جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی کتابخانه مجازی الفبا،تولید و بازنشر کتب، مقالات، پایان نامه ها و نشریات علمی و تخصصی با موضوع کلام و عقاید اسلامی

فارسی  |   العربیه  |   English  
telegram

در تلگرام به ما بپیوندید

public

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
header
headers
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
پنج راه: اثبات وجود خدا توسط سنت توماس آکویناس [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Anthony Kenny (آنتونی کنی)
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Routledge ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: فیلسوفان و متکلمینی که هنوز اعتقاد به خدا را نیازمند توجیه عقلانی می‌دانند، اغلب استدلال‌های آکویناس را مانند توجیه ارائه می‌کنند. این کتاب مطالعه سیستماتیک پنج راه است که توسط آن توماس آکویناس در "Summa Theologiae" گفت که وجود خدا را می توان اثبات کرد. استدلال ها به صورت انتقادی ارزیابی می شوند تا نشان دهند چه چیزی را ایجاد می کنند و چه چیزی را نمی توانند ایجاد کنند.
پرسش از خدا: مقدمه و کتاب منبع [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Michael Palmer
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Psychology Press,
چکیده :
ترجمه ماشینی: این کتاب درسی مهم شش دلیل بزرگ برای وجود خدا را که در منابع فراوانی از متون کلاسیک و معاصر یافت می شود، معرفی می کند. این نیاز به دانش تخصصی فلسفه ندارد و برای دانش آموزان و معلمان در سطح مدرسه یا دانشگاه مناسب است. بخش ها شامل: * برهان هستی شناختی (آنسلم، هیت، دکارت، کانت، فیندلی، مالکوم، هیک) * برهان کیهانی (آکویناس، تیلور، هیوم، کانت) * استدلال از دیزاین (پیلی، هیوم، داروین، داوکینز، وارد) * استدلال از معجزات (هیوم، هامبورگر، کلمن، فلو، سوئینبرن، الماس) * استدلال اخلاقی (افلاطون، لوئیس، کانت، راشلز، مارتین، نیلسن) * استدلال عملی (پاسکال، گریسلی، استیچ، پنلهوم، جیمز، مور). ویژگی های اضافی عبارتند از: * سوالات تجدید نظر * خواندن کلید برای هر فصل و کتابشناسی گسترده * زندگینامه مصور متفکران کلیدی و آثار آنها * یادداشت های حاشیه ای و خلاصه استدلال ها.
اثبات فلسفی وجود خدا بین اروپا و جهان اسلام: تأملی در تاریخ درهم تنیده فلسفه و ارتباط معاصر آن [نمایه مقاله انگلیسی]
نویسنده:
Ulrich Rudolph and Roman Seidel
نوع منبع :
مقاله
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
ترجمه ماشینی: برهان وجود خدا یکی از موضوعات مهم تاریخ فلسفه است. همچنین نمونه ای روشن از یک مشکل فلسفی مشترک در تاریخ های فکری درهم تنیده اروپا و جهان اسلام است. با تکیه بر ارسطو، اشکال مختلف برهان هم توسط الهیات عقلانی اسلامی (کلام) و هم فیلسوفان اسلامی مانند ابن سینا به کار گرفته شد. در حالی که این بحث، تغییر شکل، پالایش و تعدیل شده، در سراسر دوران پس از کلاسیک، به ویژه در شرق اسلامی، به شدت مورد بحث قرار گرفته است، به همین ترتیب در غرب توسط متفکرانی مانند Polymat عبری Maimonides و فیلسوف لاتین قرون وسطی پذیرفته شده است. توماس آکویناس الهیات. با این حال، این فرآیندهای پذیرایی متقابل به قرون وسطی ختم نشد. آنها را می توان در قرن بیستم و حتی تا به امروز مشاهده کرد: از یک سو، متفکر خاورمیانه ای مانند فیلسوف ایرانی مهدی حایری یزدی را می بینیم که نقد اساسی کانت از استدلال های فلسفی کلاسیک برای وجود خدا، به ویژه اثبات هستی شناختی و رد نقد. از سوی دیگر، برهانی از آفرینش که توسط متکلم اسلامی و منتقد سنت مشایی غزالی ارائه شده است، توسط گروهی از فیلسوفان غربی پذیرفته شده است که نسخه خود را «برهان کلام-کیهان شناختی» می نامند. با بحث در مورد سنگ بنای مهم در تاریخ اثبات فلسفی وجود خدا، ما برای بازنگری روایات کنونی اروپامحور در تاریخ فلسفه استدلال می کنیم و پیشنهاد می کنیم که چنین دیدگاه فرافرهنگی ممکن است الهام بخش گفتمان های فلسفی جاری بین اروپا و میانه باشد. شرق و فراتر از آن.
براهین هستی شناختی [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Tyron Goldschmidt
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Cambridge University Press ,
چکیده :
ترجمه ماشینی: اثبات وجود خدا یک جاه طلبی همیشگی فلسفی است. اثبات صندلی راحتی جکپات خواهد بود. استدلال‌های هستی‌شناختی به همان اندازه وعده می‌دهند. این عنصر معروف‌ترین استدلال‌های هستی‌شناختی آنسلم، دکارت، پلانتینگا و دیگران را مطالعه می‌کند. در حالی که حکم این است که استدلال‌های هستی‌شناختی کار نمی‌کنند، اما ما را درگیر پازل‌های فلسفی سرگرم‌کننده می‌کنند، از فلسفه دین تا فلسفه زبان، از متافیزیک تا اخلاق، و فراتر از آن.
درباره وجود و ارتباطِ خداوند [کتاب انگلیسی]
نویسنده:
Clement Dore
نوع منبع :
کتاب
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
Springer,
چکیده :
ترجمه ماشینی: هدف اصلی این کتاب این است که ثابت کند که باور به وجود خدا عقلانی است. برای نشان دادن ارتباط خداوند با اخلاق؛ و نشان دهد که چگونه خداوند به طور علّی با خلقتش ارتباط دارد. دور از نسخه ای از استدلال هستی شناختی دفاع می کند و استدلال الحادی را از رنج رد می کند. او استدلال می‌کند که فقط خدا می‌تواند دلیل برتری اخلاقیات باشد. او همچنین فراطبیعت گرایی اخلاقی را به عنوان نوعی از نظریه نگرش اخلاقی می داند و نشان می دهد که چگونه با نظریه های سکولار که قضاوت های معتبر در مورد خیر و شر اخلاقی را بر نگرش های موافق و مخالف استوار می کنند، مرتبط است. او دقیقاً نشان می‌دهد که با توجه به تبیین علمی، توضیح خداباورانه جهان تجربی چگونه می‌تواند جای پای خود را پیدا کند. روش او اتخاذ و دفاع از نسخه‌ای از پدیدارگرایی خداباورانه (برکلی‌مانند) و در این رابطه، تفسیری کاربردی-ابزارگرایانه از نظریه‌های علمی است.