جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 32
كشف عوار الليبرالية والديمقراطية والعلمانيين
نویسنده:
أبومالك الرياشي - احمد بن علی بن المثنی القفیلی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
پرسش های حقیقت و مخاطرات اندیشه ... رویکردهای انتقادی و دیالکتیکی [کتاب عربی]
نویسنده:
علي حرب
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: الدار الطلیعه,
هابرماس در مقابل وبر در مورد دموکراسی [مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Reihan Salam
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
هابرماس دموکراسی را به عنوان راهی برای نجات زندگی مدرن از دست اقتصاد و بوروکراسی تایید می کند اجباری که وبر آن را شرطی اجتناب ناپذیر می دانست از مدرنیته این ماموریت نجات مستلزم آن است که هابرماس دموکراسی را تابع منافع واقعی مردم قرار دهد. با رهایی از تاملات سیاسی خود از هجوم پول یا قدرتی که می‌تواند با آنها تداخل داشته باشد شکل گیری ترجیحات سیاستی که به وضوح منعکس می شود آن منافع اما هابرماس ماهیت مبهم منافع ما را در شرایط پیچیده مدرن نادیده می گیرد. و حتی دشواری دانستن وضعیت مدرن چیست در حال انجام است - چه رسد به قضاوت در مورد اینکه آیا چه کاری انجام می دهد یا خیر منافع ما را به خوبی تامین می کند. این منابع نادیده گرفته شده از جهل عمومی وبر بدبین تر است درک دموکراسی، و مانند تئاترهای پیرامون حاکمیت مردمی، جهل عمومی هر دو استقلالی را که به مقامات دولتی و رهبران افکار غیردولتی اجازه می دهد تا سیاست های عمومی را به صورت غیردموکراتیک شکل دهند، قادر می سازد و می پوشاند.
در ستایش عقل: چرا دموکراسی وامدار عقلانیت است
نویسنده:
مایکل‌پاتریک لینچ ؛ ترجمه یاسر میردامادی.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
تهران: فرهنگ نشر نو; آسیم,
چکیده :
ترجمه ماشینی: دفاع روحی از ارتباط عقل برای دوران شک و تردید عمومی در مورد موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوا، واکسن ها، و تکامل. چرا عقل اهمیت دارد، اگر (همانطور که به نظر می رسد بسیاری از مردم فکر می کنند) در نهایت همه چیز به ایمان کور یا غریزه درونی ختم می شود؟ چرا فقط به چیزی که باور دارید ادامه نمی دهید، حتی اگر با شواهد در تضاد باشد؟ چرا وقتی نام بردن، دستکاری و زور در چشم انداز فرهنگی و سیاسی کنونی ما بسیار مؤثرتر است، توضیح منطقی را به خود زحمت دهیم؟ مایکل لینچ در ستایش عقل، در دوران شک و تردید گسترده، دفاعی پرشور از عقل و عقلانیت ارائه می‌کند – زمانی که برای مثال، مردم شواهد علمی در مورد موضوعاتی مانند تکامل، تغییرات آب‌وهوایی و واکسن‌ها را رد می‌کنند، در حالی که با اعتقاداتشان همخوانی ندارد. و نظرات در سال‌های اخیر، شک و تردید در مورد ارزش عملی عقل حتی در آکادمی علمی نیز پدیدار شده است. بسیاری از فیلسوفان و روانشناسان ادعا می‌کنند که دلایلی که ما برای عمیق‌ترین دیدگاه‌های خود ارائه می‌دهیم، اغلب چیزی بیش از توجیه اعتقادات قبلی ما نیست. در ستایش عقل استدلالی متقابل به ما می دهد. گرچه پرسش‌های شک‌آمیز درباره عقل، تاریخچه عمیق و جالبی دارند، اما می‌توان به آنها پاسخ داد. به ویژه، توسل به اصول علمی عقلانیت بخشی از ارز مشترک اساسی هر جامعه دموکراتیک مدنی است. این ایده که همه چیز خودسرانه است - که دلیل وزنی بیش از ایمان کور ندارد - یک اصل کلیدی یک جامعه مدنی را تضعیف می کند: اینکه ما به همشهریان خود برای آنچه انجام می دهیم، مدیون توضیحاتی هستیم. عقل مهم است - نه فقط برای آرمان شریف حقیقت، بلکه برای دنیای روزمره ای که در آن زندگی می کنیم.
