جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 24
اروپا، آمریکا و فناوری: دیدگاه های فلسفی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Albert Borgmann (auth.), Paul T. Durbin (eds.)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer Netherlands,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در حالی که اروپا به سوی سال 1992 و وحدت کامل اقتصادی پیش می رود و اروپای شرقی سعی می کند راه خود را در نظم اقتصادی جدید بیابد، ایالات متحده تردید می کند. آیا نظم جدید اقتصادی اروپا برای ایالات متحده خوب خواهد بود یا خیر؟ چنین سوالی با تغییرات جهانی در نظم تکنولوژیکی تشدید می شود که بیشتر در قدرت فنی-اقتصادی جدید ژاپن مشهود است. همانطور که انتظار می رود، فیلسوفان در برخورد با چنین مسائلی کند بوده اند و عدم علاقه به سبک های مختلف فلسفی در نقاط مختلف جهان اضافه شده است. آنچه این جلد به آن می پردازد بیشتر به سبک های متضاد مربوط می شود تا رویارویی اساسی با مسائل دنیای واقعی. اما تلاش هایی برای مشخص شدن وجود دارد. سمپوزیوم در مورد ایوان ایلیچ - با مشارکت فیلسوفان و منتقدان اجتماعی در دانشگاه ایالتی پنوانیا، که ایلیچ چندین سال در آن تدریس کرده است - ممکن است کلیشه قدیمی دنیای قدیم در مقابل دنیای جدید را نشان دهد. تهدیدهای ایلیچ علیه فناوری اغلب توسط آمریکایی ها به عنوان پیشگویی به سبک دنیای قدیم رد می شود، در حالی که ایلیچ در زادگاهش اروپا ناشناخته به نظر می رسد. اما آلبرت بورگمان، متولد آلمان، اگرچه اکنون در ایالات متحده مستقر شده است، نشان می دهد که حفظ این دوگانگی قدیمی در دنیای تکنولوژیکی ما دشوار است. تمرکز بورگمان بر مشکلات فناورانه فوری است که در اروپا و آمریکا تقریباً به طرز دردناکی آشکار شده است.
فلسفه اجتماعی و سیاسی: دیدگاه های معاصر [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
James P. Sterba
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مقالاتی از شخصیت های برجسته در این کتاب به مجموعه ای از مسائل اساسی در فلسفه سیاسی و اجتماعی می پردازد. هر مشارکت کننده مشکلات نظری و عملی یک موضوع اصلی را در نظر می گیرد و نتیجه گیری کتاب به دنبال پاسخگویی و تطبیق تعدادی از استدلال های ارائه شده است.
مفهوم الثقافة فی العلوم الاجتماعیة
نویسنده:
دنیس کوش؛ ترجمه: منیر السعیدانی؛ مراجعة: الطاهر لبیب
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: المنظمة العربیة للترجمة,
دامنه تساهل: مطالعاتی در مورد هزینه های بیان آزاد و آزادی مطبوعات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Cohen-AlmAgor
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: یکی از خطراتی که در هر نظام سیاسی وجود دارد این است که اصولی که زیربنای آن است و مشخصه آن است، ممکن است با به کارگیری خود، باعث نابودی آن شود. لیبرال دموکراسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. علاوه بر این، از آنجایی که دموکراسی یک پدیده نسبتاً جوان است، فاقد تجربه در برخورد با دام‌هایی است که در کار سیستم - «گرفتن» دموکراسی وجود دارد. این یک مطالعه میان رشته‌ای است که به محدودیت‌های مدارا، این «گرفتن دموکراتیک» و هزینه‌های آزادی بیان مربوط می‌شود. حقوق هزینه بر است و کسی باید برای آن هزینه کند. ما می‌توانیم و باید در مورد توجیه تحمل هزینه‌ها بپرسیم و آن‌ها را با آسیب‌های وارد شده به جامعه در نتیجه دامنه وسیع تساهل بسنجیم. ضمن اینکه می‌دانیم نیاز به ابراز وجود داریم، باید در مورد توجیهات تحمل گفتار آسیب‌زا و اینکه آیا اینها به اندازه کافی سنگین هستند یا خیر جویا شویم. این کتاب تئوری و عمل را با هم ترکیب می‌کند و موضوعات مورد اختلاف را از دیدگاه‌های فلسفی، حقوقی و رسانه‌ای بررسی می‌کند و موضوعاتی مانند: تهاجم رسانه‌ای به حریم خصوصی فرد را پوشش می‌دهد، سخنان توهین‌آمیز، تحریک سخنان نفرت‌انگیز هولوکاست، انکار پوشش رسانه‌ای تروریسم. خواندن این کتاب برای هر کسی که علاقه‌مند به نظریه سیاسی، افراط گرایی و آزادی بیان است ضروری است.
