جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
واقع گرایی پراگماتیک، حقیقت دینی و ضد تئودیسه: درباره نگرش به جهان از طریق تصدیق دیگری [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Sami Pihlström (سامی پیلستروم)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Helsinki University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: تئودیسه هم به‌عنوان یک موضوع کلامی سنتی و هم در انواع سکولار گسترده‌تر آن، همچنان یک مشکل در فلسفه دین است. در این کتاب، پروفسور سامی پیلستروم، ارزیابی مجدد انتقادی جدیدی از گفتمان تئودیسی ارائه می کند که به مشکل شر و رنج می پردازد. او دیدگاهی ضد خداباورانه را توسعه می‌دهد، و استدلال می‌کند که تئودیسه‌هایی که به دنبال معنادار یا توجیه رنج ظاهراً بی‌معنی از «دیدگاه خدا» هستند، در نهایت بر واقع‌گرایی متافیزیکی تکیه می‌کنند که دیدگاه فردی فرد مبتلا را تشخیص نمی‌دهد. بنابراین پیلستروم نشان می‌دهد که رویکرد پراگماتیستی به موضوع رئالیسم در فلسفه دین، نقطه آغازی حیاتی برای ارزیابی مجدد مسئله تئودیسه است.
گفتمان دینی در ژاپن مدرن: دین، دولت و شینتو [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jun'ichi Isomae (جونیچی ایزوما)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Brill ,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: گفتمان دینی در ژاپن مدرن به بررسی انتقال مفهوم غربی «دین» در دوران مدرن می پردازد. ظهور گفتمان در مورد شینتو، فلسفه و بودیسم. و تکامل رشته دانشگاهی مطالعات دینی در ژاپن.
در جای خود: رویکرد سَنت آگوستین [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Luc Marion, Jeffrey Kosky (transl.)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Stanford University Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: در جای خود یک خوانش پدیدارشناسانه اصیل از آگوستین است که درگیری او با مفاهیم هویت در اعترافات را در نظر می گیرد. با استفاده از تجربه آگوستینی اعتراف، ژان لوک ماریون مدلی از خودبودن ایجاد می کند که این تجربه را در پرتو کل مجموعه آگوستینی بررسی می کند. در این راستا، ماریون با تحلیل‌های مدرن و پست مدرن قابل‌توجهی از «تجربه‌ای‌ترین» آثار آگوستین، از جمله تفسیرهای انتقادی ژاک دریدا، مارتین هایدگر و لودویگ ویتگنشتاین درگیر می‌شود. ماریون در نهایت به این نتیجه می‌رسد که آگوستین در بررسی افراط در خود و فراتر از خود، و در استفاده از این تغییر خود برای خود، به عنوان نیروی محرکه‌ای برای روابط خلاق با خدا، جهان و دیگران، بر پست مدرنیته پیشی گرفته است. این خوانش پیوندهای قابل توجهی را بین گزارش‌های خودبودن در زمینه‌های فلسفه معاصر، مطالعات ادبی و مسیحیت اولیه آگوستین برقرار می‌کند.
خدای بدون وجود [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Jean-Luc Marion (ژان لوک ماریون)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: ژان لوک ماریون استدلالی بحث برانگیز برای خدایی عاری از همه دسته های هستی ارائه می کند. ماریون با اتخاذ موضعی مشخصاً پست مدرن، یک فرض اساسی هم در مابعدالطبیعه و هم الهیات نئوتومیست را به چالش می کشد: اینکه خدا، قبل از هر چیز دیگری، باید باشد. در عوض، او «خدای بدون وجود» را در قلمرو آگاپه، خیریه یا عشق مسیحی قرار می دهد. این جلد، اولین ترجمه به انگلیسی از آثار این فیلسوف برجسته کاتولیک، دیدگاهی معاصر در مورد ماهیت خدا ارائه می دهد. "کتابی بسیار متفکرانه... این نوید یک محصول غنی را می دهد. برخورد بسیار بدیع ماریون با بت و نماد، مراسم عشای ربانی، ملال و غرور، تبدیل و دعا، بحث های کلامی و فلسفی را به سطح جدیدی می برد." - نورمن ویرزبا.، قرن مسیحی
تجديد الفكر الديني في الإسلام
نویسنده:
محمد اقبال؛ مترجم: محمد یوسف عدس؛ مقدمه: الشیماء الدمرداش العقالی
نوع منبع :
کتاب , ترجمه اثر
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قاهره - مصر/بیروت - لبنان: دار الکتاب المصری/دار الکتاب اللبنانی ,
فضائل الأنام من رسائل حجة الإسلام: رسائل الإمام الغزالي الفارسية
نویسنده:
أبو حامد الغزالي؛ ترجمه: نورالدین آل علی
نوع منبع :
کتاب , رساله تحصیلی , ترجمه اثر , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
الدار التونسیة للنشر,
قانون جنگ در اسلام: توجیهات و مقررات [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ahmed Al-Dawoody (auth.) (احمد الداودى)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
US: Palgrave Macmillan ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: الداودی به بررسی توجیهات و مقررات جنگ در درگیری های مسلحانه بین المللی و داخلی بر اساس قوانین اسلامی می پردازد. او انواع مختلف استفاده از زور توسط بازیگران دولتی و غیردولتی را مطالعه می کند تا ماهیت قانون جنگ اسلامی را مشخص کند.
