جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 6
تبرک بالصالحین بین المجیزین والمانعین
نویسنده:
عبدالفتاح بن صالح قدیش الیافعی
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , مدخل اعلام(دانشنامه اعلام) , مطالعه تطبیقی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت: موسسه الرساله ناشرون,
چکیده :
این کتابی موجز، درباره تبرک به صالحین است که ادله موافقین و مخالفین، هر دو با هم آورده شده است. و در آن اقوال و آثار و حوادثی که در زندگی بزرگان دین از تبرک به آثار علمای پیش از خود بوده، ذکر شده است. مساله تبرک به آثار صالحین از جمله مسائلی است که در بر دارنده حب مومنین به آثار صالحین است از آن جهت که آنان، خداوند را همان گونه که سزاوار پرستش است بندگی کرده اند. تبرک چیزی نیست جز اظهار محبت به اولیای الهی و از طرفی احساسات و عواطف و صدق نیت نیز باعث این چنین اظهار محبت هایی می شود. حال سوال این است که آیا محبت شرک است؟ آیا ادب و قدر شناسی کفر است؟ آنچه ارزش این کتاب را دو چندان می کند مقدمه ها و تقریظ هایی است که علمای بنام اهل سنت در مقدمه کتاب نگاشته اند. این کتاب از یک مقدمه، هشت فصل و یک خاتمه تشکیل شده است. مهمترین عناوین معنی البرکه و التبرک التبرک بالنبی و آثاره الاثار و الاقوال فی التبرک بغیر القبر الشریف من آثاره التبرک ببعض الاماکن و الاشیاء التی ورد الشرع بالتبرک بها فی ذکر بعض اقوال المانعین فی ذکر بعض اقوال علماء المذاهب فی المساله
تبرك
نویسنده:
ناصر بن عبدالرحمن جديع
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
إزاحة الوسوسة عن تقبيل الأعتاب المقدّسة
نویسنده:
عبدالله مامقاني؛ محقق: نزار نعمه حسن
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات)
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
عراق - کربلاء: دار الوارث,
چکیده :
کتاب إزاحة الوسوسة عن تقبیل الأعتاب المقدسة، توسط عبدالله مامقانی به تحقیق نزار حسن به رشته تحریر در آمده است. در عصر حاضر نواصب و دشمنان اهل بیت (ع)، وساوس، شبهات و تشکیکاتی را در مقدسات اسلامی و عقیدتی ایجاد کرده اند. آنان سعی بر این دارند که با حجج و دلائل واهی و ضعیف خود افکار عوام الناس و افراد ضعیف النفس را مشوش نمایند تا با متزلزل نمودن مردم از راه حق و حقیقت به مقاصد شوم خود برسند. از جمله شبهات آنان زیارت مشاهد مشرفه ائمه معصومین (ع) و بوسیدن ضرائح و درب و دیوار اعتاب مقدسه ایشان می باشد. مؤلف در اثر حاضر سعی بر این دارد تا با دلائل متقن و براهین منطقی با این وسوسه ها و شبهات به مقابل پرداخته و این عمل را مستحب و جزئی از تعظیم شعائر الهی دانسته است. این کتاب شامل مقدمه و نُه مبحث می باشد. مباحث این کتاب عبارتند از: مطالبی پیرامون سجده کردن بر اعتاب، دلیل بر عدم جواز بوسیدن اعتاب و ضرائح، مناقشه در روایت مانع از بوسیدن اعتاب و ضرائح، توقف در این اخبار، ادله تقبیل، دلیل دم بر جائز نبودن تقبیل، دلیل سوم بر جائز نبودن تقبیل، رد دلیل سوم، دفع اشکال. مؤلف پس از بررسی سؤالاتی که از وی در رابطه با زیارت عتبات عالیات و بوسیدن ضرائح و در و دیوار مشاهده مشرفه توسط زوار صورت می گیرد شده و شبهات و وساوس که در این موضوع مطرح گردیده به پاسخگویی و نقد آن پرداخته و به رد این شبهات و وساوس می پردازد. و عمل تقبیل اعتاب مقدسه را تعظیم شعائر و اظهار حب و ارادت نسبت نسبت به امامان معصوم دانسته است.
تبرك بالصالحین و الأخیار و المشاهد المقدسة
نویسنده:
صباح علي بیاتي
نوع منبع :
کتاب , نقد دیدگاه و آثار(دفاعیه، ردیه و پاسخ به شبهات) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران ایران: مركز الطباعة و النشر للمجمع العالمي لأهل البيت عليهم السلام,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
" فى رحاب اهل البيت " مجموعه كتابچه‌هايى است كه در بیش از چهل مجلد موضوعات مختلف كلامى، فقهى و احياناً تاريخى و قرآنى را مورد بررسى قرار داده است. سيد عبدالرحيم موسوى و يك گروه تحقيقى تدوين و تنظيم آن را به انجام رسانده‌اند. "انگيزه تأليف" پاسخگويى و ردّ شبهاتى كه در عصر جديد از طرق شبكه‌هاى اينترنتى و ارتباطى در مسائل اسلامى مطرح مى‌شود، سبب ايجاد گروه‌هاى بحث و پاسخگويى به شبهات در مجمع جهانى اهل بيت علیهم السلام گرديد كه اين مجموعه حاصل آن جلسات است. "ساختار كتاب" در هر جلد از اين مجموعه مهم‌ترين مباحث پيرامون آن موضوع اعتقادى يا فقهى و نيز نظرات و آراء اهل سنت و شبهات مرتبط به اختصار آمده است. در پايان نيز نتيجه و خلاصه بحث ديده مى‌شود. "جلد 35" در این جلد ابتدا به معنی برکت می پردازد و سپس به سابقه تاریخی تبرک به قبور و مشاهد شریفه توسط صحابی پیامبر اشاره می کند و در پایان به نظرات فقهای مذاهب مختلف در این باب می پردازد.
تبرک
عنوان :
نویسنده:
علی احمدی میانجی
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: نشر مشعر,
چکیده :
«التبرك» اثرى است كلامى به زبان عربى، تاليف آيت الله على احمدى ميانجى از عالمان معاصر شيعه كه به بررسى يكى از موضوعات مهم مورد گفتگو ميان مسلمانان يعنى جواز تبرك جستن به قبر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم و ساير بندگان صالح و شايسته خداوند و توسل بدان ها و استشفاع از آنان اختصاص يافته است. كتاب حاضر مشتمل بر دو فصل به شرح ذيل است: فصل اول به بررسى نصوص و رواياتى اختصاص يافته كه در آنها از تبرك صحابه پيامبر و تابعين به آثار نبوى سخن به ميان آمده است. برخى عناوين اين فصل عبارت است از: تبرّكهم في تحنيك الأطفال. التبرّك بمسّه و مسحه صلى الله عليه و آله. أسماء الذين مسح رسول اللَّه صلى الله عليه و آله رؤوسهم و برّك عليهم. التبرّك بشرب دمه صلى الله عليه و آله... فصل دوم كتاب به بررسى موضوع جواز يا عدم جواز تقبيل (بوسيدن) از جهت شرعى پرداخته شده است. مولف در اين فصل ابتدا به سه نوع بوسيدن اشاره مى كند: 1- بوسيدن از روى شهوت و غريزه جنسى. 2- بوسيدن از روى عطوفت و مهر . 3- بوسيدن به قصد تكريم و احترام مثل بوسيدن دست يا پا و سر نبى يا وصى و يا پدر و مادر و استاد و عالم ربانى.
  • تعداد رکورد ها : 6