جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
طبقات الصوفیه (انصاري هروي)
نویسنده:
خواجه عبدالله انصاری؛ به کوشش: اکرم شفائی
نوع منبع :
کتاب , درس گفتار،جزوه وتقریرات , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
طبقات الصوفیه انصاری ، اثری از خواجه عبدالله انصاری دربارۀ احوال و اقوال مشایخ تصوف، به فارسی هروی. به گفتۀ جامی، پایۀ کار انصاری در املای طبقات، ترجمۀ کتاب طبقات الصوفیه، اثرعبدالرحمان سلمی (متوفی421)، بوده و انصاری برخی از «اذواق ومواجید» خود و بعضی از مشایخ عرفان را که در کتاب سلمی نیامده، بدان افزوده و یکی از مریدان نیز آنها را جمع کرده و نوشته است. به نظر می رسد کسانی که طبقات انصاری را بر پایۀ کتاب طبقات الصوفیه سلمی دانسته اند، از سخن جامی در مقدمۀ نفحات الانس متأثر بوده اند البته انصاری چندین بار از سلمی و کتاب طبقات او یاد کرده، از جمله اینکه -سلمی کتاب خود را بر پایۀ کتاب ابوبکر رازی بجلی تقریر کرده یا اینکه نام برخی از مشایخ از کتاب طبقات سلمی افتاده است . امادر هیچیک از موارد قرینه ای وجود ندارد که نشان دهد انصاری در املای طبقات الصوفیه منحصراً بر طبقات سلمی متکی بوده است. از سوی دیگر، ساختار طبقات الصوفیه سلمی با طبقات انصاری متفاوت است.
دنیایی که من می‌بینم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Albert Einstein (آلبرت انیشتین)
نوع منبع :
کتاب , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب مجموعه کاملی از مقالات، آدرس‌ها و گفته‌های آلبرت انیشتین را نشان نمی‌دهد. این انتخابی است که با یک شی معین ساخته شده است - یعنی برای ارائه تصویری از یک مرد. امروز این مرد برخلاف قصد خود به گرداب احساسات سیاسی و تاریخ معاصر کشیده می شود. در نتیجه، انیشتین سرنوشتی را تجربه می کند که بسیاری از بزرگان تاریخ تجربه کردند: شخصیت و نظرات او به شکلی کاملاً تحریف شده به جهانیان نشان داده می شود.
شرح حال و آثار فیلسوف متألّه و عارف محقّق حاج ملاهادی سبزواری
نویسنده:
سید جلال الدین آشتیانی
نوع منبع :
مقاله , مدخل آثار(دانشنامه آثار) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , فصل کتاب
منابع دیجیتالی :
دایرة‌المعارف ادیان جهان بریتانیکا [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Encyclopedia Britannica (دایرة‌المعارف بریتانیکا)
نوع منبع :
کتاب , مدخل مفاهیم(دانشنامه مفاهیم) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ایمان دینی اشکال مختلفی دارد. در طول قرن‌ها و در سراسر جهان، پاسخ انسان به امر الهی باعث پیدایش تعداد زیادی از ادیان مهم شده است. «دایره المعارف ادیان جهانی بریتانیکا» راهنمای معتبر و جامعی برای ادیان جهان و مفاهیم، ​​جنبش ها، افراد و رویدادهایی که آنها را شکل داده اند ارائه می دهد. علاوه بر بیش از 3500 مدخل دقیق، 30 مقاله عمیق را کشف کنید که نگرش ها و آرمان های ادیان اصلی مانند بودیسم، مسیحیت، هندوئیسم، اسلام و یهودیت و همچنین بسیاری از موضوعات کلیدی مذهبی دیگر را مستند می کند. شامل ویژگی هایی مانند: بیش از 3500 مدخل در جنبش ها و مفاهیم مذهبی، شخصیت های تاریخی و افسانه ای، الهیات، مکان ها و مراسم مذهبی. بیش از 600 تصویر که مکان های مقدس، لباس ها، آیین ها، اشیاء و متون را نشان می دهد. 32 صفحه از آثار هنری تمام رنگی و نقشه. فرمت آسان برای استفاده A-Z؛ اطلاعاتی در مورد تلفظ و ریشه اصطلاحات مذهبی؛ و هزاران مرجع متقابل برای تحقیق و مرور.
