جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
رسالة الهلال
نویسنده:
طنطاوي جوهري
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
اسکندریه - مصر: مطبعة غرزوني,
کلیدواژه‌های اصلی :
نمونه سؤال و جواب های فقهی شیعیان امامی در قرن ششم هجری در ری: ابوالفتوح رازی
نویسنده:
سید محمدحسین حکیم
نوع منبع :
مقاله , پرسش و پاسخ
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ضمن یادداشتهای برافزوده نسخه کهنی از النهایة شیخ طوسی مورخ 554ق (کتابخانه آستان قدس رضوی، ش 49277) متن کوتاهی شامل چند پرسش فقهی درباره نیت از ابوالفتوح رازی و پاسخهای او نوشته شده است. این متن از آن رو حائز اهمیت است که تنها متن فقهی مستقلی است که از ابوالفتوح رازی سراغ داریم. همچنین جزء کهنه‌ترین متون فقه شیعی به زبان فارسی محسوب می‌شود.
صفحات :
از صفحه 279 تا 288
میزان اعتبار «سلیم بن قیس» و کتاب «اسرار آل محمد» در میان رجالی ها و علمای شیعه؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
سلیم بن قیس: شناختی که ما از «سلیم بن قیس» داریم، بسیار محدود است زیرا مدارک و شواهد کافی در مورد وی وجود ندارد. هر آنچه از او در کتاب های تاریخی و منابع رجالی باقی مانده برگرفته از خود کتاب «کتاب سلیم بن قیس» و مقدمه ای است که راویان آن بر این اثر بیشتر ...
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
تحریف ناپذیری قرآن
نویسنده:
فتح الله نجارزادگان
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , پرسش و پاسخ , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
وضعیت نشر :
تهران: مشعر,
چکیده :
در این کتاب دلایل سلامت و مصونیت قرآن از هرگونه تحریف بیان شده و روایات تحریف نما در منابع فريقين مورد نقد و بررسی قرار گرفته است . کتاب دارای یک مقدمه و یک پیشگفتار است و در دو بخش اصلی تنظیم شده است : بخش اول ، « سلامت قرآن از تحریف » دارای یک مقدمه و مشتمل بر سه گفتار ذیل است : گفتار اول ، درآمد ( ادله سلامت قرآن از تحریف ) به بیان شش پرسش و پاسخ بدانها در این زمینه می پردازد ؛ گفتار دوم ، « بررسی مبانی نقد روایات تحریف قرآن » ، مشتمل بر هیجده پرسش و پاسخ در این زمینه است ؛ گفتار سوم ، « بررسی و نقد احادیث تحریف قرآن در منابع فريقين » ، به ۴۷ سؤال و پاسخ در این مورد می پردازد . بخش دوم ، « بررسی و نقد تردیدها و افتراها » مشتمل بردو گفتارذيل است : گفتار اول ، « بررسی و نقد تردیدها و افتراها » که ده پرسش و پاسخ در این موضوع را در بردارد ؛ گفتار دوم ، « بررسی و نقد افتراها » به بررسی ونقد افترائاتی که علیه شیعه در موضوع تحریف قرآن وارد شده طی سی سوال و پاسخ بدان ها پرداخته است . این کتاب در ۲۵۶ صفحه وزیری برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ از سوی نشر مشعر منتشر شده است .