جهان بینی اسلامی از ترکیه: دین در یک دولت مدرن، سکولار و دموکراتیک [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
John Valk, Halis Albayrak, Mualla Selçuk
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Palgrave Macmillan,
کلیدواژه‌های اصلی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب سفری به دل جهان بینی اسلامی است. پرسش‌های چالش برانگیز با پیامدهای گسترده را مطرح می‌کند و به موضوعاتی مانند قرآن و وحی می‌پردازد. آیین ها و نمادها در آغوش کشیده شد. فطرت خدا، انسانها و شناخت ما. کرامت انسان، تقدس زندگی و غیره. از پاسخ‌های آسان و تجویزی جلوگیری می‌کند و به جای آن، تفکر متفکرانه را در مورد دو سؤال اساسی ترجیح می‌دهد: عشق به خدا به چه معناست؟ آدم خوب بودن یعنی چی؟ پاسخ‌هایی که با دقت طراحی شده‌اند توسط گروهی از محققان از مطالعات قرآن، مطالعات جهان‌بینی، مطالعات زنان، مطالعات فرهنگی و آموزش دینی ارائه شده‌اند. درکی پویا از اسلام را آشکار می کند. سنتی که با چالش‌های حال حاضر مقابله می‌کند، با انتقادات تند مقابله می‌کند و جان تازه‌ای به یک سنت غنی و دیرینه می‌بخشد که همچنان بر زندگی میلیاردها نفر در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.
خستگی شریعت [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Ahmad Atif Ahmad (auth.) (احمد عاطف احمد)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
US: Palgrave Macmillan ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: «خستگی شریعت» دو نوع بحث را در تداومی قرار می دهد: بحث در سنت اسلامی در مورد پایان دسترسی به هدایت الهی و بحث در تحقیقات مدرن در مطالعات حقوقی اسلامی درباره پایان شریعت. تداوم حاصله شامل معنای دسترسی به هدایت الهی و ارتباط آن با شریعت است.
واقعیت مطلق در قرآن [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Masudul Alam Choudhury (auth.) (مسعودالعَلَم چودری)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
US: Palgrave Macmillan,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب به بررسی واقعیت مطلق قرآن می پردازد که با مبارزه حق علیه باطل در چارچوب وحدت توحیدی علم و نظام جهانی یکپارچه ناشی از وفاق معرفت دلالت می کند. در چنین چارچوبی واقعیت مطلق خود را نه با جزم گرایی مذهبی آشکار می کند. بلکه روش شناسی دقیقاً شامل بخش های متمایز آن است. اینها عبارتند از «هستی شناسی اولیه» به عنوان اصل تشریح شده بنیادی وحدت توحیدی. «هستی‌شناسی‌های ثانویه» به‌عنوان تکرارهای توضیحی قانون وحدت در جزئیات نظام جهانی؛ «معرفت شناسی» به عنوان مدل عملیاتی؛ و «پدیدارشناسی» به عنوان ماهیت ساختاری وقایع ناشی از قانون توحیدی، یعنی دانش برآمده از قانون. روش شناسی قریب الوقوع مرجع توضیحی منحصر به فرد همه رویدادهایی است که در تداومی از دانش، مکان و زمان رخ می دهند، پیشرفت می کنند و تغییر می کنند.