جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 41
الصوم بين الدين والعلم
نویسنده:
عبدالرزاق نوفل
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , مطالعه تطبیقی
علم و اسلام [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Muzaffar Iqbal
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
London: Greenwood Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی : Книга علم و اسلام علم و اسلامКниги Религия.رابطه تفصیلی اسلام و اسلام را ارائه می‌دهد. و علم از پیدایش سنت علمی اسلامی در قرن هشتم تا امروز. این رابطه سه مرحله متمایز را پشت سر گذاشته است. مرحله اول با ظهور علم در تمدن اسلامی در قرن هشتم آغاز شد و با ظهور علم مدرن در غرب پایان یافت. مشخصه دوره دوم ورود علم مدرن به جهان اسلام است که بیشتر آن در آن زمان تحت اشغال استعمار بود. و دوره سوم، که در حدود سال 1950 آغاز شد، با رویکرد پخته تر به مسائل عمده ای که علم مدرن برای همه سنت های دینی مطرح کرده است، مشخص می شود. این کتاب بر اساس منابع اولیه، چشم‌اندازی از دیدگاه‌های اسلامی درباره برخی از مسائل عمده در گفتمان علم و دین را ارائه می‌کند. علم و اسلام که به زبانی در دسترس نوشته شده است، گزارشی معتبر از مسائل چندوجهی و پیچیده ای است که در رابط سنت فکری و علم اسلامی به وجود می آید. این کتاب که سرشار از جزئیات تاریخی است، بررسی جذابی از تعامل عقاید اسلامی با کار علم است.
یک جهان: تعامل علم و الهیات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John C. Polkinghorne
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Templeton Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: سه گانه مشهور جان سی. پولکینگهورن در مورد سازگاری دین و علم دوباره چاپ شده است. One World (که در ابتدا در سال 1986 منتشر شد) موضوعاتی را در علم و دین معرفی می کند که دکتر پولکینگهورن متعاقباً در علم و مشیت و علم و خلقت ادامه داد. این کتاب ها به صورت جداگانه و به صورت سریال مورد استقبال گسترده قرار گرفته اند. در مقدمه جدید کتاب یک جهان، دکتر پولکینگ هورن نوشته اصلی خود را از این کتاب ارزیابی می‌کند و به موضوعاتی اشاره می‌کند که برای تفکر او مهم باقی مانده‌اند و موضوعاتی که از طریق اکتشافات علمی اخیر گسترش یافته و اصلاح شده‌اند. در واقع، او معتقد است، در فرهنگ پست مدرن امروزی «مسئله اینکه چه چیزی می‌توانیم بدانیم و چگونه می‌توانیم به دانش دست یابیم، حتی نسبت به سال 1986 بسیار مهم‌تر است». پولکینگ‌هورن استدلال می‌کند که علم و دین هر دو جنبه‌های واقعیت را بررسی می‌کنند، و «پایه‌ای برای تعامل متقابل آنها فراهم می‌کنند، زیرا دیدگاه‌های متفاوت خود را نسبت به جهان واحد واقعیت موجود ارائه می‌کنند». او در یک جهان تز خود را از طریق بررسی ماهیت علم، ماهیت جهان فیزیکی، ویژگی الهیات و شیوه های فکر در علم و الهیات توسعه می دهد. او «نقاط تعامل» و نقاط تعارض بالقوه علم و دین را مشخص می کند. او در این مسیر از خلقت، جبر، دعا، معجزات و زندگی آینده بحث می کند و رد تقلیل گرایی علمی و دفاعش از الهیات طبیعی را توضیح می دهد. علم بر سایر اشکال معرفت برتری مطلق ندارد و دین هم همه پاسخ ها را ندارد. هر دو در جستجوی "حقیقت" هستند. هر دو جهان را آنگونه که هست کاوش می کنند و تسلیم شواهد پیش روی خود می شوند. و هر دو باید برای اصلاح مستمر باز باشند. ما در یک جهان زندگی می کنیم. بینش پولکینگ‌هورن همچنان آن را به عنوان جهانی که در آن علم و دین می‌توانند یکدیگر را برانگیخته و سودمند کنند، روشن می‌کند. «چرا این کتاب را اینقدر مهم می‌دانم؟ اساساً به این دلیل که کار علمی و پیگیری الهیات را معنا می کند و با انجام این کار به جهان هستی معنا می بخشد. . . . به خاطر استدلال قانع‌کننده و شفاف و احتیاط‌آمیز از او مدیون هستیم.» - The Expository Times
الهیات در بستر علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: همانطور که دیدگاه های جنسیتی، فرهنگی، و جغرافیایی اندیشه الهیات را روشن و پیشرفته کرده است، کمک های علم قرن بیستم نیز بسیار برای ارائه الهیات است. جان پولکینگ‌هورن، فیزیکدان-الهیات‌دان، که به عنوان یکی از برجسته‌ترین متفکران علم و دین در جهان شناخته می‌شود، در آخرین کتاب خود، استدلال روشنی برای توسعه تلاقی این دو حوزه به عنوان شکل دیگری از الهیات زمینه‌ای ارائه می‌کند. پولکینگ‌هورن در مقابله با اظهارات اخیر «آتئیست‌های جدید» مبنی بر اینکه باور دینی غیرمنطقی و حتی خطرناک است، راه‌هایی را بررسی می‌کند که الهیات می‌تواند به روی علم باز باشد و از آن آگاه شود. وی گفتمان علمی اخیر را در موضوعاتی چون معرفت شناسی، عینیت، عدم قطعیت و عقلانیت توصیف می کند و اهمیت دینی تحول در این حوزه های اندیشه علمی را می داند. سپس، با ارزیابی موضوعاتی مانند نسبیت، مکان و زمان، و نظریه تکامل، از یک سبک علمی تحقیق به عنوان پایه‌ای برای ساختن مدلی از ساختار اعتقادی مسیحی استفاده می‌کند. پولکینگ‌هورن می‌گوید علم و الهیات در جست‌وجوی بزرگ انسان برای حقیقت و درک سهیم هستند و او نشان می‌دهد که چگونه تعامل آنها می‌تواند برای هر دو مثمر ثمر باشد.
