جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 23
مصائب مسیح در اندیشه قرون وسطای پسین: مقاله ای در مورد رشد مسیح شناسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Kevin Madigan
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: از نخستین روزهای کلیسا، الهی‌دانان برای درک چگونگی وجود انسانیت و الوهیت در شخص مسیح تلاش کرده‌اند. طرفداران بدعت آریان، که معتقد بودند عیسی نمی‌توانست کاملاً الهی باشد، شواهد قابل توجهی در کتاب مقدس برای موقعیت خود یافتند: عیسی تعجب کرد، سؤال کرد، ترسید، رنج کشید و دعا کرد. مدافعان ارتدکس، مانند هیلاری پواتیه، آمبروز میلان، ژروم، و آگوستین، نبوغ قابل توجهی در توضیح چگونگی سازگاری این عبارات کتاب مقدس با الوهیت مسیح نشان دادند. الاهیدانان قرون وسطایی مانند پیتر لومبارد، توماس آکویناس و بوناونتور نیز هنگام رویارویی با تهدید فزاینده بدعت آریان با این متون دست و پنجه نرم کردند. مانند اسلاف خود، آنها نیز با نیاز به حفظ انسانیت اصیل عیسی و توصیف شیوه ای از تجربه احساساتی که هیچ شکی در الوهیت کامل کلام مجسم نمی کند، مواجه بودند. همانطور که کوین مادیگان نشان می دهد، با این حال، آنها همچنین با یک مانع دیگر روبرو شدند. متکلمان قرون وسطی از پدران یونانی و لاتینی مجموعه ای از نظرات را در مورد عبارات مورد بحث به ارث برده بودند که در این زمان به جایگاه فرهنگی هنجاری در سنت مسیحی دست یافته بود. با این حال، پدران یونانی و لاتین در یک موقعیت جدلی نوشتند و به تهدیدی که آریایی ها برای ارتدکس ایجاد می کرد پاسخ دادند. در نتیجه، آنها گاهی خود را به اظهارات افراطی و گاهی متناقض می‌دیدند. این اظهارات از نظر جانشینان قرون وسطایی خود یا به نظر می رسید که الوهیت واقعی مسیح، انسانیت واقعی او را به خطر می اندازد، یا این احتمال را که خدا و انسان با یکدیگر در ارتباط هستند یا به طور متافیزیکی با یکدیگر مرتبط هستند. در نتیجه، متکلمان قرون وسطایی نیز نیاز داشتند تا نشان دهند که چگونه دو گزاره به یک اندازه معتبر اما ظاهراً متناقض را می توان با هم تطبیق داد - تا از اجداد پدری خود در برابر هر گونه تردیدی در مورد اتفاق نظر یا درستی ارتدوکس آنها محافظت کنند. مادیگان با بررسی استدلال‌های ناشی از این فشارهای دوگانه، در می‌یابد که تحت عنوان جذب و انتقال بی‌تغییر یک سنت متفق القول، در واقع شکاف‌ها و ناپیوستگی‌های زیادی بین دو بدنه فکری باستان و قرون وسطی وجود داشته است. او به جای تغییر یا توسعه ارگانیک، تغییرات بنیادی، آزمایش، تازگی و حتی هترودوکسی را می یابد.
دستورات دینی اصلاحات کاتولیک [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Richard DeMolen
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Fordham University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب که به افتخار جان سی. اولین، پروفسور بازنشسته تاریخ در دانشگاه فوردهام، به دلیل مشارکت‌های فراوان او در مطالعه اصلاحات کاتولیک در قرن شانزدهم منتشر شد، مجموعه‌ای از نه مقاله درباره دستورات مذهبی کاتولیک در آن دوره است. مشارکت کنندگان توجه خود را به معنویت بنیانگذار (بنیانگذاران) و رسول خاص این نظم اختصاص می دهند. تمرکز مقاله‌ها بر جوامع مذهبی است که بین سال‌های 1524، زمانی که تآتین‌ها به وجود آمد، و 1621، زمانی که پیاریست‌ها توسط پاپ به عنوان یک نظم مذهبی به رسمیت شناخته شدند، تأسیس شدند. بیشتر این دستورات به دلایل غیر مرتبط با بحران ناشی از پروتستانتیسم پایه گذاری شدند، اما به زودی توسط سلسله مراتب برای خنثی کردن اثرات آن به خدمت گرفته شدند. اگر بتوان شورای ترنت (1563-1545) را معمار اصلاحات و تجدید حیات کاتولیک و پاپ و اسقف نشین را مجری آن دانست، قطعاً دستورات مذهبی مردان و زنان در قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم را باید در نظر گرفت. مبتکران یا اشاعه دهندگان اصلاحات در حالی که به عنوان مبلغان، معلمان، واعظان، تعلیم دهنده ها و اعتراف کنندگان خدمت می کردند. مشارکت کنندگان عبارتند از: Kenneth J. Jorgensen, S.J., Albertus Magnus College; الیزابت جی. گلیسون، دانشگاه سانفرانسیسکو; ریچارد ال. دمولن، اراسموس از جامعه روتردام؛ Charmarie J. Blaisdell، دانشگاه نورث ایسترن; John W. O'Malley، S.J.، مدرسه الهیات وستون; جودی بیلینکف، دانشگاه کارولینای شمالی-گرینسبرو؛ جان پاتریک دانلی، S.J.، دانشگاه مارکیت؛ وندی ام رایت، دانشگاه کریتون. پل اف. گرندلر، دانشگاه تورنتو.