دایرة‌المعارف ادیان جهان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Robert S. Ellwood , Gregory D. Alles
نوع منبع :
کتاب , مدخل مفاهیم(دانشنامه مفاهیم) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
DWJ BOOKS LLC,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: دایره المعارف مذاهب جهانی، ویرایش اصلاح شده، اطلاعات قابل اعتماد و بی طرفانه ای را در مورد ادیان جهان، از دوران باستان تا امروز، در اختیار بزرگسالان جوان قرار می دهد. در حدود 600 مدخل - با 115 مورد جدید به این نسخه - این ویرایش اصلاح شده تمام ادیان اصلی و فرعی جهان، از جمله ادیان جهان باستان را پوشش می دهد. ادیان اصلی که امروزه در سرتاسر جهان انجام می شود. ادیان مردم بومی معاصر؛ تعاریف نمادها و اندیشه های دینی؛ رهبران و متفکران کلیدی؛ و اصطلاحات و تعاریف مدخل‌ها و عکس‌های جدید بازنمایی دایره‌المعارف از رویدادهای جاری جهان و تأثیر آن رویدادها بر ادیان جهان را گسترش می‌دهند. این کتاب همچنین بنیادگرایی مذهبی - به ویژه در اسلام، مسیحیت و هندوئیسم - را پوشش می‌دهد و جنبش‌های مذهبی جدید در حال رشد در آمریکای لاتین، آفریقا، آسیای شرقی و ایالات متحده را مستند می‌کند. همه ورودی‌های اصلی اکنون با پیشنهادهایی برای مطالعه بیشتر همراه هستند. ورودی های جدید عبارتند از: القاعده. آپوکریفا؛ پیامبران کتاب مقدس؛ بنیادگرایی مسیحیت; مسیحیت در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا؛ بنیادگرایی (عمومی)؛ حماس؛ متون مقدس عبری؛ بنیادگرایی هندو؛ جنبش های مستقل در مسیحیت؛ بنیادگرایی اسلامی; بت پرستی مدرن؛ جنبش عصر جدید; جنبش های مذهبی جدید در آفریقا؛ جنبش های مذهبی جدید در برزیل؛ عهد جدید؛ سیاست و دین؛ و ادیان بشقاب پرنده (مثلاً دروازه بهشت)
برگزیده افکار راسل
نویسنده:
برتراند راسل؛ گردآوری متن انگلیسی: رابرت . ا. اگنر؛ نقد و بررسی مطالب از محمدتقی جعفری؛ ترجمه متن از انگلیسی: عبدالرحیم گواهی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , حاشیه،پاورقی وتعلیق , ترجمه اثر , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران: شرکت سهامی انتشار,
چکیده :
این کتاب، گلچینی از بذله ها در موضوعات مختلفی از قبیل روان شناسی، سیاست، تعلیم و تربیت، مذهب، اخلاق و ... است که مؤلف از میان تعداد زیادی از کتب و مقالات «لرد راسل» انتخاب کرده، و علّامه ی فقید «استاد محمدتقی جعفری» با چیره دستی تمام و با توجه به آگاهی و فهم دقیق مسائل فلسفی، به نقد و بررسی گفته های «راسل» پرداخته است.
