جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
سلطه و اشتراک - الهیات پدری و رابطه اخلاق بشریت با آفرینش حیوانات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ian Charles Jones
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
چکیده ماشینی : هدف این پایان نامه، بازخوانی طیف وسیعی از منابع باستانی مسیحیت از نظر برداشت صریح و ضمنی الهیاتی آنها از حیوانات و سلطه انسان بر آنها و قرار دادن این منابع در گفتگو با اندیشه مدرن درباره اخلاق حیوانی است. متون باستانی انتخاب شده عمدتاً موعظه‌ها و رساله‌های قرن چهارم درباره پیدایش توسط مقامات برجسته پدرشناس یونانی و لاتین آن دوران، همراه با هیجوگرافی‌های پیش از انشعاب از شرق و غرب است که تعاملات بین قدیسان و حیوانات را به تصویر می‌کشد. متون مدرن آثاری از دیوید کلاف و اندرو لینزی الهی‌دانان و فیلسوف راجر اسکروتون هستند. در حالی که متون باستانی تأیید سنتی مسیحی را در مورد منحصر به فرد بودن انسان و ارزش برتر مخلوق به دلیل آفرینش در ایماگو دی و دریافت فرمانروایی منعکس می کنند، آنها این کار را به گونه ای انجام می دهند که این موقعیت ممتاز را در ماتریسی از دیگر تصدیقات سنتی مسیحی، از جمله الزام اخلاقی شفقت و رحمت، و الزام زاهدانه مربوط به کنترل عقلانی احساسات. در این زمینه وسیع‌تر، حتی «انسان‌محورانه‌ترین» ادعاها در منابع پدری، ظلم نهادینه‌شده‌ای را که مزرعه صنعتی مدرن و آزمایشگاه تحقیقاتی بر آن بنا شده است، پشتیبانی نمی‌کند. این دو صحنه امروزه از نظر اخلاقی مهم‌ترین صحنه‌ها هستند، هم به دلیل بزرگی تأثیرشان بر حیوانات و هم به دلیل ویژگی نگرش‌های انسان در مورد دسترسی مناسب به اختیارات ما. در منابع باستانی و معاصر اتفاق نظر گسترده ای دیده می شود که چنین اعمالی برخلاف موقعیت و مسلکی است که خداوند برای بشریت سرمایه گذاری کرده است. واگرایی بیشتر ممکن است در رابطه با شیوه‌های قدیمی‌تر با ویژگی‌های کشاورزی و کمتر صنعتی یا تکنولوژیکی، مانند شکار سنتی، ماهیگیری و کشاورزی یافت شود. جالب اینجاست که این موارد نشان می‌دهند که اسکروتون بیشتر از لینزی و کلاف با قوس اساسی منابع سنتی همسو می‌شود، علی‌رغم استفاده این دو مورد اخیر از منابع مسیحی باستانی در حمایت از استدلال‌هایشان. اما این همسویی از هر نظر مشخص نیست، و همه این منابع کمک زیادی به درک مسیحی از اعمال صحیح سلطه انسان در دنیای امروزی می کنند.
فرقه ها و حکماء سبعه [کتاب عربی]
نویسنده:
نور الدين أبو لحية
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دار الأنوار,
نکات برجسته فرهنگی [کتاب عربی]
نویسنده:
عباس عدنان شوكت
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تکریت عراق: دار الابداع للطباعه والنشر,
تا زمانی که خودشان را تغییر دهند [کتاب عربی]
نویسنده:
جودت سعید؛ تقدیم: مالک بن نبی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
القاهره: موسسه الاسراء,
اخلاق چیست؟ [کتابشناسی انگلیسی]
نویسنده:
Sterba, James P.
