جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 27
مسیح، عدالت و صلح: به سوی الهیات دولت در گفتگو با اعلامیه بارمن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Eberhard Jüngel, Philip G. Ziegler
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Bloomsbury T&T Clark ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: ابرهارد یونگل یکی از خلاق ترین متفکران مسیحی جهان است. این اولین بررسی صریح او از رابطه بین الهیات و سیاست، بین کلیسا و دولت یا، به قول خودش، «وجود سیاسی مسیحیان» است. این بررسی به شکل یک تحلیل الهیات انتقادی از اعلامیه الهیات بارمن - بیانیه شجاعانه ایمانی که در آلمان در سال 1934 در مواجهه با ظهور ناسیونال سوسیالیسم تولید شد. یونگل به طور خاص تز پنجم را بررسی می کند که به مسئولیت خدادادی دولت برای حفظ عدالت و صلح مربوط می شود. یکی از ویژگی های قابل توجه این کتاب، اهتمام آن به ادغام تعهد جدی و دانشگاهی الهیات در خدمت حق با رابطه وجودی ضروری آن با منبر است. بدون درک منسجم از این، کلیسا به یک "کلوپ بی شخصیت برای پرورش دین" تنزل می یابد، در حالی که الهیات آکادمیک به شکلی از بی ربطی بدون ستون فقرات کاهش می یابد که از مسئولیت های خود در قبال دنیای واقعی شانه خالی می کند. دغدغه یونگل ارائه الهیاتی است که در آن تعهد الهیات دقیق و زندگی معنوی کلیسا در هم آمیخته شده است. این کتاب با طراوت کمک قابل توجهی به بحث در مورد مسئله الهیات طبیعی و حکم الهی، دکترین لوتری دو هنگ (پادشاهی)، مبانی الهیات حقوق بشر، اخلاق استفاده از زور توسط دولت، و پیامدهای آن می کند. برای تئوری جنگ عادلانه توانایی هسته ای و طیف وسیعی از مسائل حیاتی معاصر.
آینده فلسفه قاره‌ای دین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Crockett, Clayton; Putt, B. Keith; Robbins, Jeffrey W
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Indiana University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: آینده فلسفه دین قاره ای چیست؟ این مقالات آینده‌نگر به متفکران و جنبش‌های جدیدی می‌پردازد که از زمان نسل دریدا، دلوز، فوکو، و لویناس برجستگی پیدا کرده‌اند و این که چگونه فلسفه دین قاره‌ای را در سال‌های آینده تغییر خواهند داد. آنها به راه‌هایی نگاه می‌کنند که مفاهیمی مانند آزادی، حاکمیت و پسااستعمار این نسل جدید را با الهیات سیاسی و مسیرهای فکری جدیدی که در پی رئالیسم نظری و یافته‌های اخیر در علوم اعصاب و روان‌شناسی تکاملی گشوده شده است، درگیر کرده است. خوانندگان مسیرهای جدیدی را در این حوزه چالش برانگیز و مهم تحقیق فلسفی کشف خواهند کرد.