دین در نظریه روابط بین الملل: تعاملات و امکانات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Fox, Jonathan; Sandal, Nukhet A
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge/Taylor & Francis Group,
چکیده :
ترجمه ماشینی: درک فزاینده ای در میان محققان و شاغلین روابط بین الملل وجود دارد که دین یک عامل مهم در سیاست جهانی است. انقلاب ایران، حملات 11 سپتامبر، درگیری‌های قومی-مذهبی مانند یوگسلاوی سابق و سریلانکا از جمله دلایل زیادی برای افزایش تمرکز بر مذهب در امور بین‌المللی است. ظهور احزاب سیاسی مذهبی در سراسر جهان از دموکرات‌های مسیحی در اروپا گرفته تا حزب بهاراتیا جاناتا در هند به طور مشابه نمایانگر برجسته‌تر شدن بین‌المللی دین بود. با وجود این همه توجه، قرار دادن دین در درون رشته‌ای که از ابتدای پیدایش عمدتاً سکولار بوده، چالش برانگیز است. تنها تعداد کمی از آثار موجود به جسارت ادغام دین در نظریه های اصلی روابط بین الملل مانند رئالیسم کلاسیک، نئورئالیسم، نئولیبرالیسم، سازه گرایی و مکتب انگلیسی پرداخته اند. این اثر اولین تلاش سیستماتیک برای ارزیابی تطبیقی ​​جایگاه دین در رشته های نظری پیش گفته روابط بین الملل با نمونه های معاصر از سراسر جهان است. این کتاب که به شیوه ای در دسترس و منظم نوشته شده است، افزودنی مهمی برای حوزه های دین و روابط بین الملل خواهد بود. نوخت آ. ساندال، استادیار گروه علوم سیاسی در دانشگاه اوهایو است. جاناتان فاکس استاد گروه مطالعات سیاسی در دانشگاه بار ایلان اسرائیل است.
ارتباطات پان‌اسلامی: شبکه های فراملی بین آسیای جنوبی و خلیج فارس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jaffrelot, Christophe; Louër, Laurence
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جنوب آسیا منطقه ای است که بیشترین جمعیت مسلمان در آن زندگی می کنند. در جریان پروسه اسلامی‌سازی که در قرن هشتم آغاز شد، تمدن هندواسلامی متمایز ایجاد کرد که در امپراتوری مغول به اوج خود رسید. این تمدن ضمن سخن گفتن به مراکز قدرت اسلام در خلیج فارس از جمله مکه و مدینه، انواع اسلام خود را بر اساس تصوف پرورش داده است. در طول 50 سال گذشته، روابط پان اسلامی بین این دو منطقه تشدید شده است. این جلد با گردآوری برخی از بهترین متخصصان در این زمینه، این شبکه‌های ایدئولوژیک، آموزشی و معنوی را که به دلیل استراتژی‌های سیاسی، جریان‌های مهاجرت و ارتباطات افزایش یافته است، بررسی می‌کند.
فرهنگ شهری در تهران: فرآیندهای شهری در فضاهای فرهنگی غیررسمی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Seyed Hossein Iradj Moeini, Mehran Arefian, Bahador Kashani, Golnar Abbasi (auth.)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer International Publishing,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب به بررسی تولید فرهنگ شهری در تهران پس از سال 1358 می پردازد و به تحلیل مقاومت شهری و فرآیندهای شهری در فضاهای فرهنگی زیرزمینی: کتابفروشی ها، کافه ها و گالری های هنری می پردازد. مخاطبان مورد نظر معماران و برنامه ریزان شهری هستند که به جنبه های سیاسی-اجتماعی شکل گیری فضا از پایین به بالا و همچنین کسانی که در علوم انسانی و به ویژه مطالعات فرهنگی علاقه دارند. ایده کتاب منعکس کننده نقد معماری و فرآیندهای شکل گیری فضا از پایین به بالا است. روش‌های جایگزین و غیررسمی شکل‌گیری فضاهای فرهنگی در تهران و نحوه مقاومت آن‌ها در برابر فرهنگ تایید شده رسمی را تحلیل می‌کند. کافه‌ها، کتاب‌فروشی‌ها و گالری‌ها، هر کدام مجموعه‌های مختلف و متفاوتی از استراتژی‌ها را برای تشکیل قلمرو و جوامع خود در داخل شهر اتخاذ می‌کنند. از اشغال موقت گوشه‌های خیابان (کتاب‌فروش‌ها) تا تشکیل شبکه‌ای زیرزمینی از نقاط ملاقات ثابت، تا استفاده از پارادایم‌های مدرن مالکیت و ایده مالکیت خصوصی، در درجه اول به عنوان ابزاری سیاسی برای مدیریت، برای ادعای یک حوزه هنری جایگزین امن، و در نهایت به کدگذاری‌های فضایی نشانه‌شناختی فضاها برای تبدیل آن‌ها به مکان‌های امن برای تجمع غذا به عنوان وسیله‌ای. همه این سه فضای فرهنگی با شرایط مختلفی سروکار دارند تا اشکال خاصی از شیوه های مقاومت را شکل دهند، در طول فرآیندهایی که آثار فضایی خود را در شهر به جا می گذارند.
