جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
هندوئیسم
عنوان :
نویسنده:
کیشیتی مهن سن، الهام رضایی؛ مترجم: جاوید پاشایی
نوع منبع :
مقاله , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
حقیقت یوگا چیست؟ با یوگا به چه چیزهایی می رسیم؟
نویسنده:
حمیدرضا مظاهری‌سیف
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
عصر اسلام,
چکیده :
یوگا چیست؟ ورزش، دین، سنت معنوی، عرفان یا یک تکنیک روانشناسی؟ در این مقاله با تکیه بر اصلی‌ترین متن یوگا، یعنی یوگاسوتره، حقیقت یوگا بررسی شده است و رابطه آن با آیین هندوییسم، اهداف و آثار آن مورد بررسی قرار گرفته است. یوگا راهی است برای ارتباط با نیروهایی شعورمند که در طبیعت حضور دارند و یوگی را در انجام کارهای خارق العاده، قدرتمند می‌سازند.
متون دینىِ هندو
نویسنده:
علی موحدیان عطار
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
صفحات :
از صفحه 115 تا 144
هندو‌ئيسم
عنوان :
نویسنده:
[نوشته] کیشیتی‌مهن‌ سن ؛ ترجمه ع. پاشایی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران: نگاه معاصر‏‫,
موسوعة تاريخ الأديان - الکتاب الرابع: الشرق الأقصى (الهندوسية - البوذية - التاوية - الكونفوشية - الشنتو)
نویسنده:
فراس السواح؛ ترجمه: عبدالرزاق العلی, سیف الدین القصیر, محمود منقذ الهاشمی, وفاء طقوز
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دمشق - سوریه: دار التنوین,
تاریخ ادیان و مذاهب جهان (جلد اول)
نویسنده:
عبدالله مبلغی آبادانی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
منطق,
چکیده :
مجموعه چند جلدی تاریخ ادیان و مذاهب جهان به بررسی تاریخ ادیان و مذاهب در نقاط مختلف جهان به ویژه به بررسی دین مبین اسلام می بپردازد.
تحلیل مفهوم و جایگاه دینی مَنْتْره (ذکر) در دین هندویی
نویسنده:
محمد روحانی، محمد علیمردی، سمانه سالاری سلاجقه
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
آموزة مَنْتْره یا ذکر در ادیان و مکاتب مختلف هندی، به‌ویژه دین هندویی، از اهمیت خاصی برخوردار است. البته برخی از این مکاتب خود مَنْتْره‌ها را دارای نیروهای خارق‌العاده می‌دانند، و برخی نیز نیروی ماورائی آن را به خداوند مرتبط می‌دانند. اهمیت ذکر یا مَنْتْره در هندو صرفاً به خاطر تأثیر معنوی و ماورائی آن نیست؛ بلکه برخی از اذکار و مَنْتْره‌ها در سنت آیین هندویی، در امور دنیوی مانند شفای بیماری و غلبه بر مرگ، کسب ثروت و توانگری و هم‌چنین غلبه بر دشمنان در جنگ‌ها نیز سودمند هستند. به این منظور، پیروان این آیین با شرایط خاص، مَنْتْره‌های مقدس مختلف را به تعداد خاص تکرار می‌کنند تا از اثرات معنوی و روحانی و هم‌چنین دنیوی آن بهره‌مند گردند. البته کاربرد عالی مَنْتْره توسط عارفان و مرتاضان هندو، به‌منظور نائل شدن به مقام معرفت کامل الاهی یا برهمه‌جنانه قرائت می‌گردد، که ثمرة آن مُکشه یا رهایی و نجات کامل از گردونه بی‌پایان زاد و مرگ یا سمْساره است.
صفحات :
از صفحه 23 تا 44
سیر تحول خداباوری در اندیشۀ هندو
نویسنده:
ابوالفضل محمودی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
موضوع اصلی این نوشتار سیر خداباوری در اندیشۀ هندوان است که به ترتیب تاریخی از خداباوری اقوام هندو ـ اروپایی آغاز و سپس گرایش‌های گوناگون خداباوری (همچون طبیعت‌پرستی، چندگانه‌پرستی، پرستش ربّ الارباب و یکتاپرستی و وحدت‌گرایی) در «وِدَه‌ها» را که کهن‌ترین اثر مکتوب اقوام آریایی است مورد توجه قرار خواهیم داد. خداشناسی «اوپنیشدی» با رویکرد غالب وحدت وجودی و سپس اندیشۀ خدا در «گیتا» با توجه به نگرش‌های سه‌گانۀ موجود در آن، موضوعات بعدی مورد بحث هستند. نوع نگاه به خدا در «دَرْشَنَه‌ها» یا مکتب‌های فکری هندو، به‌ویژه دو مکتب «وِدانته» و «نیایه» که توجه خاصی به الوهیت دارند، موضوعات پایانی این نوشتار هستند. در مجموع چنین به‌نظر می‌آید که اندیشۀ هندو با وجود تجربه‌های گوناگون از انواع نگرش‌های خداباورانه در ادوار گوناگون تاریخ خود، در هیچ‌کدام از این نگرش‌ها به‌طور قاطع و فراگیر آرام نگرفت.
صفحات :
از صفحه 939 تا 959
دفاعیات مجاهد شهید مهندس علی میهن‌دوست به همراه مقاله‌ای پیرامون هدف آفرینش
نویسنده:
گردآورنده:محمد میهن‌دوست
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران - تهران: نشر صمدیه,
چکیده :
فصل اول کتاب شامل زندگی‌نامه "مهندس علی میهن‌دوست" به روایت پدرش است. در فصل دوم متن دفاعیات وی درج گردیده و در فصل سوم "هدف آفرینش" از دیدگاه "مهندس علی میهن‌دوست" به طبع رسیده و پایان کتاب شامل اسناد و تصاویری از ایشان است. "مجاهد شهید، علی میهن دوست (1324 ـ قزوین) مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال 1349 هجری شمسی دریافت کرد. وی که سری پرشور و عدالت خواه داشت، پس از سال‌ها مبارزه ضد رژیم ستم شاهی و مجاهدت‌های جانگداز و خستگی‌ناپذیر، در پی دادگاهی فرمایشی در تاریخ سی‌ام فروردین ماه 1351، به اعدام محکوم شد و جان در راه ستم ستیزی و عدالت گستری باخت. "هدف آفرینش" نشانگر ژرف‌ اندیشی‌های آگاهانه اوست که در همان اوان جوانی نگاشته شده است.