الهیات و نقد ایدئولوژی [پایان‌نامه انگلیسی]
نویسنده:
سیلاس ام. مورگان
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: در فلسفه جدید، مفهوم ایدئولوژی مشکلی برای رابطه الهیات با سیاست بوده است. بویژه در کاربرد مارکسیستی، «ایدئولوژی» به تأثیر خاصی اشاره دارد که الهیات در جامعه مدرن می گذارد تا واقعیت مادی را که زندگی و فعالیت عملی انسان را شکل می دهد، پنهان یا پنهان کند. این یکی از دلایل متعددی است که الهیات، حتی در شکل سیاسی خود، «ایدئولوژی» را به عنوان موضوعی ذاتی در شکل انتقادی آن در نظر نگرفته است. عدم توجه نظری به ایدئولوژی در خود الهیات به کمبود نقد درونی به ویژه در الهیات سیاسی منجر شده است. با این حال، الاهیات و ایدئولوژی با هم در حوزه ای ظاهر می شوند که کمترین انتظار آن را داریم: نظریه انتقادی رادیکال. نظریه انتقادی مکرراً به نقد الهیات و ایدئولوژی پرداخته است تا از پتانسیل رهایی بخش الهیات برای پرداختن به مسائل سیاسی عمده در میان آگاهی حاد ما از بحران اجتماعی و بن بست سیاسی استفاده کند. پایان نامه من گفتگوکنندگان کلیدی الهیاتی و فلسفی (مانند اسلاوی ژیژک، یوهان باپتیست متز، پل تیلیش، مارسلا آلتهاوس-رید، تئودور آدورنو، و غیره) را تجزیه و تحلیل می کند که نشان دهنده مسیرهای اصلی در این دو گفتمان - الهیات سیاسی مدرن و فلسفه سیاسی معاصر - هستند. ترویج نقش نقد درونی در الهیات سیاسی. این مهم است زیرا کارکرد نقد ایدئولوژی (و نقد به طور کلی) در الهیات سیاسی مسیحی را روشن می کند. همچنین نشان می‌دهد که چگونه نظریه‌های ایدئولوژی معاصر رابطه الهیات با سیاست را واسطه می‌کنند، موضوعی که با توجه به «روی‌کردن به دین» اخیر در سیاست و فرهنگ معاصر اهمیت فزاینده‌ای دارد؟ آیا الهیات سیاسی پس از نظریه انتقادی همچنان می تواند هنجارهایی را برای برقراری نظم اجتماعی عادلانه، برابری طلبانه و همبسته ارائه کند؟ این پایان نامه یک الهیات انتقادی را ترسیم می کند که نقد را به عنوان یک مفهوم الهیات درونی در الهیات سیاسی بازیابی می کند. این امر الهیات را به دور از ارائه هنجارها و به سمت اجرای نقد بازتعریف می کند، اما این کار را بدون کاهش ماهیت کاملاً سیاسی آن انجام می دهد.
قضاوت درباره حق آزادی مذهب یا اعتقاد در دولت لیبرال [پایان‌نامه انگلیسی]
نویسنده:
Velasco Ibarra Arguelles, Eugenio Enrique (یوجنیو انریکه ولاسکو ایبارا آرگولز)
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: من در این پایان نامه قوی ترین تضمین قضایی برای حق فردی برای آزادی مذهب یا عقیده را که با اصل آزادی برابر سازگار است، بیان می کنم. با انجام این کار، من یک مفهوم کاملاً لیبرال از آزادی مذهبی را تأیید می کنم، که به برخی از باورها و اعمال به دلیل ارزش ابزاری آنها برای افرادی که آنها را در اختیار دارند و درگیر آنها هستند، مرتبط حقوقی می داند. این تصور کاملاً در تضاد با آنهایی است که باورها و عملکردهای خاصی را از نظر قانونی بر اساس برخی کیفیت های ذاتی مرتبط می دانند. بنابراین، در یک دولت لیبرال، دامنه حق آزادی مذهب یا عقیده با معنایی که افراد برای عقاید و اعمال خاصی قائل می‌شوند تعیین می‌شود. تعهد لیبرال به رفتار با افراد به‌عنوان افراد آزاد و برابر که قادر به شکل‌دهی، بازنگری، و تعقیب تصورات خوداصلاحیت‌آمیز از خوب هستند، باید بدون توجه به معیارهای دیگر، باورها و اعمال مربوط به این حق را شناسایی کرد. تلاش های ستودنی قضایی و علمی برای تحقق بخشیدن به این آرمان، ناخواسته به مفاهیم غیر لیبرال دین بازمی گردد تا مشخص شود که آیا یک عقیده و/یا عمل، در چارچوب یک دعوای خاص، توسط حق مورد بحث حمایت می شود یا خیر. برای رفع این کمبود، لازم است از آنچه من رویکرد غالب می نامم که معافیت های فردی را که از طریق ارزیابی عینی باورها و آزمون صداقت فردی تخصیص داده می شود، تأیید می کند، اجتناب کرد. در عوض، پارادایم لیبرال زمانی به بهترین شکل ارائه می شود که قضات از هرگونه اطلاعاتی در مورد اعتقادات خاص مدعیان و/یا انگیزه های اعمالشان بی بهره باشند. این برخورد قضایی با حق آزادی مذهب یا عقیده به بهترین وجه به ویژگی جهانی آن احترام می گذارد و پتانسیل آن را به عنوان یک حق عمومی برای آزادی آشکار می کند.