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
Polity Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اخلاق رشته تحصیلی است که همه ما به آن نیاز داریم. این به این دلیل است که همه ما انتخاب می کنیم، و اخلاق مربوط به هنجارهای کلی است که بر نحوه انجام آن انتخاب ها حاکم است. جای تعجب نیست که بر سر چیستی «هنجارها» اختلاف نظر وجود دارد، اما با کار بر روی چنین اختلاف نظرهایی، می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه انتخاب‌های بهتری داشته باشیم. جیمز پی استربا با استفاده از مثال‌های مرتبط و استدلال‌های قابل دسترس، مروری کلی بر اخلاق ارائه می‌کند. او این سؤال را مطرح می‌کند که چرا باید اخلاقی باشیم یا اخلاقی، نظریه‌های اخلاقی رقیب را مورد بحث قرار می‌دهد و راهی برای آشتی دادن آنها پیشنهاد می‌کند و رابطه اخلاق و دین را مورد توجه قرار می‌دهد. در نهایت، او نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از مطالب مورد بحث در کتاب برای انتخاب‌های اخلاقی بهتر در زندگی روزمره استفاده کرد. اخلاق چیست؟ کتابی است که می توانید برای بهبود توانایی خود در انتخاب های اخلاقی به آن تکیه کنید.
رویکرد رضا توفیق بلوک‌باشی به مسئله رابطه دین و اخلاق [پایان نامه ترکی]
نویسنده:
Çalışkan, Mahmut (محمود کالیسکان)
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: دین و اخلاق دو حوزه ای هستند که به زندگی انسان معنا و ارزش می بخشند. از جمله این حوزه ها؛ می توان از منظرهای مختلف فلسفی، جامعه شناختی، تاریخی، روان شناختی، سیاسی و ... را بررسی کرد. این یک موضوع شناخته شده در تاریخ اندیشه و فرهنگ است که در آن رابطه یا تلاش برای ایجاد مشکل رابطه به دلایل فلسفی وجود دارد. در این پژوهش بسته به حوزه های دین و اخلاق، مسئله رابطه دین و اخلاق و برخی مسائل فلسفی که در چارچوب این مسئله قابل بحث است، دوم. در پژوهش ما با نام رویکرد ریزا توفیک بولوکباشی به مسئله رابطه دین و اخلاق، دین و اخلاق در زمینه مشکل رابطه بین آنها مورد ارزیابی قرار گرفت. موضوع تحقیق ما دین به طور کلی، اهمیت دین، وجود و صفات خداوند، در راستای اندیشه فلسفی تکاملی رضا توفیک است که می توان آن را اگنوستیک و در محدوده برخی مسائل موضوعی فلسفه دین دانست. برخی موضوعات و مفاهیم از نظر اخلاق، فلسفه اخلاق، ضرورت اخلاق، دین و فلسفه اخلاق; مسئله رابطه دین و اخلاق در چارچوب مباحثی از جمله پرداختن به روایات مختلف این پرسش از منظرهای مختلف و طرح برخی مباحث فلسفی در محور مسئله رابطه دین و اخلاق مطرح شده است.
اخلاق و دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Harry J. Gensler
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: بسیاری از مردم این سؤال را مطرح می کنند که آیا خداوند منشأ اخلاق است؟ بر اساس تئوری فرمان الهی، اراده خداوند نظم اخلاقی را ایجاد می کند و بنابراین حقایق اخلاقی به دلیل اراده خداوند صادق هستند. از سوی دیگر، در قوانین طبیعی، برخی از حقایق اخلاقی به اراده خداوند وابسته نیستند، و شاید به عقل یا خلقت او بستگی داشته باشند. اخلاق و دین نسخه‌های قوی، قابل دفاع و بدیع را از نظریه فرمان الهی و قانون طبیعی توسعه می‌دهد. این کتاب همچنین اخلاق و الحاد را مورد بحث قرار می دهد: چگونه ملحدان به دلایل اخلاقی به اعتقاد به خدا اعتراض می کنند و چگونه به اخلاق می نگرند. این کتاب از اعتقاد به خدا از انتقادات دفاع می کند و مفاهیم مرتبط مانند عقل عملی، قانون طلایی، اخلاق و تکامل، مشکل شر، و استدلال دقیق را تحلیل می کند.
