جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 3
قرآن مجيد، از زندان چگونه توصيف مي‌كند؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ , کتابخانه عمومی
پاسخ تفصیلی:
در جواب سؤال بايد گفت: بحث زندان از منظرهاي گونه‌گون قابل بررسي است، ولي به سؤال بايد از منظر تفسيري پاسخ گفت: 1. ابتدا واژه‌شناسي: واژه‌هاي سجن، حبس، حصر، امساك، وقف و نفي، از جمله واژه‌هاي قرآني و روايي هستند كه در مورد زندان و يا اعم از آن استعمال بیشتر ...
کلیدواژه‌های فرعی :
مضامین و موضوعات مشترک در حبسیه های فارسی و عربی
نویسنده:
صادق ابراهیمی کاوری,رحیمه چولانیان
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران: دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران جنوب,
چکیده :
حبسیه به قصیده ای اطلاق می گردد که شاعر آن را در وصف وضعیت زندان و زندانی سروده باشد و از خلال این سروده، به وصف ظاهری (برونی) زندان و آن چه که در آن وجود دارد (در و دیوار، غل و زنجیر، زندانیان، زندانبان و...) بپردازد.افزون بر این اوصاف ظاهری، شاعر از حالات درونی خود نیز در حبسیه ابیاتی را می آورد و در آن، از بی گناهی خود، جدایی از خویشان و نزدیکان، شب زندان، توسل جستن به دیگران برای رهایی و ... سخن می گوید.در این میان، شعر فارسی و عربی باتوجه به پیشینه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و دینی مشترک، در این زمینه (حبسیه سرایی) مضامین و موضوعات مشترکی دارند که نشان از آمیختگی و نزدیکی این دو زبان و اثرپذیری آنها از یکدیگر است.
صفحات :
از صفحه 9 تا 35
بررسی احکام زندان متخلفان امور عمومی در قرآن و حدیث
نویسنده:
مروتی سهراب, زرگوش نسب عبدالجبار
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
شارع مقدس برای تهذیب نفوس و مصونیت از انحراف برنامه های متنوع و متکثر ارایه کرده است. یکی از این برنامه ها تعیین مجازات - حد و تعزیر - برای متخلفین امور عمومی است. این مقاله ضمن ارایه گزارش جامعی از قرآن کریم و روایات فریقین - شیعه و اهل سنت - درباره حبس والیان و استانداران، پزشکانی که با عنوان جعلی به طبابت می پردازند، رابطه بازان، خاینین به بیت المال عمومی، کلاهبرداران، قوادان و ... به بررسی همه جانبه و مقایسه رویات مزبور درباره کم و کیف مجازات حبس پرداخته و دیدگاه علما و اندیشمندان شیعی و سنی را با یکدیگر مورد سنجش قرار داده و در نهایت با ارایه شواهد و قراین قرآنی و روایی و فقهی نظریه قابل قبول را به رشته تحریر در آورده است.
صفحات :
از صفحه 311 تا 324
  • تعداد رکورد ها : 3