در برابر مردان نامحرم ندارد. این کتاب به تدریج در میان افراد غیرمتخصص شیوع پیدا کرده و در میان طیف خاصی از جامعه به عنوان مدرک مهمی علیه حجاب شرعی قلمداد ‌گردیده است؛ همین امر انگیزه‌ای شد برای نگارش مقاله‌ای که به بررسی میزان اعتبار آن بپردازد. اگرچه مقاله ضمیمه عمدتا به عنوان نقد کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» نوشته شده، اما با یک نگاه ثانوی به تحلیل‌هایی که با استفاده از آیات و روایات به عمل آمده، مخاطب می‌تواند با استنادات و دلالت‌های قرآنی و روایی بحث حجاب آشنا شود.
  • تعداد رکورد ها : 18