جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
جستجو در برای عبارت
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 8
احیاء مذهب شیعه وجایگاه آن درنظام های حکومتی افغانستان
نویسنده:
سیدقاسم رزاقی موسوی ، سیدمحمد عابدی
نوع منبع :
نمایه مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
مسئله­ی هویت­یابی مذهب شیعه همواره ازدغدغه های فکری، سیاسی واجتماعی شیعیان افغانستان درتاریخ معاصر بوده است. این نوشتار براساسی مطالعات کتابخانه­ ی و پژوهش­های میدانی وبا روش توصیفی ـ تحلیلی، مهمترین عواملِ احیاء مذهب شیعه در افغانستان و چگونگی تحقق آن را بررسی می­نماید. جایگاه مذهب شیعه در نظام های حکومتی از دوران عبدالرحمن خان تا زمان حامد کرزی چه گونه بوده است؟ عوامل تأثیرگزار در فرایند رسمی شدن آن ازمرحله بحران هویت تا تثبیت آن در قانون اساسی کدام است؟ پیامدهای سیاسی واجتماعی آن چیست؟ در پاسخ بایدگفت نقش­عالمان دینی شیعه ازجمله اقدامات علمی وفرهنگی آیت ­الله سیدمیرعلی احمدحجت، نهضت فکری وحرکت انقلابی علامه شهید سیداسماعیل بلخی و نقش مؤثر علمی ـ فرهنگی آیت الله محمدآصف محسنی، توأمان با تقویت گفتمان تقریب مذاهب و مسئله اخوت اسلامی از عوامل تأثیر گزار در تثبیت مذهب شیعه در قانون اساسی کشور قلمداد گردیده و تعاملات سیاسی ـ اجتماعی بین شیعه وسنی ازپیامدهای مثبت آن به شمار می­رود. تبیین و چگونگی تثبیت جایگاه مذهب شیعه درنظام­های حکومتی پیشین با معیار قرار دادن قانون اساسی دولت حامد کرزی درافغانستان می­باشد. این پژوهش نشان می­دهد عالمان دینی شیعه درافغانستان بارویکرد گفتمان تقریب مذاهب واخوت اسلامی وتعاملات اجتماعی با عالمان دینی اهل­سنت و رجال سیاسی، توانستند فقه جعفری و حقوق سیاسی ـ اجتماعی شیعیان را در قانون اساسی کشور تثبیت نمایند و به تبع آن قانون احوال شخصیه اهل تشیع را رسمیت بخشند.
دگرگونی اقدامات غربیان در مطالعات شیعه‌پژوهی آنان؛ بررسی نمونه‌ها و آمارها
نویسنده:
سیدقاسم رزاقی موسوی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
پژوهش غربیان در باره شیعه، تحولات و دگرگونی­هایی به همراه داشته است. این تحولات که به ­گونه­های مختلف نمایان شده است، به صورت رسمی وآکادمیک با تأسیس مراکز و تقویت گروه­های اسلام‌شناسی و شیعه‌پژوهی در دانشگاه­های مختلف غربی آغاز شد. تقویت مطالعات شیعی، تنوع موضوعات آن و انجام مطالعات میان­رشته­ای، در گسترش شیعه­پژوهی غربیان و دگرگونی­های آن مؤثر بوده است. از دیگر نمونه­های دگرگونی که بیشتر در قالب خدمات پژوهشی صورت گرفته، می­توان به موارد ذیل اشاره داشت: تأسیس مراکز شیعه‌پژوهی، برگزاری نشست­ها و همایش­های شیعه‌پژوهی در این مراکز، شکل­گیری ناشران اسلامی و شیعی همچون: انتشارات راتلج و اشگیت، انتشار کتاب­هایی درباره شیعه و تدوین دائرةالمعارف­های اسلامی با عناوین و مقالات شیعی.
