جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 5
تحلیل حقوقی ریسک در نظام قراردادها با رویکردی بر نظر امام خمینی (س)
نویسنده:
عباس سرمدی,صبا حقیقت
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
قرارداد به عنوان یک نهاد حقوقی در راستای رسیدن به اهداف خویش همواره با عدم قطعیت هایی روبروست که صرفاً با کنترل و پاسخگویی مناسب به آنها می توان به تبیین تعهدات و اختیارات طرفین قرارداد پرداخت. از آنجا که شرایط انعقاد یک قرارداد می تواند تضمین کنندة اجرای آن به شمار رود، لازم است که توجه خاصی در تنظیم قرارداد، تکالیف طرفین و تقسیم ریسک های مرتبط مبذول گردد. بدین منظور همواره سعی بر آن بوده تا از طریق شناخت ماهوی ریسک تعهدات طرفین، تأثیر فرصت ها و تهدیدها از جمله جنبه های مالی، عملیاتی، رقابتی، سیاسی و اجتماعی و نیز خط مشی های ارتباطی طرفین راه حلی منطقی در مسیر اجرای آن در پیش گرفته تا از ناکامی های پیش رو جلوگیری به عمل آید و در نتیجه منجر به کاهش هزینه های قراردادی و اجرای درست و به موقع آن گردد .
بررسی فقهی قرارداد اختیار معامله
نویسنده:
معصومی نیا علی, سیدی نیا سیداکبر
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
لطفا برای مشاهده متن چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.
صفحات :
از صفحه 145 تا 178
تحلیل تطبیقی ریسک در بازار سرمایه در اقتصاداسلامی و اقتصاد متعارف
نویسنده:
علی نجفی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
جهان اسلام، با چالش‌های فراوانی در روند جهانی‌شدن روبروست. ولی بخشی از این چالش‌ها با همکاری کشورهای اسلامی در ایجاد یک بازار سرمایه اسلامی و اعتماد متقابل در تشکیل چنین بازاری رفع خواهد شد. در بازار سرمایه اسلامی با توجه به قواعد کلی شرعی حاکم بر آن بازار محدودیت‌هایی جهت استفاده از ابزار مشتقه در خصوص مدیریت ریسک وجود دارد، نیاز است تا ابزارهای مدیریت ریسک بازار سرمایه که مورد تائید شریعت هستند استفاده گردند؛ ابزارهایی که می‌توانند نقش بزرگی در رشد و توسعه بازار سرمایه اسلامی و سهم بسزایی دررسیدن به اهداف والایی که شریعت مقدس اسلامی برای حوزه اقتصاد و معیشتی جوامع اسلامی در نظر گرفته ایفا کنند.ضرورت مدیریت و کنترل بهینه ریسک در بازار سرمایه موجب شده است که مطالعات وسیعی در این مورد انجام گیرد آغاز بحث مدیریت ریسک به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد، امروزه نیز مدیریت ریسک برای ادامه فعالیت نهادهای مالی بازار سرمایه حیاتی است مدیریت ریسک بسیار مهم است و در اسلام به‌شدت توصیه می‌شود.در خصوص بحث مدیریت ریسک در اسلام نیز اندیشمندان مسلمان جهت تضمین موفقیت صنعت مالیه اسلامی، مطالعاتی انجام داده‌اند و راه‌کارهایی در این خصوص طبق موازین شرعی پیشنهاد داده‌اند. با نظر به اهمیت بالای این موضوع، نه‌تنها پژوهشگران و متفکران حوزه دین بلکه توجه دیگر صاحب‌نظران را به خود جلب کرده است.به‌منظور استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک در بازار سرمایه اسلامی این ابزارها باید در قالب عقود متعارف اسلامی بررسی شوند تا این‌که:1-وجاهت شرعی بیایند2- این‌که ابزار متعارف فقهی که دارای کارکرد مشابه هستند را به‌عنوان جایگزین تعریف و ارائه نمودآنچه این تحقیق به دنبال آن است دو مورد ذکرشده خواهد بود ابتدا تبیین رویکرد اسلام نسبت به مفهوم ریسک و هم‌چنین ارائه تحلیل نظری در مقایسه ابزارهای مدیریت ریسک در بازار سرمایه در اقتصاد اسلامی و اقتصاد متعارف موردبررسی قرار می‌گیرد و سپس در قالب یک بررسی فقهی سعی می‌شود تا به تأمین یکی از این دو هدف بپردازیم.
آزمون کاریابی بازار بورس اوراق بهادار تهران
نویسنده:
نصرالهی زهرا
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
نقش اصلی بورس اوراق بهادار جذب و هدایت پس اندازها و نقدینگی سرگردان و پراکنده در اقتصاد به سوی مسیرهای بهینه آن است. به گونه ای که منجر به تخصیص بهینه منابع کمیاب مالی شود. اما این مهم منوط به وجود کارایی بازارهای مالی است. در یک بازار کارای مالی وجود اطلاعات کافی در بازار و انعکاس سریع و به موقع آن در مورد قیمت‌ها مانع از کسب سودهای غیر متعارف می شود. در یک چنین بازاری یک رابطه خطی بین ریسک و بازده وجود دارد.نظریه های مختلفی بر پایه بازار کارآ سعی می کنند رفتار سرمایه گذاران را توجیه کنند یکی از این نظریه ها الگوی قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای است که بر اساس تقاضای سرمایه گذاری و بر مبنای الگوی واریانس میانگین قیمت های تعادلی اوراق بهادار را مشخص می کند. این مدل به دفعات در کشورهای مختلف آزموده شده و نتایج مختلفی بدست آمده است. در این مقاله با استفاده از این الگو به بررسی کارایی بازار بورس اوراق بهادار تهران و ساز و کار قیمت گذاری در آن پرداخته شده است. سوال اصلی در این مقاله این است که آیا رابطه ریسک و بازده شرکتها در بازار بورس تهران با مدل استاندارد CAPM همخوانی دارد یا نه؟ با توجه به این سوال دو فرضیه اساسی در این مقاله مورد آزمون قرار گرفته است:ـ رابطه میان نرخ بازده بازار و نرخ بازده اوراق بهادار مورد معامله در بازار، خطی است.ـ رابطه میان ریسک سیستماتیک و نرخ بازده مورد انتظار هر اوراق بهادار، خطی و مثبت است. نتایج حاصل از برآورد الگو اگر چه فرضیه عدم کارایی بازار بورس اوراق بهادار تهران را تایید نمی کند اما امکان وجود اوراق بهادار بیش از حد یا کمتر از حد قیمت گذاری شده را نیز رد نمی نماید.
 سواپ ارز بررسی فقهی و امکان استفاده از ان در بازارهای اسلامی
نویسنده:
رضایی دوانی مجید, اکبری محمدجواد
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
  • تعداد رکورد ها : 5