خدا و قدرت زمینی: الهیات سیاسی عهد عتیق: پیدایش پادشاهان [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
J. G. McConville (جِی. جی. مک کانویل)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
T & T Clark International ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: کتاب ماهیت قدرت انسان را در پرتو ایمان به خدا مورد توجه قرار می دهد. کتاب مقدس، و به ویژه عهد عتیق، با این سؤال مرتبط است، نه حداقل به این دلیل که تصورات مربوط به استفاده از قدرت در ارتباط با خدا اغلب به درستی یا نادرست از کتاب استخراج می شود، بنابراین به جهانی که در آن اغلب قدرت خدا استناد می شود، پرداخته می شود. از اقشار مختلف، به منظور توجیه اقدام سیاسی و نظامی. این کتاب مشکل خاص بودن عهد عتیق را هم به طور کلی و هم در رابطه با جهانشمول بودن عهد جدید بررسی می کند. تفسیر عهد عتیق بر تثنیه و روایتی که در آن تنظیم شده است متمرکز است، زیرا اینها به ویژه برای تفکر سیاسی مثمر ثمر هستند. این تز هم از نظر تفسیری و هم در رابطه با استفاده واقعی از عهد عتیق در تاریخ اندیشه سیاسی استدلال می شود. یک بحث مهم کتاب این است که قدرت الهی با واسطه تورات منجر به آزادی انسان و حکم مسئولیت سیاسی می شود. حتی بهترین ضمانت اینهاست. در این رابطه، استدلال می‌شود که در درک کتاب مقدس از خداوند، پیوندی بین توحید و توتالیتاریسم وجود ندارد.
الهیات سیاسی: چهار بحث در مفهوم حاکمیت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Carl Schmitt (کارل اشمیت)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
University Of Chicago Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: الهیات سیاسی که در هیاهوی شدید سیاسی و فکری سال های اولیه جمهوری وایمار نوشته شده است، نظریه متمایز حاکمیت را توسعه می دهد که کارل اشمیت را به یکی از مهم ترین و بحث برانگیزترین نظریه پردازان سیاسی قرن بیستم تبدیل کرد. تمرکز بر روابط بین رهبری سیاسی. اشمیت در کتاب الهیات سیاسی، هنجارهای نظم قانونی و وضعیت اضطراری سیاسی استدلال می کند که نظم حقوقی در نهایت بر تصمیمات حاکم استوار است. به عقیده اشمیت، تنها حاکمیت می تواند نیازهای یک زمان «استثنایی» را برآورده کند و از نظم قانونی فراتر رود تا نظم دوباره برقرار شود. اشمیت با متقاعد شدن به اینکه دولت توسط امکان همیشگی درگیری اداره می شود، نظریه می دهد که دولت فقط برای حفظ یکپارچگی خود به منظور تضمین نظم و ثبات وجود دارد. اشمیت با پیشنهاد این که همه مفاهیم اندیشه سیاسی مدرن، مفاهیم الهیاتی سکولار شده هستند، الهیات سیاسی را با نقد لیبرالیسم و ​​تلاش آن برای سیاست زدایی اندیشه سیاسی با اجتناب از تصمیم گیری های اساسی سیاسی به پایان می رساند.
