جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
نقدی بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر(ص)
نویسنده:
سعید سرمدی
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
خبرگزاری مهر,
چکیده :
مدتی است که کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر(ص) نوشته آقای امیرحسین ترکاشوند به صورت زیراکس و CD انتشار یافته و از تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ روی سایت شخصی ایشان نهاده شده است و محققان و افراد عادی بدون هیچ محدودیتی می‌توانند آن را در اختیار بگیرند. این کتاب ۱۱۰۰ صفحه‌ای که قصد بررسی کیفیت و حد حجاب در دوران پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) را دارد، با وجود این‌که به قول نویسنده زمان بسیاری (۴ سال) صرف نوشتن آن شده است، اشکالات و ایرادهای فراوانی دارد و نقدهای بسیار جدی بر آن وارد است که نویسنده محترم حتماً باید در آن‌ها تأمل کند و به بازبینی آن‌ها بپردازد.
مناظره مکتوب حجت‌الاسلام مجید دهقان، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده، و امیر ترکاشوند، نویسنده کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر»
نویسنده:
مجید دهقان
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
پیش از آغاز هفته حجاب و عفاف، پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه درصدد برآمد در خصوص نقد و بررسی کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» مناظره‌ای مکتوب میان حجت‌الاسلام مجید دهقان، عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق مرکز تحقیقات زن و خانواده و آقای امیر ترکاشوند، نویسنده کتاب، برگزار کند. به گزارش مهرخانه، طی مذاکرات شفاهی صورت گرفته با هر دو طرف مناظره، مقرر شد در هفته حجاب و عفاف این بحث و گفتگو آغاز شود . پس از چند روز از شروع هفته عفاف و حجاب، اولین نقد نوشته شده از جانب طرف اول مناظره –حجت‌الاسلام مجید دهقان- برای نویسنده کتاب ارسال شد. پس از آن نویسنده محترم ضمن تماس تلفنی درخواست دعوت رسمی برای شرکت در این مناظره از سوی مهرخانه را داشتند. نهایتاً این امر صورت گرفته و در ادامه ایشان برای شرکت در مناظره شروطی را ذکر کردند که چون برخی از شروط ذکر شده با عرف فضای رسانه‌ای و کار خبری سازگار نبود، از سوی مهرخانه پذیرفته نشد و نویسنده محترم نیز اعلام کردند در مناظره شرکت نخواهند کرد. با توجه به عدم شرکت یکی از طرفین مناظره، مقرر شد نقدهای نوشته شده توسط حجت‌الاسلام مجید دهقان، هر هفته بر روی خروجی پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه قرار گیرد. مبرهن است که مهرخانه از شرکت نویسنده محترم در این مناظره و پاسخ‌های ایشان به نقدهای صورت گرفته استقبال می‌کند.
نقدی علمی بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر اکرم
نویسنده:
عبدالامیر خطاط
نوع منبع :
مقاله , نقد و بررسی کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
رسا,
حجاب شرعی در عصر پیامبر
نویسنده:
امیرحسین ترکاشوند
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
چکیده :
حجاب شرعی در عصر پیامبر کتابی از امیرحسین ترکاشوند است که به بررسی پیشینهٔ حجاب در صدر اسلام می‌پردازد. این کتاب پس از اینکه مجوز چاپ و نشر عمومی به دست نیاورد، ابتدا به صورت محدود در بین قرآن‌پژوهان، فقها، مراجع و شخصیت‌های برجسته علمی و آنگاه در قالب سی‌دی و سرانجام در فضای مجازی پخش و منتشر شد. نقد کتاب: عبدالامیر خطاط، مجید دهقان، حسین سوزنچی، محمدعلی وطن‌دوست و سایت باشگاه اندیشه به نقد این کتاب پرداخته‌اند.
فضایل حضرت زهرا سلام الله علیها از دیدگاه آیات و روایات
نویسنده:
نازاره کوهی
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
پایگاه اطلاع رسانی حوزه: ,
چکیده :
موضوع این پژوهش بررسی فضایل حضرت زهرا (س) از دیدگاه آیات و روایات می باشد . این پژوهش بر آن است تا با بررسی آیات قرآن کریم و سیر در منابع معتبر روایی و تاریخی بحث و بررسی پیرامون شخصیت حضرت زهرا (س) بپردازد و فضایل آن حضرت را بیان و معرفی نماید . روش این تحقیق ؛ با توجه به امکانات و یافته های تحقیق روش توصیفی تحلیلی است محقق در این پژوهش با توجه به آیات ، روایات و اسناد تاریخی به موارد زیر دست می یابد : حضرت فاطمه (س) دختر پیامبر گرامی اسلام و حضرت خدیجه می باشد که در بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت پاک و مطهر متولد شد برای آن حضرت اسامی ، القاب و کنیه های متعددی می باشد که این اسامی و القاب حکایت از فضل والای ایشان دارد زیرا میان اسم و مسمی سنخیتی تام وجود دارد . از جمله ، فاطمه ، صدیقه ، طاهره ، مبارکه ، زکیه ، ، مرضیه ، محدثه ، زهرا ، ام ابیها ، ام البلاغه و ... است که در هر یک از این ها سر و رازی نهفته است . با توجه به اینکه حضرت فاطمه (س) عضوی از اهل بیت پیامبر (ص) است در آیاتی از قرآن کریم مقام آن حضرت را توصیف نموده اند از جمله اینکه ایشان را کوثر ، مطهر و ... معرفی می نماید . حضرت زهرا (س) دارای کمالاتی ذاتی می باشند که دیگران از آن بهره ای نبرده اند از جمله آفرینش و خلقت نورانی خاص ، شرافت نسب ، طهارت و عصمت . از جمله فضایل دیگر آن بانوی بزرگوار این است که در نزد خداوند صاحب مقام والایی است و مقام شفاعت به ایشان داده شده است از ویژگیهای خاص حضرت زهرا (س) عبادت و خشوع در عبادت ، علم و معرفت ، پوشش و حجاب ، ادب ، احترام ، صبر و بردباری ، زهد و ساده زیستی ، آراستگی و ایثار و از خودگذشتگی است . در پایان پیشنهاد می گردد که ابعاد فردی ، اجتماعی و سیاسی حیات حضرت زهرا (س) با استفاده از روایات و تاریخ تبیین گردد . در این تحقیق پژوهشگر با مشکلات و محدودیتهایی چون مشابه بودن مطالب اکثر منابعی که در این زمینه وجود داشته روبرو بوده است .
نقش حجاب و پوشش در سلامت روانی زن
نویسنده:
عباس رجبى
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله