جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 6
بررسی نقش خاندان یقطین در تاریخ شیعه
نویسنده:
فاطمه جعفرنیا
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
چکیده ندارد.
« قرآن و تحول فرهنگی در جزیره العرب در قرن اول هجری‌»
نویسنده:
هاجر عاشوری نالکیاشری
نوع منبع :
رساله تحصیلی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
قرآن کریم به عنوان یگانه اثر جاودان، در زمانی نازل گشت که جهان بر لبه پرتگاه سقوط و مردم در آتش جهل و خرافات می سوختند. شرک و بت پرستی، انحطاط اخلاقی، بی عدالتی و نابرابری، سایه شوم خود را بر سر گیتی افکنده بود و در جزیره العرب کانون فساد و ظلم و ستم، شرک و خرافات، بیداد می کرد، آتش جنگهای قبیله ای، رشته های امور را از هم گسیخته، نشاط و شادابی در آن محیط تفتیده از روان مردم رخت بر بسته و دلها پر از ترس و روانها پریشان و در انتظار روزنه نجاتی بسر می بردند.ظهور اسلام یکی از گسترده ترین تحولات فرهنگی را در جامعه عصر جاهلی پدید آورد، که تمام حوزه های اندیشه بشری را فرا می گیرد و در قلمرو وسیعی شامل زمینه های اعتقادی، علمی، ادبی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی می شود. قرآن کریم برای آفریدن فرهنگی نوین در هر یک از قلمروهای فوق، طرحی نو در افکند و با استفاده از روش های متنوع، مخاطبان؛ حتی با عقائد و افکار مختلف را نیز جذب نمود.هدف این رساله، ترسیم فرهنگ جاهلی و تبیین ویژگی های فرهنگی عصر نزول و اثبات نقش اثرگذار قرآن کریم در تحول فرهنگی عصر نزول قرآن کریم و بیان شیوه های تحول آفرینی قرآن کریم است.فن تحقیق در این پژوهش کتابخانه ای، با روش بررسی متون درون دینی و برون دینی است.ماحصل پژوهش حاضر این است که ظهور اسلام، یکی از عمیقترین تحولات فرهنگی و اجتماعی را در جامعه جزیره العرب پدید آورد، که مخاطب محوری و تکریم شخصیت انسان، تعهد به اخلاق و ارزش های اسلامی، توجه به حکمت و واقع نمایی، همه جانبه نگری و سنجش همه جوانب، آسان گیری و مهمتر از همه، مبتنی بودن تمام این شیوه ها بر فطرت انسانی، از جمله اصولی است که در شیوه تحول آفرینی قرآن کریم دخیل بوده اند.
بررسی دیدگاه طب سنتی-اسلامی در مورد بیماریهای رماتیسمی
نویسنده:
هرمز توکلی پور
نوع منبع :
رساله تحصیلی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
طب سنتی عمدتا بوسیله عقاید و تجربیات بقراط و جالینوس و ابن سینا معرفی شده است . و هنوز هم در جامعه ما مرسوم است . طب قدیم و سنتی بیشتر بر پایه تئوری اخلاط چهارگانه اصلی (خون و بلغم و صفرا و سودا) و همچنین مزاج (که بعنوان سردی و گرمی شناخته می‌شود) بنا شده است . برای مثال در مورد علت در بیماریهای مفاصل اعتقاد بر این بوده است که سبب بیماری در وجود اخلاط و نزول نزله (قطرات خاص ) در مفاصل دردناک می‌باشد و برخی عوامل مثل پرخوری (امتلا)، جماع زیاد و غیره در درگیری مفاصل مستعدکننده دانسته شده‌اند. در طب سنتی بیماریهای استخوانی و مفصلی به انواع محدودی تقسیم می‌شده‌اند مثل درد مفاصل (وجع المفاصل) نقرس ، درد پشت و سیاتیک (عرق النسا) و کیفوز (گوژی پشت ) دیگر بیماریهای رماتیسمی و همچنین عواملی میکربی و ایمونولوژیک در آن زمان شناخته نشده بودند. درمان اختلالات عضلانی و اسکلتی بر پایه استفاده از گیاهان داروئی برای بند آوردن اخلاط، تخلیه از اخلاط و متدهائی از قبیل دادن مسهل، وادار به استفراغ کردن و دیورزو و دیگر روشهای مثل فصد (خونگیری) و پرهیز غذایی و غیره بوده است .