الهیات سیاسی رادیکال: دین و سیاست پس از لیبرالیسم [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Clayton Crockett (کلایتون کراکت)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
New York: Columbia University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در دهه 1960، تقابل شدید بین مذهبی و سکولار شروع به فروپاشی کرد و تمایز بین فلسفه سیاسی و الهیات سیاسی را محو کرد. این فروپاشی به افول لیبرالیسم مدرن کمک کرد که از فضای بی طرف و بدون ارزش برای سرمایه داری حمایت می کرد. همچنین قلمروهای سیاسی، مذهبی و فلسفی عمیقاً ناآرام شد و مجبور به مقابله با مخاطرات مفهومی بازگشت به دین شد. کلایتون کروکت با مداخله بازی در رقابتی که قطعنامه های ساده را به چالش می کشد، همگرایی پسامدرن سکولار و مذهبی را به عنوان مبنایی برای تفکر سیاسی رهایی بخش در نظر می گیرد. کراکت با مضامین درگیرکننده حاکمیت، دموکراسی، توانمندی، قانون و رویداد از دیدگاه مذهبی و سیاسی، دیدگاه الهیاتی را بیان می‌کند که به جهان معاصر ما و واقعیت‌های تئوسیاسی آن پاسخ می‌دهد. به طور خاص، او مدعی است که ما باید در مورد خدا و دولت به جای قدرت حاکمیتی، از منظر قدرت بالقوه فکر کنیم. بحث او با به کارگیری مفاهیم جدیدی مانند ایده اختلاف منظر اسلاوی ژیژک و مفهوم انعطاف پذیری کاترین مالابو، با بحث هایی در مورد ماهیت و جایگاه دین، ایدئولوژی و مسیحیت درگیر می شود. با درهم آمیختگی با آثار دریدا، دلوز، اسپینوزا، آنتونیو نگری، جورجیو آگامبن، آلن بدیو، جان دی.کاپوتو، و کاترین کلر، کروکت با بازنگری دموکراسی به عنوان شکلی از اندیشه سیاسی و عمل مذهبی به پایان می‌رسد و بر پیوند آن با سرمایه داری لیبرال مدرن در حالی که یک دموکراسی معتبرتر را نیز متصور است که توسط این پیوندها محدود نشده است.
قرارداد اجتماعی یهودیان: مقاله ای در الهیات سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
David Novak
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: قرارداد اجتماعی یهودیان با این پرسش آغاز می‌شود که چگونه یک یهودی سنتی می‌تواند به لحاظ سیاسی، اجتماعی و با حسن نیت در یک جامعه دموکراتیک مدرن مشارکت کند و با پیشنهاد مفهومی گسترده و فراگیر از سکولاریته به پایان می‌رسد. دیوید نواک با دیدگاه فیلسوف فقید جان رالز و پیروانش مخالف است که شهروندان یک دولت لیبرال باید در واقع هنگام بحث در مورد سیاست در یک تریبون عمومی، دین خود را در خانه بررسی کنند. نواک استدلال می کند که در یک "دولت لیبرال دموکراتیک، اعضای جوامع مبتنی بر ایمان - مانند یهودیان و مسیحیان سنت گرا - باید بتوانند به طور کامل به چارچوب سیاسی گسترده از نظر سنت مذهبی و اعتقادات خود پایبند باشند. نواک نشان می دهد که چگونه قراردادهای اجتماعی که ریشه در مفاهیم کتاب مقدس از عهد دارند، پدید آمدند، و چگونه در دوره های خاخام، قرون وسطی، و "دوران مدرن" توسعه یافتند. او پیشنهاداتی را ارائه می دهد که چگونه یهودیان امروزی می توانند به بهترین شکل در مورد قرارداد اجتماعی مدرن مذاکره کنند و در عین حال از متحدان غیریهودی برای کمک به آنها در این فرآیند دعوت کنند. قرارداد اجتماعی یهودی سهم روشنگرانه و نوآورانه ای را در بحث جاری در مورد نقش دین در دموکراسی های لیبرال اثبات خواهد کرد.