دموکراسی از دیدگاه مارکسیستی [کتاب عربی]
نویسنده:
هشام غصيب
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
دموکراسی الهی: الهیات سیاسی پس از کارل اشمیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Miguel Vatter
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press ,
اسلام و سیاست در اندونزی: حزب ماسیومی بین دموکراسی و ادغام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Remy Madinier
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
National University of Singapore Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: حزب معصومی که از سال 1945 تا 1960 در اندونزی فعال بود، جسورانه ترین تلاش تا به امروز برای آشتی دادن اسلام و دموکراسی است. معصومی چشم‌اندازی از جامعه و حکومت ارائه کرد که متکی به کاربرد تحت اللفظی آموزه‌های اسلامی نبود، بلکه الهام‌گرفته از ارزش‌های اسلام بود. سیاست های معتدلی را تعیین کرد که هم برای غرب مطلوب بود و هم نسبت به سایر جوامع مذهبی در اندونزی مدارا کرد. اگرچه این حزب گام های مهمی در جهت توسعه دموکراسی مسلمان برداشت، اما دستاوردهای آن با این وجود نامطمئن بود: در نهایت در سال 1960 به دلیل مقاومت در برابر لغزش سوکارنو به سوی استبداد غیرقانونی اعلام شد و امتناع رژیم سوهارتو از بازگرداندن حزب، رهبران آن را ناامید و به حاشیه رانده کرد. . بسیاری از آن رهبران متعاقباً به شکلی از اسلام موسوم به انتگرالیسم روی آوردند، دکترینی رادیکال که انعکاس برخی از ویژگی‌های انتگرالیسم کاتولیک قرن 19 بود، که به ظهور نئوبنیادگرایی مسلمان در اندونزی کمک کرد. این کتاب حزب معصومی را از ریشه‌هایش در رفرمیسم مسلمان اوایل قرن بیستم تا میراث معاصرش بررسی می‌کند و دیدگاهی درباره اسلام سیاسی ارائه می‌کند که جایگزینی برای مدل گسترده‌تر مطالعه‌شده اسلام خاورمیانه ارائه می‌کند. تجربه حزب چیزهای زیادی را در مورد خط ظریف جداسازی شکل معتدل اسلام که به روی دموکراسی و درجه خاصی از سکولاریزاسیون از نوعی ناسازگاری مذهبی که می‌تواند همزیستی فرقه‌ای کشور را تهدید کند، به ما می‌آموزد.
انقلاب عرب: ده درس از قیام دموکراتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Filiu, Jean-Pierre (ژان پیر فیلیو)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Oxford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: زمانی که محمد بوعزیزی در 17 دسامبر 2010 خود را به آتش کشید، مجموعه ای از حوادث خارق العاده را آغاز کرد که با سرعت خیره کننده ای در سراسر خاورمیانه گسترش یافت. در کمتر از یک ماه، رئیس جمهور بن علی از تونس گریخت و به رژیم بیست و سه ساله پایان داد. اندکی پس از آن، در 11 فوریه 2011، مبارک، رئیس جمهور مصر پس از نزدیک به سی سال قدرت از قدرت کنار رفت. در «انقلاب عرب»، ژان پیر فیلیو گزارشی مختصر اما گسترده از شورش‌های زمین‌شکنی که از تونس آغاز شد و امروز در سراسر خاورمیانه ادامه دارد، ارائه می‌کند. فیلیو با تأکید بر ریشه‌های تاریخی عمیق وقایع، کتاب را حول ده درس تنظیم می‌کند که هم قیام‌ها را به طور خاص و هم منطقه را به طور کلی روشن می‌کند. برای مثال، او نشان می‌دهد که این جنبش‌ها از هوا بیرون نیامده‌اند - اعراب بیش از یک نسل است که برای حقوق خود می‌جنگند. نویسنده اشاره می کند که نقش جوانان - که عصبانیت آنها قدرت است و پیام "فردا از آن شماست، اگر برای آن بجنگید" - و همچنین نقش مهمی که شبکه های اجتماعی در تونس ایفا کردند را می پذیرد. مصر. فیلیو همچنین استدلال می‌کند که پس از آن، جهادی‌ها در موقعیت دشواری قرار دارند، زیرا اعتراضات مردمی اساساً مسالمت‌آمیز در تونس و مصر پیام خشونت‌آمیز آن‌ها را تضعیف کرده و در واقع ارتباط آنها را زیر سوال برده است. این کتاب همچنین نشان می‌دهد که علیرغم اینکه فلسطین تا حدودی تحت الشعاع قیام اعراب قرار گرفته است، همچنان دغدغه اصلی در سراسر خاورمیانه است. فیلیو با روشن کردن این درس‌ها به جای ارائه گزارشی کاملاً زمانی، تصویری بسیار غنی‌تر و عمیق‌تر از جنبش‌های انقلابی که منطقه را فراگرفته است - و همچنین نگاهی روشن‌تر به زندگی امروز در خاورمیانه ارائه می‌کند.
تغییر حکمرانی در آمریکا: راه اندازی مجدد حوزه عمومی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Alan Balutis, Terry F. Buss, and Dwight Ink (Editors)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
M.E. Sharpe, Inc.,
  • تعداد رکورد ها : 32