راهنمای حقیقت
نویسنده:
جعفر سبحانی تبریزی
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ
وضعیت نشر :
تهران: مشعر,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
این کتاب کلامی و فقهی ، پاسخ به مجموعه ای از پرسش ها و شبهات ، درباره عقاید شیعه است . پرسش هایی که در این مجموعه آمده است ، توسط برخی از مسلمانان و زائران بيت الله الحرام درباره مذهب تشیع مطرح گردیده و به وسیله معاونت آموزش و پژوهش بعثه حج مقام معظم رهبری جمع آوری و تنظیم شده است که توسط آیت الله جعفر سبحانی پاسخ داده شده است . این کتاب شامل ده فصل است . نویسنده ضمن جواب به ایرادها و شبهات به بررسی تاریخ شیعه و توضیح و تبیین عقاید و اندیشه های خاص این مذهب با بهره گیری از آیات و روایات و استدلال های کلامی پرداخته است . آنگاه از عقیده خاص شیعه درباره ولایت و مقام اولیای الهی و توسل و شفاعت و زیارت قبور بحث شده و مستندات این عقاید از سیره پیامبر شناسانده شده است . تاریخ تشیع و گسترش آن ، عقاید شیعه ، توسل به اولیای الهی ، منزلت قرآن نزد شیعه ، امامت در نزد شیعه ، اهل بیت ، محدودیت در اسلام ، مسائل فقهی ، مسائل تاریخی و صحابه عناوین فصول کتاب است . این کتاب توسط نشر مشعردرسال ۱۳۸۶ در تهران چاپ و منتشر گردیده است . در فصل نخست با بررسی تاریخ شیعه مباحثی همچون امامت و احادیث مربوط به آن از نظر گذرانده شده است. در فصل دوم عقاید شیعه و مسائلی همچون توسل، شفاعت، زیارت قبور و... بحث شده است. در فصل سوم به بحث قرآن از نظر شیعه و مصحف علی (ع) و فاطمه (س) اشاره شده است. در فصل چهارم موضوع امامت به طور مفصل، علم غیب، وصایت علی (ع)، مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل پنجم موضوع اهل بیت و بررسی معنایی آن و همچنین مسئله غلو مورد تحقیق قرار گرفته است. در فصل ششم به موضوع مهدویت و طول عمر و غیبت امام عصر (ع) توجه شده است. در فصل هفتم به پاره ای از مباحث فقهی شیعه اشاره شده است و پاسخ به شبهات جاری در آن مباحث داده شده است. در فصل هشتم موضوعات تاریخی همچون صلح امام حسن (ع) و ازدواج ام کلثوم بررسی شده است. در فصل نهم نیز در رابطه با اعتقاد شیعه پیرامون صحابه سخن رانده شده است.
خ‍داش‍ن‍اس‍ی‌ و ف‍رج‍ام‌ش‍ن‍اس‍ی‌
نویسنده:
م‍ح‍م‍درض‍ا ک‍اش‍ف‍ی‌؛ ت‍ه‍ی‍ه‌ و ت‍ن‍ظی‍م‌ ن‍ه‍اد ن‍م‍ای‍ن‍دگ‍ی‌ م‍ق‍ام‌ م‍ع‍ظم‌ ره‍ب‍ری‌ در دان‍ش‍گ‍اه‍ه‍ا م‍رک‍ز ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌؛ وی‍راس‍ت‍ار ع‍ب‍دالام‍ی‍ر چ‍ن‍اری‌
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , پرسش و پاسخ
وضعیت نشر :
ق‍م‌: دف‍ت‍ر ن‍ش‍ر م‍ع‍ارف‌,
چکیده :
مجموعه کتاب های پرسش ها و پاسخ های دانشجویی با طبقه بندی موضوعی ، توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تهیه و تنظیم می شود . این کتاب که اولین جلد از مجموعه یاد شده است ، پاسخ به ۳۵ پرسش قشر جوان و دانشگاهی کشور در زمینه خداشناسی است . نویسنده در این کتاب به پرسش هایی درباره راه شناخت خدا ، موانع معرفت الهی ، انگیزه ترس خداگرایی ، خدای مسلمانان و هندوان ، چیستی خدا ، اثبات یگانگی خدا ، علت يكتاپرستی ، کمال مطلق ، مادی نبودن خدا ، اثبات بی نیازی خدا ، فیض خدا و نیاز به آفرینش ، علت بعثت انبیاء ، شناخت اوصاف الهی ، ازلی وابدی بودن خدا می پردازد . همچنین موضوعات و سؤالاتی نظیر معنای اعلی در سبحان ربی الاعلی ، علل درهم آمیختگی زشت و زیبا در این دنیا ، فلسفه آفرینش ، عدالت خداوند ، عدل الهی و لقمه حرام ، عدل الهی و زنازاده ، عدل الهی و برتری سادات ، صداقت خدا ، علم خدا و اختیار انسان ، ایمان وشک ، شک در اعتقادات ، شرک ، کفر و نفاق ، ناامیدی انسان و چگونگی هدایت الهی هم در قالب مباحث مطرح شده در این کتاب پاسخ داده شده است . چاپ یازدهم این کتاب در ۱۶۸ صفحه در سال ۱۳۹۲ توسط دفتر نشر معارف روانه بازار کتاب شده است .
