جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 15
از نظریه سیاسی تا الهیات سیاسی: چالش های مذهبی و چشم انداز دموکراسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Aakash Singh, Péter Losonczi
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Bloomsbury Academic ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در طول دو دهه گذشته، ما شاهد چیزی بوده ایم که خوزه کازانووا به عنوان "مذهب عمومی شدن" توصیف کرده است. این یک روند منحصر به ملل سنتی مذهبی نبوده است. بلکه در محیط‌های متنوعی مانند ساخت هویت سیاسی جدید روسیه یا در گفتمان‌های سیاسی «پس از 11 سپتامبر» ایالات متحده قابل مشاهده بوده است. با کمال تعجب، مظاهر مهم مذهبی نیز بر گفتمان های سیاسی در بریتانیا و اخیراً در فرانسه تأثیر گذاشت. تا حدی در نتیجه این پدیده‌ها، اکنون بحث فشرده‌ای در مورد سازگاری بی‌طرفی دموکراسی لیبرال در رابطه با نظرات با انگیزه مذهبی در گفتمان‌های عمومی و شرایطی که تحت آن چنین مشارکت‌های مذهبی می‌تواند به طور قابل قبولی «عمومی» شود، شکل می‌گیرد. این کتاب مجموعه‌ای از مقالات پیرامون دین و دموکراسی را ارائه می‌کند که مهم‌ترین پرسش‌هایی را که این بحث‌ها را در نقطه‌های تلاقی آن‌ها در تئوری سیاسی، الهیات سیاسی و فلسفه دین مورد بحث قرار می‌دهد و چالش‌ها و چشم‌اندازهای این بحث را مورد بررسی قرار می‌دهد. عصر جدیدی که به تبعیت از هابرماس، می توان آن را پساسکولار نامید.
شکاف در اسرائیل: مرجعیت دینی و دموکراسی سکولار [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
S. Clement Leslie
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: موضوع این کتاب که برای اولین بار در سال 1971 منتشر شد، کمتر از ماجراهای نظامی اسرائیل مرتبط است، هرچند کمتر آشناست. زیرا این کتاب به تنش‌های معنوی می‌پردازد که زمینه‌ساز آن است و برای توضیح رفتار کشور بسیار پیش می‌رود، همانطور که در قلب برخی از خطرناک‌ترین درگیری‌های سیاسی جهان قرار دارد. ابرقدرت ها در مرزهای آن به مقابله می پردازند. غرب "مدرن" و نیروی ناسیونالیسم عرب نیز همینطور است. همچنین کانون یهودی ستیزی با تهدید بالقوه آن برای آینده همه یهودیان و صلح جهانی است. پرسش‌هایی که در اینجا بررسی می‌شوند، ریشه در ماهیت یهودیت و دو انگیزه متمایز - مذهبی و ناسیونالیستی - دارند که اسرائیل را ایجاد کردند. در قلمرو کوچک آن، برخی از فوری ترین مشکلات معنوی بشر در شدیدترین حالت خود ظاهر می شوند. مردان برای چه زندگی می کنند: برای خود، کشورشان، ارزش های بالاتر؟ چگونگی حل و فصل این تنش‌ها هم بر رفتار اسرائیل با تأثیرات آن بر سرنوشت همه ملت‌ها و هم بر افکار مردم در همه جا درباره مشکلات عمیق‌تر خود و کشورهایشان تأثیر می‌گذارد. بخشی از کتاب به نهادها و سیاست‌های اسرائیل به‌عنوان بیان روح درونی آن می‌پردازد: کیبوتس، ارتش، تجمع تبعیدیان، نگرش به اعراب در داخل و خارج از مرزها، روابط با یهودیان جهان. دو فصل پایانی، مشکل همیشگی هویت یهودی را که در پرتو اقدامات یک دولت مدرن دیده می‌شود، توصیف و تحلیل می‌کند.
آستانه‌ی تجدد در شرح تنبیه الامة و تنزیه الملة‮‬
نویسنده:
داود فیرحی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , شرح اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران: نشر نی‏‫,
چکیده :
کتاب تنبیه‌الأمه و مؤلف آن، نماد مکتبی فقهی- سیاسی شد که بیان دینی از آزادی و دموکراسی در مذهب شیعه فراهم می‌کرد و یا حداقل مقدمات چنین مهمی را تدارک می‌دید. به همین دلیل است که تنبیه‌الأمه در مرکز مناقشات معاصر ما، درباره استبداد و مردم‌سالاری از یک سو، و نوگرایی مذهبی و سکولار از سوی دیگر نشسته و همزمان مورد توجه علاقه‌مندان به مذهب، سیاست، تاریخ و ملیت قرار گرفت. در کتاب پیش رو نویسنده تلاش کرده تا با توضیح واژگان در کنار متن و شرح و تحشیه تنبیه‌الأمه، اندیشه مکنون در آن را بازنماید و امکانات و تنگناهای این اثر مهم را در راستای رابطه دین و دموکراسی آشکار سازد.
قواعد النظام الديمقراطية
نویسنده:
هنري إم روبرت ثالث، [وآخرون]؛ مترجم: عبد الله بن حمد حميدان
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , مجموعه مقالات
منابع دیجیتالی :
مردم سالاری دینی: دموکراسی صالحان
نویسنده:
محمدباقر خرم شاد
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی,
چکیده :
پاسخ روشن و مستدل به این پرسش بنیادین و رایج که؛ «مردم‌سالاری دینی»چیست؟و همچنین بررسی این نکته که جزء سوم‌ این واژگان ترکیبی،یعنی واژه‌ی«دینی»؛دین به معنای عام کلمه است‌ و هر دینی را دربر می‌گیرد یا این‌که در این ترکیب اختصاص به دین‌ اسلام دارد؟و...موضوع این مقاله است. در این گفتار کوشش شده تا ضمن تعاریفی جامع و ضروری از: دموکراسی، مردم‌سالاری،مردم‌سالاری دینی و دین؛ به پرسش اصلی‌ مطرح شده در بالا-پاسخ داده شود و همچنین روشن گردد که مراد از دموکراسی صالحان چیست و چرا و به چه دلیل و روشی می‌توان‌ مردم‌سالاری دینی و دموکراسی صالحان نامید و...
صفحات :
از صفحه 265 تا 311
مردم سالاری دینی: به سوی یک گفتمان مسلط
نویسنده:
محمدرضا تاجیک
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
مقاله ی حاضر ضمن بررسی -، گفتمان مشخص پیرامون مردم سالاری دینی، یعنی رابطه ای درون گفتمانی میان مردم سالاری و دین؛ ملازمه ی تنگاتنگ میان مردم سالاری دینی با جامعه ی دینی؛ و گفتمانی که بر مبنای قرائتی ناظر بر مشروعیت الهی – مدنی شکل گرفته است؛ به شرایط مسلط کردن و نهادینه کردن گفتمان مورد نظر می پردازد.
صفحات :
از صفحه 93 تا 111
دموکراسی دینی و منتقدان آن
نویسنده:
احمد واعظی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی,
چکیده :
دموکراسی دینی "فقه محور" یا نظام سیاسی مردم سالاری دینی که نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر آن است و شالودۀ بنیادین قانون اساسی آن را تشکیل می دهد؛ این معنی را در خود دارد که قلمرو گسترده ای برای دخالت دین در حیات اجتماعی قائل است و همۀ مناسبات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعۀ اسلامی می باید با عنایت به آموزه های دینی سامان یابند. قانون اساسی حاصل از این نگرش؛قدرت برجسته‌ای به ولی فقیه‌ می‌بخشد و ولایت سیاسی ولی امر در مردم‌سالاری دینی،در واقع نقش‌ ویژۀ فقه را در عرصه‌ی حیات اجتماعی به نمایش می‌گذارد. منتقدان بسیاری این نوع تلقی از دموکراسی دینی را و همچنین‌ عدم توانایی فقه را در تنظیم مناسبات جامعه‌ی نوین امروزی هدف نقد قرارداده اند. این مقاله ضمن بررسی نگرشهای انتقادی به مردم سالاری دینی و دسته بندی اهم رویکردهایی که نظام مردم سالاری دینی سرناسازگاری دارند، درصدد ارائۀ پاسخ های علمی و روشن به این نوع چالش ها برآمده است.
صفحات :
از صفحه 213 تا 237
خدمات متقابل دین و دموکراسی در ایران
نویسنده:
غلامرضا خواجه سروی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی,
چکیده :
دین و دموکراسی دو مقوله ای هستند که امروزه در ایران مورد توجه شدید صاحب نظران می باشند. برخی با اعتقاد به مانعه الجمع بودن این دو هر گونه ارتباط آنها را منکر شده و برخی قائل به ارتباط متقابل دو مقوله شده اند. در این مقاله با نگاهی به مفاهیم دین و دموکراسی، خدمات متقابل این دو به یکدیگر در ایران بررسی شده و در نهایت، این نتیجه بدست می آید که اولاً نوعی مردم سالاری همراه با ارزش هایش در متن اسلام (شیعی ) وجود دارد و ثانیاً اسلام (شیعی ) در ایران موجب شده ارزش های دموکراتیک در جامعه ریشه گیرد و پایداری نسبی یابد؛ طوری که می توان گفت اگر در ایران دین حاکمیت نمی یافت امروزه در آن از ارزش های مردم سالار نیز خبری نبود.
صفحات :
از صفحه 169 تا 193
  • تعداد رکورد ها : 15