صفحات :
از صفحه 95 تا 116
چالش‌های اندیشه‌ای و اقتصادی شیعیان در عصر امام باقر(ع)
نویسنده:
قاسم رزاقی موسوی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
عصر امام باقر(ع) از جنبه فکری و اجتماعی یک مقطع مهم و نقطه عطف در زندگی شیعیان به شمار می‌رود. مطالعات و پژوهش‌های معطوف به تاریخ اجتماعی شیعیان، که در سال‌های اخیر افزایشی چشم‌گیر داشته است، درباره این گونه مقاطع تاریخی اهمیتی مضاعف می‌یابد. مقاله حاضر با بهره‌گیری از گزارش‌های مندرج در منابع مختلف تاریخی، در پی یافتن پاسخ پرسش‌هایی درباره مهم‌ترین چالش‌های اجتماعی شیعیان در این دوره، در حوزه اندیشه‌ای و رفتاری است. بر اساس یافته‌های این پژوهش، می‌توان مهم‌ترین این چالش‌ها را چنین برشمرد: اختلاف و چنددستگی شیعیان با گسترش کیسانیه و ایجاد زمینه‌های پیدایش زیدیه، دوری شیعیان کوفه از امام باقر(ع) و تأثیر آن در انحرافات فکری و عملی آن‌ها، مشکلات اقتصادی شیعیان و درگیری آن‌ها با یک‌دیگر در این زمینه، و سرانجام پدیده غلات و تأثیر اندیشه‌ها و عملکرد نامناسب آنان بر انحراف برخی شیعیان و بدنامی شیعیان.
صفحات :
از صفحه 71 تا 96
بررسی انتقادی دیدگاه ویلیام مونتگمری وات درباره شیعه در دوره بنی‌امیه
نویسنده:
مترجم و منتقد: سیدقاسم رزاقی موسوی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم: دانشگاه باقرالعلوم (ع),
چکیده :
مونتگمری وات (2006 م) خاورشناس برجسته اسکاتلندی در مقاله ­ای با عنوان «شیعه در دوره بنی ­امیه» با نگاهی جامعه ­شناختی به بررسی وضعیت شیعیان در این دوره پرداخته است. وی با اشاره به اشتراکات سیاسی و اختلافات اعتقادی شیعیان و خوارج، ریشه اختلاف­ها و مغایرت­ میان شیعیان (که هسته اصلی آنان از قبایل جنوبی یمن بودند) با خوارج (که از قبایل شمالی بودند) را خاستگاه قومی افراد حاضر در قیام ­ها و تحرکات می ­داند. هم چنین وات با اشاره به موفقیت نظامی قیام مختار، دستاورد مهم این قیام را جلب حمایت موالی و ظهور این دسته به عنوان حامیان شیعه می­ داند. ادعای مختار مبنی بر مأموریت از طرف محمد حنفیه که بعدها موجب پیدایش فرقه کیسانیه شد و هم­چنین امتزاج فرهنگی میان برخی اعراب حامی مختار، اعراب و مسیحیان ساکن بین النهرین و موالی که ریشه غیر عربی داشتند نیز از نکات قابل توجه در مقاله وات به شمار می رود. وی در پایان با اشاره به قیام ناموفق عبدالله بن معاویه، عامل اصلی موفقیت عباسیان را شعار جلب رضایت خاندان پیامبر(ص) و گردآوردن شیعیان در اطراف خود بیان می­ کند. غفلت یا کم توجهی به عوامل درون دینی فعالیت شیعیان و منحصر دانستن علل در عوامل اجتماعی و بیرونی از جمله عواملی است که تحلیل­ های خاورشناسان را با کاستی­ هایی همراه می­ کند. این نوشتار کوشیده است ضمن ترجمه مقاله وات کاستی­ های آن را هم در معرض دید قرار دهد.
صفحات :
از صفحه 75 تا 108
ضروردت دین از دیدگاه عقلی
نویسنده:
قاسم رزاقی موسوی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
پایگاه اطلاع رسانی حوزه: ,
چکیده :
نوشتاری که در مقابل داریم تحقیقی در زمینه «ضرورت دین از دیدگاه عقل» می باشد. سعی ما بر آن بود که در مورد ضرورت دین و راههای مختلف اثبات این ضرورت، مباحثی ارائه گردد. مباحث در مورد این که دین با زندگی ما انسانها چه ارتباطی دارد؟ آیا انسانها باید در زندگی خود ملتزم به دینی بوده وتعالیم آن را خط و مشی زندگی خود قرار دهند ، یا چنین ضرورتی در کار نبوده و دین هیچ فایده ای در زندگی انسانها *؟ بنابراین سؤال اصلی بحث این است که آیا دین در زندگی انسانها ضرورت دارد یا نه؟ روشی که برای رسیدن به جواب، در این تحقیق به کار گرفته شده، روش عقلی می باشد یعنی از استدلالهای عقلی استفاده نمودیم. مراد از عقلی در این تحقیق، عقلی در برابر نقلی می باشد، که شامل دلایل فلسفی و تجربی می شود. این روش، در واقع روش برون دینی می باشد. یعنی بدون اتکا به منابع دینی، از بیرون و دلایل عقلی به آن پرداختیم. از آن جائی که هدف، اثبات ضرورت اصل دین بود، نمی توان از ادله نقلی که درون دینی می باشند استفاده نمود، زیرا استفاده از ادله نقلی که درون دینی می باشند برای اثبات اصل دین که منشأ ادله نقلی است، دوری واضح می باشد، لذا برای رهائی از این دور، از دلایلی که برون دینی بوده و متکی به عقل می باشند، استفاده شد. در این راه از دو نوع ادله استفاده شد. در نوع اول، از ادله عقلی صرف استفاده شد که دو دلیل را شامل می شود: الف : از راه فلسفی خلقت؛ در این دلیل از راه تحلیل فلسفه خلقت انسانها به اثبات موضوع پرداختیم، به این نحو که ثابت نمودیم، فلسفه خلقت انسانها رسیدن به کمال است و برای رسیدن به آن باید مراحلی طی نمود و طی صحیح این مراحل از عهده عقل بشر بیرون است، لذا انسان نیازمند منبعی برتر از عقل است که همان وحی و دین می باشد. ب: از راه حکم عقل به دفع ضرر محتمل اخروی؛ از آنجائیکه با مقدمات عقلی و غیره وجود معاد و احتمال غذاب اخروی از مسلمات می باشد، به حکم عقل باید این ضرر محتمل عظیم را از خود دور کنیم و دفع این ضرر عظیم اخروی ومقدور نیست مگر با عمل به تعالیم الهی که در غالب دین بر بشریت عرضه شد. در نوع دوم ادله، از راه احتیاج جامعه به قانون و کارکرده ها و فوائد دین در زندگی فردی و جمعی انسانها استفاده شد. پس از بیان کارکردها و ثمرات دین و اثبات اینکه این فوائد که برای فرد و جامعه ضروری است، جز از راه دین حاصل نمی شود، به ضرورت دین در زندگی انسانها پی می بریم. در ادله ضمن اشاره ای کوتاه به ادله نقلی، به دلایل مخالفین ضرورت دین پرداخته و پس از بررسی و نقد هر یک بر ضرورت عقلی دین برای زندگی انسانها تأکید شده است.
مدارا با مخالف و مبارزه با معاند در سیرة نبوی
نویسنده:
سید قاسم رزاقی موسوی
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
بررسی انتقادی آثار خاورشناسان درباره امام کاظم (ع)
نویسنده:
رزاقی موسوی سیدقاسم
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
چکیده :
دیرزمانی است که خاورشناسان، مطالعات درباره اسلام را، با انگیزه های مختلفی انجام می دهند، اما پژوهش دانشگاهی و روشمند غربیان درباره شیعه، به کم تر از یک قرن می رسد. شیعه پژوهی غربیان، در دهه های اخیر رشد چشم گیری داشته، اما امامت پژوهی آن ها چندان رونقی نداشته و به چند مقاله دائره المعارفی و برخی کتاب ها درباره تاریخ تشیع منحصر است که به مناسبت از ائمه شیعه (ع) بحث نموده اند. بررسی و تبیین مقاله «امام کاظم (ع)» در دایره المعارف اسلام لیدن که اتان کلبرگ آن را تالیف کرده و هم چنین بخش مربوط به امام کاظم (ع) از کتاب «مذهب شیعه» دونالدسون و کتاب «تشیع» هاینس هالم، محور اصلی مقاله حاضر را شکل می دهد. بررسی مطالب این سه شیعه پژوه غربی، تصویری نسبتا جامع از دوران زندگی امام از تولد تا شهادت را نشان می دهد. مساله جانشینی امام و پیدایش اختلاف میان شیعیان و شکل گیری فرقه های متعدد، مشکلات اجتماعی و سیاسی عصر امام، تقابل امام با خلفا و دستگیری های متعدد امام، بررسی اقوال متعدد درباره شهادت امام و پیامدهای آن و بررسی علل پیدایش فرقه واقفیه بعد از شهادت امام، از نکات مثبت پژوهش های غربیان درباره امام است. از سوی دیگر نحوه تعامل امام با فرقه ها، مواضع امام درباره قیام های علویان در این دوره، مواضع سیاسی- اجتماعی امام به ویژه در تعامل با خلفا، چگونگی ارتباط شیعیان با امام به ویژه در عرصه علمی- فرهنگی از جمله نکاتی است که خاورشناسان درباره زندگی امام کاظم (ع) به آن توجه نکرده اند.
صفحات :
از صفحه 127 تا 152
پیامدها و بازتاب های شیعه پژوهی در مطالعات شرق شناسی معاصر
نویسنده:
رزاقی موسوی سیدقاسم
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (pdf) مراجعه فرمایید.
صفحات :
از صفحه 31 تا 55
  • تعداد رکورد ها : 8