نسبی‌گرایی و دین: چرا جوامع دموکراتیک به مطلق‌های اخلاقی نیاز ندارند؟ [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Carlo Invernizzi Accetti
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ریشه‌های ترس‌های ضد نسبی‌گرایی معاصر را در لفاظی‌های ضدمدرن کلیسای کاتولیک دنبال می‌کند و نوعی از نسبی‌گرایی فلسفی را برای جوامع مدرن و کثرت‌گرا نجات می‌دهد.
تبدیل شدن به مسلمانان بهتر: مرجعیت دینی و بهبود اخلاقی در آچه، اندونزی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Kloos
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Princeton University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مسلمانان عادی چگونه با هنجارهای فزاینده اسلامی که توسط نهادهای دولتی و مذهبی وضع شده اند، برخورد می کنند و بر آن تأثیر می گذارند؟ تبدیل شدن به مسلمانان بهتر گزارشی نوآورانه از تعاملات پویا بین افراد مسلمان، مقامات مذهبی و ایالت در آچه، اندونزی ارائه می دهد. دیوید کلوس با تکیه بر تحقیقات تاریخی و قوم نگاری گسترده، تحلیل مفصلی از زندگی مذهبی در آچه و تحقیقی در مورد فرآیندهای شخصی امروزی شکل گیری اخلاقی ارائه می دهد. آچه به خاطر تاریخ شورش و اجرای اخیر قوانین اسلامی شناخته شده است. کلوس با رد کردن تصویر کلیشه‌ای از اچهنی‌ها به‌عنوان ذاتاً پارسا یا متعصب، نشان می‌دهد که چگونه مسلمانان آچه آگاهانه در مورد ایمان خود تأمل می‌کنند و اغلب زندگی مذهبی خود را در چارچوب بهبود تدریجی اخلاقی می‌سازند. او با آشکار ساختن این نکته که بیشتر مسلمانان زندگی خود را از منظر عدم اطمینان، شک و نقص می‌نگرند، استدلال می‌کند که این حس‌های شکست به شدت در تلاش افراد برای تبدیل شدن به مسلمانان بهتر نقش دارند. او همچنین نشان می دهد که در حالی که مقامات مذهبی به مؤمنان و جوامع محلی تجاوز کرده اند و آنها را در اعتقادات و اعمالشان محدود کرده اند، همین روند مسلمانان عادی را قادر می سازد تا در مورد انتخاب ها و معضلات اخلاقی فکر کنند و شیوه های اجرای هنجارهای دینی را شکل دهند. مسلمانان بهتر شدن با این استدلال که هنجارهای اسلامی از طریق مذاکرات و مناقشات روزانه به جای انطباق کورکورانه انجام می شود، چگونگی توسعه و اعمال عاملیت دینی مردم عادی را بررسی می کند. دیوید کلوس محقق موسسه سلطنتی هلند مطالعات جنوب شرقی آسیا و کارائیب (KITLV) در لیدن است.
از اخلاق دینی تا دین اخلاقی: بازشناسی و ارزیابی رابطه دین و اخلاق از منظر طه عبدالرحمن
نویسنده:
ابوالفضل سپاهی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب)
وضعیت نشر :
تهران - ایران: نگاه معاصر,
چکیده :
بررسی مفهوم عقل یکی از کلیدی ترین مسائل در نظام فکری طه عبدالرحمن به شمار می رود. عبدالرحمن هم در نقد مدرنیته ی غربی، هم در نظریه ی تاسیسی مدرنیته ی اسلامی و هم در نظریه ی اخلاقی خود به نحو مبسوطی به گزارش و نقد تعریف های ارائه شده از عقل و نیز به تعریف جدید خود از آن می پردازد.