 از الهیات تا تاریخ: مناقشه مذهبی فرانسه و ابطال فرمان نانت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Elisabeth Israels Perry (auth.) (الیزابت اسرائیل پری)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: همه این مناقشات زیبا در مورد ادیان مختلف هرگز نتیجه خوبی نداشته اند: هر کدام برای خود متحرک است. و ما برای مسیحی چه می کنیم؟ ما بحث می کنیم و هیچ کاری نمی کنیم. - سنت-ای رمون، 1614-1703. این کتاب، برخلاف سنت ریمون، ادعا می‌کند که مجادله مذهبی در آستانه عصر روشنگری به دور از عقیم یا ضد مسیحیت بود. در بازسازی یک بحث مذهبی فرانسوی در دوران لغو فرمان نانت، نشان می دهد که چگونه این بحث به متفکران غیر روحانی و روحانی اواخر قرن هفدهم اجازه داد تا در مورد مسائل مهم روزگار خود بحث کنند. دوران ابطال نه تنها برای پروتستانتیسم فرانسه، بلکه برای پروتستانیسم به طور کلی دوران بحرانی بود: آخرین اقدامات انقلاب انگلیس در این سال ها انجام شد و اتحاد دریایی شمال علیه لویی چهاردهم کاتولیک شکل گرفت. دوران ابطال همچنین دوره ای از جوشش فکری هیجان انگیز در دین، اخلاق، سیاست و علم بود. اگرچه موضوع بحث مذهبی در فرانسه تاریخی بود - تاریخ اصلاحات، بحث درباره این موضوع هم بحران و هم بحران زمان را منعکس می کرد.
اصلاحات کاتولیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Mullett
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: اصلاحات کاتولیک تاریخچه جامعی از "ضد اصلاحات در اروپای مدرن اولیه" ارائه می دهد. مایکل مولت با شروع از قرون وسطی، به وضوح دگرگونی مداوم مذهب کاتولیک را در ساختارها، بدنه ها و دکترین آن دنبال می کند. او در مورد افزایش شتاب تجدید کاتولیک از زمان شورای ترنت بحث می کند، و تأثیر عمیق اصلاحات پروتستانی را در تسریع نوسازی آن در نظر می گیرد. این کتاب به بررسی چگونگی و چرایی اصلاحات کاتولیک می پردازد و تأکید می کند که حرکت هایی به سمت بازسازی در حال انجام است. خیلی قبل از اصلاحات پروتستانی مایکل مولت همچنین تأثیر عظیمی را که نه تنها بر پاپ، رهبران کلیسا و مناسک مذهبی و اعمال مذهبی داشت، بلکه بر زندگی مردم عادی - فرهنگ، هنر، نگرش و روابط آنها نیز نشان می‌دهد. اصلاحات کاتولیک در سراسر این قاره، یک بررسی جدید ضروری است که نمای کلی گسترده ای از تاریخ مذهبی، سیاسی و فرهنگی آن زمان ارائه می دهد.
بدعت قرون وسطایی: جنبش‌های مردمی از اصلاحات گریگوری تا اصلاحات پروتستانی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Lambert
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
چکیده :
ترجمه ماشینی: برای ویرایش سوم، این تاریخچه جامع از جنبش های بدعت آمیز بزرگ قرون وسطی به روز شده است تا تحقیقات اخیر در این زمینه را در نظر بگیرد.