سیمون وی
عنوان :
نویسنده:
استیون پلنت؛ مترجم: فروزان راسخی؛ ویراستار: مصطفی ملکیان
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - ایران: نگاه معاصر,
نقد مبانی فکری انجمن حجتیه
نویسنده:
محمد قنبری
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: ماهواره,
کلیدواژه‌های اصلی :
جریان شناسی انجمن حجتیه
نویسنده:
عبدالحسین خسروپناه
نوع منبع :
مقاله , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
کتاب ناب به نقل از راسخون,
کلیدواژه‌های اصلی :
دیانت عافیت: مجموعه گفتارها و مقالاتی در باب تاریخ، عقاید و زمینه اجتماعی انجمن حجتیه
نویسنده:
گروه مولفان مرکز پژوهشی آموزشی کوثر
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: مرکز پژوهشی و آموزشی کوثر وابسته به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
معرفی کتاب: این مجموعه مشتمل بر چندین مصاحبه و مقاله است که بخشی از آنها در سال 1389 در هفته نامۀ پنجره منتشر شده و اینک نسخۀ کامل تری از آنها در قالب کتاب ارائه می شود. آنچه که «دیانت عافیت» را از دیگر کتب موجود دربارۀ موضوع مذکور متمایز می سازد، علاوه بر توجه به تحلیل اجتماعی در کنار جنبه های تاریخی و اعتقادی، پرداختن به تحولات مربوط انجمن حجتیه در مقطع پس از اعلام توقف رسمی است. در همین رابطه، در بخشی از مقدمۀ این کتاب آمده است: «بررسی و نقد انجمن حجتیه در شرایط فعلی و از منظر حضور و تحرک غیررسمی آن طی سه دهۀ گذشته، برای تکمیل و تدقیق فهم ما از شرایط اجتماعی ایران و نیروهای مؤثّر و فعّال در آن واجد اهمیت است. این امر به نوعی غفلت فراگیر از موقعیت و شیوه فعالیت و نقش آفرینی این جریان در دوران پس از اعلام رسمی تعطیلی باز می شود. مطالب معدود کتب و آثاری که با موضوع انجمن حجتیه نگاشته شده یا فصلی را بدین گروه اختصاص داده و نیز مطالب برخی جزوات، کلاس ها و کارگاه های آموزشی در این باب، عموماً مشتمل بر شرحی است از تاریخ تأسیس انجمن، اقدامات اولیه، تقابل با جریان انقلابی در دهه های چهل و پنجاه، همکاری ضمنی با رژیم شاه و نهایتاً تعطیلی رسمی در سالهای پس از انقلاب اسلامی. در این روایت، بخش مهمی از ویژگی ها و مؤلفه های نسبتاً متأخّر در هویت و مواضع جریان حجتیه ای به فراموشی سپرده می شود. به عنوان مثال، در این روایت مخالفت فعّالانۀ این جریان با مقولۀ وحدت اسلامی، که به نوعی مهم ترین نقطۀ ثقل هویتی-سیاسی و نماد تقابل این جریان با نظام اسلامی در شرایط فعلی است، جای چندانی ندارد.» نکته ای حاشیه ای و جالب توجه این است که کتاب در دورۀ دولت سابق به مدت قریب به یک سال در مرحلۀ ممیزی و اخذ مجوز انتشار از وزارت ارشاد قرار داشت. نهایتاً مجوز نشر کتاب مشروط به حذف یکی از مقالات با عنوان «انجمن حجتیه و دولت احمدی نژاد» صادر شد. این در حالی است که در این مقاله، ضمن نامعتبر قلمداد شدن روایاتی که دولت های نهم و دهم را به انجمن حجتیه منسوب می کنند، تفاوت های مبنایی این دو جریان مورد اشاره قرار گرفته بود. کتاب «دیانت و عافیت» با آثار و گفتارهایی از دکتر ابراهیم فیاض، حجت الاسلام سید عباس نبوی، استاد حیدر رحیم پور ازغدی، سید حسین شهرستانی، سجاد صفار هرندی، علیرضا کمیلی، مهدی شاه آبادی، صادق شهبازی، مهدی میرزایی پور و ... در 156 صفحه منتشر شده است.