جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
در ستایش عقل [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Lynch, Michael Patrick
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
MIT Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: "چرا عقل مهم است، اگر (همانطور که به نظر می رسد بسیاری از مردم فکر می کنند) در نهایت همه چیز به ایمان کورکورانه یا غریزه درونی ختم می شود؟ چرا فقط با آنچه معتقد هستید حرکت نکنید، حتی اگر با شواهد در تضاد باشد؟ چرا هنگام نام بردن از توضیح منطقی ناراحت شوید - فراخوانی، دستکاری، و زور در چشم‌انداز فرهنگی و سیاسی کنونی ما بسیار مؤثرتر است؟ مایکل لینچ در ستایش عقل، دفاع روحی از عقل و عقلانیت را در عصر شک‌گرایی گسترده ارائه می‌کند - برای مثال، زمانی که مردم علم را رد می‌کنند. شواهدی در مورد موضوعاتی مانند تکامل، تغییرات آب و هوا، و واکسن ها در صورتی که با عقاید و عقاید آنها همخوانی نداشته باشد.؛ در سال های اخیر، شک و تردید در مورد ارزش عملی عقل حتی در آکادمی علمی پدیدار شده است. بسیاری از فیلسوفان و روانشناسان ادعا می کنند که دلایلی که ما برای عمیق‌ترین دیدگاه‌های خود ارائه می‌دهیم، اغلب چیزی بیش از توجیه اعتقادات قبلی‌مان نیست. در ستایش عقل، استدلالی متقابل به ما می‌دهد. اگرچه پرسش‌های شک‌آمیز درباره عقل، تاریخچه عمیق و جالبی دارند، اما می‌توان به آنها پاسخ داد. به ویژه، توسل به اصول علمی عقلانیت بخشی از ارز مشترک اساسی هر جامعه دموکراتیک مدنی است. این ایده که همه چیز خودسرانه است - که دلیل وزنی بیش از ایمان کور ندارد - یک اصل کلیدی یک جامعه مدنی را تضعیف می کند: اینکه ما به همشهریان خود برای آنچه انجام می دهیم، مدیون توضیحاتی هستیم. عقل نه فقط برای آرمان شریف حقیقت، بلکه برای دنیای روزمره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم مهم است." اما رویاها و دود» -- دلایل پایان می یابد: سنت و عقل سلیم -- «سنت مقدس بشریت» -- حقیقت و ترحم دوری.
مراحل اساسی سیر اندیشه در جامعه شناسی
نویسنده:
ریمون آرون؛ ترجمه: باقر پرهام
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
کتاب التعلیقات
نویسنده:
ابن سینا؛ دراسة و تحقیق: حسن مجید العبیدی
نوع منبع :
کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
رباط - مغرب / شهر الجزائر - الجزائر / بیروت - لبنان: دار الامان / منشورات الاختلاف / منشورات ضفاف,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
هذا الکتاب مباحث فلسفیة دقیقة قامت علی شکل حوار بین ابن سینا و تلمیذه بهمنیار بن الکرزبان (458ق.) ابتدأ کتابه بدراسة موضوع المنطق و أهمیته و علاقته ببقیة العلوم و ثم دراسة علم الطبیعی و اقسامه...
قانون و سنت در اندیشه کلاسیک اسلامی: مطالعات بزرگداشت استاد حسین مدرسی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Cook, Najam Haider, Intisar Rabb, Asma Sayeed (eds.)
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan US ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب با گردآوری مقالاتی در موضوعات مرتبط با حقوق اسلامی، از مقالاتی از دانشمندان برجسته حقوقی و مورخان اسلام تشکیل شده است. آنها نمونه ای از یک تحول مهم در زمینه مطالعات اسلامی هستند: گسترش رویکردهای روش شناختی که از منابع متنوعی برای تحلیل تحولات اجتماعی و سیاسی استفاده می کند.