توحید و ظهور علم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
J L Schellenberg (جان شلنبرگ)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این عنصر تأثیرات رشد علم را بر جایگاه فرهنگی توحید نشان می دهد. با شروع در گذشته، نشان می دهد که چگونه توحید به اعتلای علم کمک کرد و چگونه علم تا همین اواخر کمک و پشتیبان موفقیت توحید در غرب بود. با عطف به حال، عنصر به بررسی دلایلی می پردازد که به طور توضیحی و حتی در سطح وجودی، علم نقش های سنتی توحید را در فرهنگ غرب به دست می گیرد. این دلایل کمتر از آنچه معمولاً تصور می‌شود قوی هستند، اگرچه چالش وجودی زمانی می‌تواند مؤثر واقع شود که به شیوه‌ای غیرمعمول و غیرمستقیم تنظیم شود. در نهایت، عنصر به این موضوع می پردازد که چگونه رابطه میان مقام عالی علم و مقام توحید ممکن است در آینده ظاهر شود. آیا چیزی مانند توحید می تواند دوباره ظهور کند و آیا علم به آن کمک می کند؟ عنصر نتیجه می گیرد که پاسخ مثبت ممکن است.
فیزیک کوانتومی و الهیات: خویشاوندی غیرمنتظره [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
علم و دین در گفتگو [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Melville Y. Stewart
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Wiley-Blackwell,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مجموعه دو جلدی از تفکر پیشرفته در مورد علم و دین نشان می‌دهد که چگونه می‌توان شیوه‌های تحقیق علمی و دینی را از نظر منطقی سازگار، مکمل و پشتیبان یکدیگر دانست. ارائه شده توسط دانشمندان و فیلسوفان برجسته جهان در مورد طیف گسترده ای از موضوعات مورد بحث بحث می کند، از جمله کیهان شناسی انفجار بزرگ، تکامل، طراحی هوشمند، دایناسورها و خلقت، نظریه های عمومی و خاص نسبیت، انرژی تاریک، فرضیه چندجهانی، و نظریه ریسمان فوق العاده شامل مقالاتی در مورد تحقیقات سلول های بنیادی و اخلاق زیستی توسط ویلیام هورلبات، که در کمیته اخلاق زیستی پرزیدنت بوش خدمت می کرد.
ایمان، علم و فهم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ایمان، علم و درک کتابی نوشته جان پولکینگهورن است که جنبه هایی از ادغام علم و الهیات را بررسی می کند. این بر اساس سخنرانی های او در دانشگاه ناتینگهام و ییل و بر روی برخی مقالات دیگر است.
کاوش در واقعیت: در هم تنیدگی علم و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Polkinghorne (جان پولکینگورن)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کشیش جان پولکینگ هورن معتقد است که واقعیت چند لایه است و در این کتاب بینش‌گر ابعاد مختلف مواجهه انسان با واقعیت را بررسی می‌کند. پولکینگ‌هورن از طریق یک فرآیند منطقی و مستدل استدلال می‌کند که واقعیت نه تنها شامل فرآیندهای علمی جهان طبیعی، بلکه بعد شخصی طبیعت انسان و اهمیت آن است. او دیدگاهی یکپارچه از واقعیت ارائه می دهد که شامل طیف وسیعی از بینش های ناشی از گزارش فیزیک از ساختار علی، درک تکاملی ماهیت انسان، اهمیت منحصر به فرد عیسی ناصری و مواجهه انسان با خدا می شود. نویسنده فصل های بیشتری را به موارد خاصی اختصاص می دهد. مشکلات و سؤالاتی که توسط روایت مسیحی از واقعیت الهی مطرح شده است. او به عنوان مثال در مورد ماهیت زمان و رابطه خداوند با آن، رابطه متقابل ادیان جهان، مشکل شر، و مسائل اخلاقی عملی مربوط به پیشرفت های ژنتیکی، از جمله تحقیقات سلول های بنیادی، بحث می کند. پولکینگ‌هورن به دنبال گفت‌وگوی بین علم و الهیات که وزن یکسانی برای بینش‌های هر یک دارد، ادامه می‌دهد، درک ما از ماهیت واقعیت و درک ما از پیچیدگی آن را گسترش می‌دهد.
نشست تلگرامی: علم و دین - جلسه پنجم
سخنران:
مهدی نساجی
نوع منبع :
صوت , سخنرانی
  • تعداد رکورد ها : 41