جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 33
فقه و مرجعیت در دنیای معاصر؛ علوم مورد نیاز و وظائف عملی
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
کلیدواژه‌های اصلی :
مباحثات دینی مسلمانان ایبریا مسیحی اواخر قرون وسطی: هویت و مرجعیت دینی در اسلام مُدَجَّن‌ها [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Mònica Colominas Aparicio
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill,
چکیده :
ترجمه ماشینی: جدل‌های دینی مسلمانان ایبریا مسیحی قرون وسطی پسین به بررسی مجموعه ادبیات جدلی علیه مسیحیان و یهودیان مسلمانان محافظت شده (مدجار) می‌پردازد. مونیکا کولومیناس که عموماً به عنوان جوامعی در حال انحطاط فرهنگی و مذهبی به تصویر کشیده می شود، به طور متقاعدکننده ای ثابت می کند که گفتارهای علیه مسیحیان و یهودیان در رساله های مدجار چارچوب های معتبری از هنجارگرایی اسلامی ارائه می دهد که به مشروعیت بخشیدن به اقامت جوامع آنها در سرزمین های مسیحی کمک می کند. کولومیناس استدلال می‌کند که در حالی که هدف اصلی این بحث‌ها رد نظرات مخالفان مذهبی آنها بود، رساله‌های مدجار نیز ابزاری برای پیشبرد دانش اسلامی و تقویت حکومت و انسجام اجتماعی جوامعشان بود.
شکاف در اسرائیل: مرجعیت دینی و دموکراسی سکولار [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
S. Clement Leslie
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge,
چکیده :
ترجمه ماشینی: موضوع این کتاب که برای اولین بار در سال 1971 منتشر شد، کمتر از ماجراهای نظامی اسرائیل مرتبط است، هرچند کمتر آشناست. زیرا این کتاب به تنش‌های معنوی می‌پردازد که زمینه‌ساز آن است و برای توضیح رفتار کشور بسیار پیش می‌رود، همانطور که در قلب برخی از خطرناک‌ترین درگیری‌های سیاسی جهان قرار دارد. ابرقدرت ها در مرزهای آن به مقابله می پردازند. غرب "مدرن" و نیروی ناسیونالیسم عرب نیز همینطور است. همچنین کانون یهودی ستیزی با تهدید بالقوه آن برای آینده همه یهودیان و صلح جهانی است. پرسش‌هایی که در اینجا بررسی می‌شوند، ریشه در ماهیت یهودیت و دو انگیزه متمایز - مذهبی و ناسیونالیستی - دارند که اسرائیل را ایجاد کردند. در قلمرو کوچک آن، برخی از فوری ترین مشکلات معنوی بشر در شدیدترین حالت خود ظاهر می شوند. مردان برای چه زندگی می کنند: برای خود، کشورشان، ارزش های بالاتر؟ چگونگی حل و فصل این تنش‌ها هم بر رفتار اسرائیل با تأثیرات آن بر سرنوشت همه ملت‌ها و هم بر افکار مردم در همه جا درباره مشکلات عمیق‌تر خود و کشورهایشان تأثیر می‌گذارد. بخشی از کتاب به نهادها و سیاست‌های اسرائیل به‌عنوان بیان روح درونی آن می‌پردازد: کیبوتس، ارتش، تجمع تبعیدیان، نگرش به اعراب در داخل و خارج از مرزها، روابط با یهودیان جهان. دو فصل پایانی، مشکل همیشگی هویت یهودی را که در پرتو اقدامات یک دولت مدرن دیده می‌شود، توصیف و تحلیل می‌کند.