توجیه پذیری خاتمه حیات رویان خارج از رحم در پرتو تزاحم با واکاوی نظر امام خمینی (س)
نویسنده:
حسن اسکندریان ، مجید سربازیان
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
مقاله در پی مرور یا تحلیل مباحث سنتی رد یا پذیرش سقط جنین نیست. آنچه مقاله در پی اثبات آن است شانیت و حیات کامل انسانی برای رویان خارج از رحم از لحظه ترکیب گامتهاست. با اثبات شان انسانی در مرحله ترکیب گامتها، مقاله در پی توجیه خاتمه حیات رویان خارج از رحم است. در منابع فقهی، سابقه‌ای از سلب حیات رویان (خارج از رحم) دیده نمی‌شود، آنچه عمدتا محور بحث فقها و در فروع فقهی مورد بررسی قرار گرفته، سقط جنین (مستقر در رحم) است. مقاله می‌کوشد با توسل به تزاحم و قاعده نفی عسر و حرج، حکم مساله را بازیابد. اگرچه سلب حیات از رویان مورد سوال از حضرت امام خمینی (س) واقع نشده و به صراحت در فتاوای ایشان یا تحریر به چشم نمی‌خورد، اما مقاله با استناد به یکی از فتاوای حضرت در تحریر، کوشیده است با قیاس اولویت حکم حضرت را به رویان خارج از رحم تسری دهد.
واکاوی صحت و بطلان شرکت مفاوضه و نقد و تحلیل آن درفقه مذاهب خمسه،آرای امام خمینی(ره) و حقوق ایران
نویسنده:
موسی حکیمی صدر ، سید محسن آزیز
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
یکی از عقودی که فقها به بررسی حکم آن از لحاظ صحت و بطلان پرداخته‌اند شرکت مفاوضه است. شرکت مفاوضه بنابر تعریف فقهای امامیه، عقدی است که موجب شریک شدن دو یا چند نفر در هر مالی است که کسب می‌کنند و همچنین موجب شریک شدن در هر غرامتی است که ملزم به پرداخت آن می‌گردند. دربین نظرات مذاهب خمسه شاهد اختلاف نظرگسترده ای می باشیم، فقهای امامیه و شافعیه قائل به بطلان این عقد هستند، اما برخی از فقهای امامیه قول به صحت این عقد را به برخی از مذاهب اهل سنت نسبت داده‌اند.که تفصیلا در متن مقاله آورده شده است. امام خمینی(ره) تعریف مشابهی با سایر فقهای امامیه از مطلق شرکت و شرکت مفاوضه ارایه کرده‌ و مانند سایر فقها شرکت عقدی را به چهار نوع عنان ،مفاوضه، اعمال و وجوه تقسیم کرده‌اندو قایل به بطلان شرکت مفاوضه هستند. و حقوق ایران هم قائل به بطلان این شرکت می باشد.باتوجه به تفاوت تعریف مذاهب خمسه از این شرکت، ضروری به نظر می‌رسد ابتدا تعریف هریک از مذاهب به طور جداگانه ذکر گردد و سپس در مقام بررسی صحت یا بطلان این شرکت، ادله قائلین به هر قول بررسی شود.
اصطلاح عرفانی حجاب
نویسنده:
ثریا خدامرادی
نوع منبع :
مقاله , مدخل مفاهیم(دانشنامه مفاهیم) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
دائرة المعارف بزرگ اسلامی,
کلیدواژه‌های اصلی :
پیشگامان تشیع در ایران: همراه با رویکردی تفصیلی به رجال اشعریان
نویسنده:
رضا فرشچيان.
نوع منبع :
کتاب , کتابشناسی(نمایه کتاب) , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: قم: آستانه مقدسه قم، انتشارات زائر‏‫، ۱۳۸۴.‬,
چکیده :
توضیح کتاب: در شمارگان هفتم از این مجموعه، نخست مباحثی درباره‌ی اشعریان نظیر نسب اشعریان و پیشینه‌ی مذهبی آن‌ها مطرح گردیده و سپس فعالیت‌های اشعریان در خارج شبه جزیره‌ی عربستان بازگو می‌شود. هم‌چنین، چگونگی گرویدن اشعریان به تشیع و نقش آنان در گسترش این مذهب بررسی گردیده و خدمات اشعریان به شیعه معرفی شده است. بخش پایانی کتاب نیز، به معرفی محدثان و راویان این نحله اختصاص یافته است.
بیان نکاتی از شرح منظومه اقای حشمت پور
نویسنده:
مدرس: محمدحسین حشمت پور
نوع منبع :
مقاله , درس گفتار،جزوه وتقریرات , خلاصه اثر , مجموعه مقالات , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
الأسس الفلسفية للفكر النسوي الغربي
نویسنده:
خديجة العزيزي؛ تقدیم: ناصیف نصّار
نوع منبع :
کتاب , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
بیروت - لبنان: بیسان للنشر والتوزیع والإعلام,