نگاهی گذرا به نظریه ولایت فقیه
سخنران:
نوع منبع :
سخنرانی , کتابشناسی(نمایه کتاب) , پرسش و پاسخ
وضعیت نشر :
قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
این کتاب برگرفته از سخنرانیها ، مقالات ، کتابها و جلسات پرسش و پاسخ استاد مصباح یزدی درباره ولایت فقیه است که توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی نادری قمی تنظیم و نگارش شده است و در شش فصل به مباحث زیر می پردازد . فصل اول ، درباره اهمیت و ضرورت بحث ولایت فقیه و جایگاه علمی و پیش فرضهای نظریه ولایت فقیه بحث می کند . فصل دوم به بحث از رابطه دین با سیاست می پردازد . در فصل سوم ، جایگاه مردم در نظريه ولایت فقیه بررسی می شود . فصل چهارم ، با استناد به ادله نقلی و عقلی به اثبات ولایت فقیه می پردازد . در فصل پنجم نیز مفهوم ولایت مطلقه فقیه تبیین می شود و جایگاه ولایت فقیه در قانون اساسی ونیز رابطه مرجعیت و ولایت فقیه مورد بررسی قرار می گیرد . در فصل ششم بحثی درباره خبرگان و ولایت فقیه صورت میگیرد . این کتاب در ۱۶۰ صفحه توسط انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ( ره ) در سال ۱۳۹۱ منتشر شده است .
سلسله مباحث امامت و مهدویت
نویسنده:
آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , پرسش و پاسخ
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: فتر نشر آثار حضرت آية الله العظمى صافى گلپايگانى دام ظله,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
این کتاب - که سومین جلد از سلسله مباحث امامت و مهدویت به شمار می رود - مطالب و مقالاتی است درباره شخصیت و غیبت و ظهور حضرت ولی عصر(عج) .عناوین این کتاب شامل : نوید امن و امان ، پیرامون شخصیت ، زندگانی ، غیبت و ظهور حضرت ولی عصر(عج) ، بشارت های قرآن و احادیث به ظهور حضرت صاحب الزمان ، اسرار و فلسفه غیبت ، طول عمر حضرت ولی عصر، شرح و چگونگی ولادت حضرت ولی عصر ، باورداشت مهدویت ، چهل حدیث پیرامون باورداشت مهدویت ، به سوی دولت کریمه ، امداد غیبی و ویژگی های جامعه موعود است که ۷۰ صفحه از این کتاب را به خود اختصاص داده اند .
گفتمان امامت: پاسخ به سؤالات دانشور اردنی - جلد 2
نویسنده:
سید محمد سعید طباطبائی حکیم
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم - ایران: نشر روضة العباس علیه السلام,
کلیدواژه‌های اصلی :
گفتمان امامت: پاسخ به سؤالات دانشور اردنی - جلد 1
نویسنده:
سید محمد سعید طباطبائی حکیم
نوع منبع :
کتاب , پرسش و پاسخ , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم - ایران: نشر روضة العباس علیه السلام,
کلیدواژه‌های اصلی :