همسایه: سه تحقیق در الهیات سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Slavoj Zizek, Eric L. Santner, Kenneth Reinhard
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: فروید در کتاب تمدن و نارضایتی‌های آن، نظر خود را در مورد دستور کتاب مقدس که ابتدا در لاویان 19:18 بیان شد و سپس در آموزه‌های مسیحی به تفصیل شرح داده شد، به صراحت بیان کرد. او پیشنهاد کرد: «بیایید نگرش ساده‌لوحانه‌ای نسبت به آن اتخاذ کنیم، انگار که برای اولین بار است که آن را می‌شنویم؛ پس از آن نمی‌توانیم احساس تعجب و گیجی را سرکوب کنیم.» پس از وحشت‌های جنگ جهانی دوم، هولوکاست، استالینیسم و ​​یوگسلاوی، لاویان 19:18 حتی کمتر از آنچه فروید تصور می‌کرد قابل‌تصور به نظر می‌رسد - اما اکنون بسیار ضروری‌تر است. در کتاب همسایه، سه تن از مهم‌ترین روشنفکرانی که در روانکاوی و روانکاوی کار می‌کنند، آمده است. نظریه انتقادی با هم همکاری می کند تا نشان دهد چگونه این مشکل عشق به همسایه سؤالاتی را باز می کند که برای تحقیق اخلاقی اساسی هستند و پیکربندی الهیات جدیدی از نظریه سیاسی را پیشنهاد می کنند. سه مقاله مبسوط آنها مشکل اصلی تاریخی امروز را بررسی می کند: تداوم امر الهیاتی در امر سیاسی. کنت راینهارد در «به سوی الهیات سیاسی همسایه»، الهیات سیاسی دشمن و دوست کارل اشمیت را با الهیات سیاسی همسایه مبتنی بر روانکاوی تکمیل می کند. در «معجزه‌ها اتفاق می‌افتند»، اریک ال. سانتنر کاوش کتاب در مورد عشق به همسایه را از طریق ارزیابی مجدد بنجامین و روزنزوایگ گسترش می‌دهد. و در یک درخواست پرشور برای خشونت اخلاقی، "همسایه ها و هیولاهای دیگر" اسلاوویک ایده افراط را برای بازسازی حس مثبت غیرانسانی و به چالش کشیدن تاثیر لویناس بر تفکر اخلاقی معاصر مورد بازنگری قرار می دهد. گزارشی غنی و پیشنهادی از اثر متقابل عشق و نفرت، خود و دیگری، شخصی و سیاسی، همسایه سنگ محک در سراسر علوم انسانی و متنی حیاتی برای درک تداوم الهیات سیاسی در مدرنیته سکولار خواهد بود.
مسئله گریس: پیکربندی مجدد الهیات سیاسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Vincent Lloyd (وینسنت لوید)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Stanford University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب یک الهیات سیاسی پساسکولار و پسا فرقه ای را توسعه می دهد و آن حوزه رو به رشد را در جهتی جدید می برد. وینسنت لوید با پیشنهاد متهورانه خود مبنی بر اینکه فلسفه سیاسی باید با الهیات سیاسی آغاز شود، مجموعه ای از مفاهیم دینی مانند عشق، ایمان، آیین عبادت و مکاشفه را بررسی می کند و با استخراج آنها از بافت الهیات مسیحی، ارتباط سیاسی آنها را بررسی می کند و در عین حال از تقلیل آنها به آنها خودداری می کند. اصطلاحات سکولار او قانون غیرمعمولی از متفکران «بیش از آن یهودی برای مسیحی بودن و بیش از آن مسیحی برای یهودی بودن» - سیمون ویل، جیمز بالدوین، فرانتس کافکا و جیلیان رز - جمع آوری می کند تا به او در کاوش هایش کمک کنند. «مشکل با گریس» که در توجه جدی خود به نوشته های الهیاتی در مورد سیاست و کار فیلسوفان و نظریه پردازان دانشگاهی منحصر به فرد است، درک ما از واژگان الهیات سیاسی را به عنوان راهی برای بازگشت به دنیای روزمره عمیق تر می کند. سیاست رستگاری نیست، بلکه دست و پنجه نرم کردن با مشکلات، تراژدی‌ها و کمدی‌های همیشگی زندگی عادی است.
  • تعداد رکورد ها : 27