فروتنی: معنویت بندیکتی و روانشناسی معاصر در گفتگو [پایان نامه انگلیسی]
نویسنده:
James Tomlinson
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی : فروتنی یک فضیلت جدایی ناپذیر در سنت های معنوی بندیکتین است. این موضوع همچنین موضوع مجموعه ای از ادبیات تجربی در حال رشد در زمینه روانشناسی است. این پایان نامه گفتگوی بین رشته ای بین معنویت بندیکتین و علم روانشناسی معاصر را انجام می دهد و پتانسیل هر دو زمینه را برای اطلاع رسانی متقابل و همچنین نقد درک مربوط به فروتنی بررسی می کند. بورس تحصیلی در معنویت بندیکتین از دهه 1980 تاکنون مشارکت قابل توجهی با حوزه روانشناسی پیرامون موضوع فروتنی نشان نداده است. به همین ترتیب، علیرغم افزایش علاقه به پروژه های بین رشته ای در میان روانشناسان معنویت و دین، هیچ تحلیل عمیقی از معنویت بندیکتین فروتنی در روانشناسی انجام نشده است. در بدنه این پایان نامه، فصل اول قرار است این پروژه را در رشته های الهیات عملی، مطالعات معنویت و روانشناسی دین و معنویت قرار دهد. همچنین روش‌های مورد استفاده در این پایان‌نامه را با تمرکز ویژه بر پویایی همبستگی انتقادی متقابل توصیف می‌کند، روشی که به هر دو حوزه فضایی برای اطلاع‌رسانی، نقد و زیر سوال بردن موضع خود در مورد نظریه و عمل فروتنی می‌دهد. فصل دوم کاوش عمیقی از فروتنی بندیکتین ارائه می‌کند، که به‌ویژه بر مضامین حاکمیت سنت بندیکت و همچنین تفاسیر مختلف معاصر از فروتنی که در سی سال گذشته ظهور کرده‌اند، تمرکز می‌کند. فصل سوم سپس کاوشی از وضعیت معاصر روانشناسی فروتنی ارائه می دهد و حجم تحقیقات رو به رشد در مورد این موضوع را طی دو دهه اخیر مستند می کند. فصل چهارم به تحلیل میان رشته‌ای این پایان‌نامه می‌پردازد و به این پرسش می‌پردازد که چگونه تحقیقات روان‌شناختی معاصر در مورد فروتنی می‌تواند به طور بالقوه به معنویت بندیکتین اطلاع دهد. سپس فصل پنجم به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه بینش‌ها و دیدگاه‌های مربوط به فروتنی از سنت‌های بندیکتین می‌تواند دیدگاه‌های نظری در مورد فروتنی در روان‌شناسی و همچنین کاربردهایی در مداخلات روان‌شناختی که معنویت را ادغام می‌کند، ارائه دهد.
الهیات پاپ بندیکت شانزدهم: تغییر مسیحیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Emery de Gaál
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بسیاری از پاپ بندیکت شانزدهم به عنوان "موتسارت الهیات" یاد می کنند. شخصیت ها و متفکرانی که علم کلام او را داده اند چه کسانی هستند؟ چه اتفاقات و کدام عبادات مذهبی شخصیت او را شکل داده است؟ موضوعات اصلی بورس تحصیلی پیچیده او با بیش از 1500 عنوان چیست؟ در این پژوهش سعی شده است تا آهنگ وحدت بخش سیاست ها و مواضع یک روحانی که دارای عمق معنوی و کلامی است روشن شود. به خصوص در دهه 1970 یک تغییر انسان محور رخ داده بود. امری دو گال استدلال می‌کند که در میان فقدان کلی ایده‌های اصیل و سکولار که افکار عمومی را تحریک می‌کند، بندیکت شانزدهم یک تغییر دوران مسیحیت را آغاز می‌کند. او با احیای نابغه پاتریستی، هم مشروعیت فکری و هم دانش لازم را برای پیشبرد آن به قرن بیست و یکم برای مسیحیت فراهم می کند.
از «حلقه آلکوین» تا «مکتب اکسر»: منطق، الهیات و فلسفه در قرون وسطای اولیه [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Marenbon
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مطالعه اولین گزارش مدرن از توسعه فلسفه در دوران رنسانس کارولینژی است. دکتر مارنبون استدلال می‌کند که در اواخر قرن هشتم، الاهیات‌دانان با اشتیاقشان برای منطق هدایت شدند تا پرسش‌های واقعاً فلسفی را برای خود مطرح کنند. مضامین اصلی فلسفه قرن نهم - جوهر، مقولات ارسطویی، مسئله جهانی ها - این بود که متفکران را در سراسر قرون وسطی به خود مشغول کند. از این رو، نخستین دوره فلسفه قرون وسطی، دوره شکل گیری بود. این اثر مبتنی بر مطالعه تازه منابع دست‌نویس است. اندیشه‌های دانشمندانی چون آلکوین، کاندیدوس، فردگیسوس، راترامنوس کوربی، جان اسکاتوس اریوجنا و هیریک اوسر به تفصیل بررسی و با منابع آنها مقایسه شده است. و شواهد گوناگونی برای روشن کردن محیطی که این متفکران در آن شکوفا شده‌اند استفاده می‌شود. نسخه‌های انتقادی کامل بدنه مهمی از مطالب فلسفی قرون وسطی، که بسیاری از آن‌ها قبلاً منتشر نشده بودند، گنجانده شده‌اند.
  • تعداد رکورد ها : 23