فرهنگ و توسعه انسانی اهمیت تحقیقات میان‌فرهنگی برای علوم اجتماعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Wol Friedlmeir
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: با متداول تر شدن برخوردهای بین فرهنگی بین مردم در دنیای مدرن، سؤالات مهمی در مورد ماهیت تفاوت ها و شباهت های خاص فرهنگ مطرح شده است. این کتاب به موقع با تمرکز بر رابطه بین فرهنگ و توسعه انسانی، کاوشی میان رشته ای از فرآیندهای کلیدی رشد را ارائه می دهد. رویکردهای روان‌شناختی و جامعه‌شناختی را با تحقیقات میان فرهنگی ترکیب می‌کند تا پدیده‌هایی مانند انتقال فرهنگ بین نسل‌ها و جهانی بودن نظریه دلبستگی را بررسی کند. پژوهشگران برجسته بین‌المللی با تکیه بر تحقیقات دقیق از طیف وسیعی از گروه‌های فرهنگی، تأثیر تغییرات اجتماعی و مدرن‌سازی را بر رشد فرد و در سطح اجتماعی در نظر می‌گیرند. مباحث نظری و روش شناختی از نظر نحوه به کارگیری نتایج تحقیقات بین فرهنگی و همچنین تحقیقات تجربی اخیر انجام شده در حوزه های تخصصی این حوزه ارائه شده است. در نهایت، تبادلات میان فرهنگی کوتاه مدت مورد بررسی قرار گرفته و برای پیشنهاد برخی از کاربردهای عملی بالقوه تحقیقات بین فرهنگی برای آینده استفاده می شود. خواندن این کتاب برای هر کسی که در روانشناسی فرهنگی، روانشناسی بین فرهنگی، فرهنگ پذیری یا رشد رفتاری مطالعه یا تحقیق می کند ضروری است. همچنین منبع اطلاعاتی ارزشمندی برای هر کسی که به جامعه شناسی و علوم اجتماعی به طور کلی علاقه مند است، خواهد بود.
راهنمای بلک ول برای فلسفه علوم اجتماعی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Stephen P. Turner, Paul A. Roth
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Blackwell Pub,
چکیده :
ترجمه ماشینی: راهنمای بلک ول برای فلسفه علوم اجتماعی مقالات تازه سفارش داده شده را جمع آوری می کند که مسائل اساسی در علوم اجتماعی را بررسی می کند.
درسگفتار فلسفه علوم اجتماعی ماکس وبر
مدرس:
حسام سلامت
نوع منبع :
صوت , درس گفتار،جزوه وتقریرات
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در میان کلاسیک‌های جامعه‌شناسی ماکس وبر جدی‌تر از دیگران به «فلسفه‌»ی این علم نوظهور پرداخت. مداخلات او در فلسفه‌ی علوم اجتماعی را باید در زمینه‌ی تاریخی مناقشاتی فهمید که پیشتر، از اوایل دهه‌ی ۱۸۸۰، میانِ کارل مِنگر (پیشوای مکتب اتریشیِ اقصاد) و گوستاو اشمولر (مهمترین نماینده‌ی مکتب تاریخی آلمان در اقتصاد و حقوق) درگرفته بود و از آن، نظر به اهمیت تعیین‌کننده‌اش، به «نبرد روش‌‌ها» تعبیر می‌شد. محوری‌ترین پروبلماتیکِ «نبرد روش‌ها» بر گرد پرسش از جهانشمولیت یا نسبیت تاریخی خودِ علم‌الاجتماع می‌چرخید. منگر به علم جهانی فکر می‌کرد و اشمولر به علمی آلمانی. کم‌وبیش همزمانِ این بحث‌ها در متن سنت تازه‌جان‌گرفته‌ی نوکانتیسم نیز بحث‌هایی جدی در میان بود بر سر شرایط امکانِ تأسیس «علم روح» یا همان علوم انسانی و اجتماعی. از هرمان کوهِن، پل ناتورپ و ارنست کاسیرر در مکتب ماربورگ تا ویلهلم ویندلباند و هاینریش ریکرت در مکتب هایدلبرگ، بحث بر سر این بود که چگونه می‌توان از مجرای «بازگشت به کانت» به منطق علوم انسانی در مقام علومی مستقل از علوم طبیعی اندیشید. مباحث ماکس وبر در کتاب «فلسفه‌ی علوم اجتماعی» (که شامل مقالاتی است که وی در دو دهه‌ی اول قرن بیستم نگاشت) در حُکم مشارکت خلاقانه‌ی اوست در مناقشاتی که پیشتر، چه به اتکای «نبرد روش‌ها» و چه به میانجی نوکانتیسم، درگرفته بود. وبر ‌کوشید از مجرای گفتگوی انتقادی با این سنت‌های فکری راه جدیدی برای تثبیت علوم اجتماعی در پیش بگیرد. در فایل‌هایی که به مرور در اینجا منتشر خواهم کرد اهم مواضع وبر در «فلسفه‌ی علوم اجتماعی» را به تفصیل به بحث گذاشته‌ام.
  • تعداد رکورد ها : 24