بررسی و تحلیل تاثیر اصالت وجود ملاصدرا در خداشناسی وی
نویسنده:
جواد قلاوند
نوع منبع :
رساله تحصیلی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
اصالت وجود یکی از مهم‌ترین مبانی فلسفه اسلامی و بیت الغزل حکمت صدرایی می‌باشد. اما این اصل، چنانکه باید تأثیرش بر اصول فلسفی و دیگر لایه‌های معرفتی بشر روشن نگشته ‌است. لذا ما در این تحقیق درصدد آنیم که تأثیر این اصل را بر جواب مهم‌ترین پرسش بشر که پیرامون مبدأ هستی است روشن نماییم. بنابراین در این تحقیق ضمن تبیین اصالت وجود و بررسی فروع آن، به بررسی تأثیر این اصل به عنوان یکی از اصول موضوعه تحقیق بر شناخت خداوند پرداخته شده و بیان گردیده ‌‌‌‌است که این اصل اصیل و فروع آن چه تأثیر شگرفی بر شناخت ذات و صفات الهی و قرابت خداشناسی فلسفی به معارف دینی و عرفانی دارد. در این تحقیق بر مبنای اصالت وجود بیان گردیده ‌است که خداوند حقیقت وجود است. ازاین‌رو در اثبات خداوند نیازی به وساطت اموری نظیر نظم آفرینش، حدوث زمانی عالم، امکان ماهوی و... نبوده و خداوند به ضرورت ازلیه موجود است. بر همین مبنا ذات بسیط خداوند که حقیقت وجود است دارای وحدت غیر عددی بوده و فرض ثانی برای خداوند محال است. در بحث صفات الهی نیز بیان گردیده است که بر مبنای اصالت وجود جمیع صفات کمالی موجودات به نحو حمل حقیقه و رقیقه برای خداوند ثابت است و با توجه به اثبات قاعده «بسیط الحقیقه کل الأشیاء و لیس بشیء منها» بر مبنای اصالت وجود خداوند به نحو ضرورت ازلیه و عینیت دارای جمیع صفات کمالی بوده و بسیاری از مشکلات علم الهی در تبیین صفات خداوند مرتفع می‌گردد. همچنین بر پایه همین اصالت وجود، مسائل بسیار غامض و شبهات فروانی که در علم خداشناسی تا زمان ملاصدرا لاینحل مانده بود مانند مسئله علم الهی، مسئله ربط حادث به قدیم، شبهه ابن کمونه و ... روشن گردید. در این تحقیق به چگونگی حل این مسائل مهم برمبنای اصالت وجود پرداخته شده است و از طرف دیگر بیان گردیده است که پای‌بند بودن به اصالت ماهیت دارای چه تبعاتی در شناخت خداوند است.
بررسی اکسیورز در منطقه 20 تهران در مدرسه راهنمایی تحصیلی مکتب اسلام
نویسنده:
فرزانه پاک نژاد
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
نتایج: 1-میزان آلودگی به اکسیور در دختران 12 تا 16 ساله در مدرسه مکتب اسلام 54/53درصد بوده است و با افزایش سن آلودگی به اکسیور کاهش می یابد. آلودگی به اکسیور در فرزندان مادران بی سواد درصد بالاتری داردکه با افزایش تحصیلات مادران آلودگی فرزندان کمتر می شود.2-میزان آلودگی به اکسیور در گروه سنی 12 تا 15 ساله در گروه پسران 35/54درصد است که با افزایش سن آلودگی به اکسیور کاهش می یابد. و به دلیل اینکه اختلاف درصد در گروه پسران و دختران با استفاده از آزمون آماری ‏‎X2,Z‎‏ بی معنی است می توان درصد آلودگی در 1698 نفر را 76/53درصد اعلام کرد. 3-در حدود 392 نمونه ناخن گرفته شده که 98 نفر، افراد آلوده از بقیه جدا شده و ناخنهای آنها تحت آزمایش قرار گرفت و آلودگی 55/27 درصد بدست آمد و آلودگی ناخنها در گروههای سنی مختلف یکسان است و اختلاف درصد در مورد آنها بی معنی است. 4-در افرادی که عادت به ناخن خواری دارند درصد ابتلا به اکسیور افزایش می یابد.5-در 36 نمونه خاک آزمایش شده هیچ نمونه مثبت بدست نیامد.6-در 18 لام تهیه شده از در کلاسها همه منفی بودند و در 5 لام دستگیره های توالت 2 مورد مثبت بود و لامهای دستگیره های شیرآب ، همه منفی بودند.
بررسی یرسینیا آنتروکولیتیکا در اسهال کودکان و تعیین داروی مناسب جهت درمان در شهرستان اسلام شهر
نویسنده:
علیرضا نورانی
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
بیماری اسهالی بخش عمده ای از عفونتهای کودکان را شامل می شود. بیماری اسهال تقریبا 10-5 میلیون مرگ و میر در سال در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را سبب گریده و بزرگترین عامل مرگ و میر در بین 15 تا 20 درصد کودکان در اولین 5 سال زندگی می باشد به طوری که سالانه قریب به 70 هزار کودک مبتلا به اسهال زیر 5 سال در ایران تلف می شوند. در میان پاتوژنهای روده ای نقش پوسینیا انتروگولیتیگا در کشورهای مختلف به عنوان یکی از عوامل اسهال کودکان ثابت شده است. منطقه اسلام شهر با توجه به جمعیت قریب به نیم میلیوم نفر در حاشیه جنوبی تهران قرار گرفته که با توجه به تردد مردم این منطقه به تهران و همچنین پایین بودن سطح آگاهی مردم منطقه نسبت به مسائل بهداشتی پیش بینی می شود که یکی از عوامل اسهال کودکان منطقه، پرسینیاانتروکولیتیکا باشد.
  • تعداد رکورد ها : 6