اندیشه نوین اسلامی در عصری افراطی: مرجعیت دینی و نقد درونی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Muhammad Qasim Zaman
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در میان علمای تحصیل‌کرده سنتی در جهان اسلام، اختلاف نظرهای زیادی در مورد بحران‌هایی که جوامع مدرن مسلمان را گرفتار می‌کنند و بهترین روش مقابله با آن‌ها وجود دارد، و بحث‌ها از 11 سپتامبر به بعد فوریت بیشتری پیدا کرده است. این کتاب با تحلیل آثار محمد رشید رضا و یوسف القرضاوی در خاورمیانه عربی و تعدادی از محققان وابسته به گرایش دیوبندی در جنوب آسیای مستعمراتی و معاصر، به بررسی برخی از مهم ترین مسائل پیش روی جهان اسلام می پردازد. از اواخر قرن نوزدهم. اینها شامل چالش‌های مربوط به ادعاهای الزام‌آور یک اجماع علمی قدیمی، مفاهیم در حال تکامل از خیر عمومی، و گفتمان‌هایی درباره آموزش دینی، حقوق قانونی زنان، عدالت اجتماعی و اقتصادی، و خشونت و تروریسم است. این بحث ها که با تعامل گسترده با متون بنیادی اسلام و سنت حقوقی مشخص شده است، بینش های حیاتی را در مورد رقابت های جاری در مورد مرجعیت دینی و مفاهیم در حال تحول از اسلام در حوزه عمومی مسلمانان ارائه می دهد. این مطالعه گسترده توسط محقق برجسته تاریخ روشنفکری اسلامی، عمق و چشم‌انداز مقایسه‌ای لازم برای درکی از جوشش‌های مشخص‌کننده اسلام معاصر را ارائه می‌دهد.
رنج، کتاب مقدس، و مرجعیت، عصر عقل به عنوان ایده دینی و سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Edward H. Davidson, William J. Scheick
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Lehigh University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این مطالعه زمینه فکری و بهانه شخصی حمله توماس پین به دین در عصر عقل را افشا می کند. مصور.
روحانیون اسلام: مرجعیت دینی و قدرت سیاسی در عربستان سعودی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Nabil Mouline, Ethan S. Rundell
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Yale University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: پیروان محمد بن عبدالوهاب که غالباً مارتین لوتر اسلام در نظر گرفته می شود، هویت سیاسی و مذهبی دولت سعودی را شکل داد و در عین حال امکان گسترش چشمگیر اسلام سلفی در سراسر جهان را فراهم کرد. با این حال، مطالعات مربوط به جنبشی که او الهام گرفته است، اغلب به دلیل دسترسی ناکافی دانشمندان به منابع کلیدی در عربستان سعودی محدود شده است. نبیل مولین با مصاحبه های نادر و پذیرش در آرشیوهای مهم عربستان سعودی برای آماده سازی این کتاب پیشگامانه، که اولین مطالعه عمیق جنبش مذهبی وهابی از زمان تأسیس آن تا امروز است، اعطا شد. مولین با جمع‌آوری اطلاعات از منابع مکتوب و شفاهی و با استفاده از رویکردی چند رشته‌ای که تاریخ، جامعه‌شناسی و مطالعات اسلامی را ترکیب می‌کند، خوانشی جدیدی از این جنبش ارائه می‌کند که فراتر از متوسل شدن به جدلی است.
تبدیل شدن به مسلمانان بهتر: مرجعیت دینی و بهبود اخلاقی در آچه، اندونزی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Kloos
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Princeton University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: مسلمانان عادی چگونه با هنجارهای فزاینده اسلامی که توسط نهادهای دولتی و مذهبی وضع شده اند، برخورد می کنند و بر آن تأثیر می گذارند؟ تبدیل شدن به مسلمانان بهتر گزارشی نوآورانه از تعاملات پویا بین افراد مسلمان، مقامات مذهبی و ایالت در آچه، اندونزی ارائه می دهد. دیوید کلوس با تکیه بر تحقیقات تاریخی و قوم نگاری گسترده، تحلیل مفصلی از زندگی مذهبی در آچه و تحقیقی در مورد فرآیندهای شخصی امروزی شکل گیری اخلاقی ارائه می دهد. آچه به خاطر تاریخ شورش و اجرای اخیر قوانین اسلامی شناخته شده است. کلوس با رد کردن تصویر کلیشه‌ای از اچهنی‌ها به‌عنوان ذاتاً پارسا یا متعصب، نشان می‌دهد که چگونه مسلمانان آچه آگاهانه در مورد ایمان خود تأمل می‌کنند و اغلب زندگی مذهبی خود را در چارچوب بهبود تدریجی اخلاقی می‌سازند. او با آشکار ساختن این نکته که بیشتر مسلمانان زندگی خود را از منظر عدم اطمینان، شک و نقص می‌نگرند، استدلال می‌کند که این حس‌های شکست به شدت در تلاش افراد برای تبدیل شدن به مسلمانان بهتر نقش دارند. او همچنین نشان می دهد که در حالی که مقامات مذهبی به مؤمنان و جوامع محلی تجاوز کرده اند و آنها را در اعتقادات و اعمالشان محدود کرده اند، همین روند مسلمانان عادی را قادر می سازد تا در مورد انتخاب ها و معضلات اخلاقی فکر کنند و شیوه های اجرای هنجارهای دینی را شکل دهند. مسلمانان بهتر شدن با این استدلال که هنجارهای اسلامی از طریق مذاکرات و مناقشات روزانه به جای انطباق کورکورانه انجام می شود، چگونگی توسعه و اعمال عاملیت دینی مردم عادی را بررسی می کند. دیوید کلوس محقق موسسه سلطنتی هلند مطالعات جنوب شرقی آسیا و کارائیب (KITLV) در لیدن است.
پرتره های مرجعیت معنوی: قدرت دینی در مسیحیت اولیه، بیزانس و شرق مسیحی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jan Willem Drijvers, John W. Watt
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill Academic Publishers,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این جلد به چندین شخصیت از اقتدار معنوی در مسیحیت در اواخر دوران باستان و اوایل قرون وسطی می پردازد و به دنبال روشن کردن روشی است که در آن مبارزه برای نفوذ مذهبی با تغییرات در کلیسا و جامعه تکامل یافت. تعدادی پرتره ادبی مورد بررسی قرار می‌گیرند، پرتره‌هایی که در ژانرهای ادبی مختلف، خود برای تثبیت و تبلیغ اقتدار افرادی که زندگی و فعالیت‌هایشان را توصیف می‌کنند، طراحی شده‌اند. این سکانس با شخصیت‌های رویایی و نبوی قرن دوم و سوم آغاز می‌شود، از طریق چندین شهادت از قرن چهارم به قدرت افراد مقدس ادامه می‌یابد، به پرتره‌های سریانی قرن پنجم تا هفتم می‌پردازد و با انقراض این مرجعیت به پایان می‌رسد. از مرد مقدس در هشتم.
هشتگ اسلام: محیط های سایبری-اسلامی چگونه مرجعیت دینی را تغییر می دهند [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Gary R Bunt
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University of North Carolina Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: گری آر. بانت یک پیشگام بیست ساله در مطالعه محیط های سایبری-اسلامی (CIES) است. در کتاب جدید خود، بونت روش‌های متنوع و شگفت‌انگیزی را بررسی می‌کند که فناوری دیجیتال به نحوه ارتباط مسلمانان در سراسر سرزمین‌های وسیع با مقامات مذهبی در تحقق برنامه‌های معنوی، عرفانی و قانونی شکل می‌دهد. از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا وب‌سایت‌ها، عناصر ضروری اعمال مذهبی و مرجعیت اکنون به صورت آنلاین نمایندگی دارند. مسلمانان با پذیرش فوری و دسترسی عمومی به اینترنت، به طور فزاینده ای برای مشاوره و پاسخ به سؤالات مهم مذهبی به فضای مجازی روی می آورند. با این حال، محیط های آنلاین اغلب مدل های سنتی اقتدار را به چالش می کشند. یکی از نتایج، ظهور علما و مراجع با سواد دیجیتالی است که تأثیر و تأثیر آنها فراتر از مرزهای سنتی امامان، ملاها و شیوخ است. بونت نشان می دهد که چگونه از لفاظی آنلاین و رسانه های اجتماعی برای بیان ایمان مذهبی توسط بسیاری از سازمان ها و افراد مسلمان، از کمدین های مسلمان و مدافعان حقوق زنان گرفته تا گروه های جهاد محور، مانند "دولت اسلامی" و القاعده، استفاده می شود. که اکنون به وضوح بر سیاست های استراتژیک رسانه های دیجیتال تکیه می کنند تا اقتدار خود را افزایش داده و توجیه کنند و جذب نیرو کنند. این کتاب روشن می کند که درک CIE برای تفسیر کل نگر از مرجعیت در اسلام معاصر بسیار مهم است.
  • تعداد رکورد ها : 33