جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 10
جهانی شدن و جهانی سازی، از ادعا تا واقعیت
نویسنده:
توکلی احمد
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
جهانی شدن امری اجتناب ناپذیر و مطلوب است که با سست ساختن مرزها، جغرافیای اجتماعی را چنان متحول می سازد که مسایل داخلی و خارجی به یکدیگر گره می خورد. احساس نیاز به نظم و قدرتی جهانی که از مناسبات عادلانه در جهان یکپارچه دفاع کند، ثمره این فرایند است. در مقابل، جهانی سازی مدیریت آن فرایند است به دست سلطه جهانی غرب. کشورهای ثروتمند و نهادهای تجاری، پولی و مالی بین المللی حامی جهانی سازی همواره ادعا کرده اند که آزادسازی  تجارت و ادغام در اقتصاد جهانی تنها راه رشد و توسعه و زمینه ساز رفاه و رفع فقر و نابرابری است. پژوهشها و شواهد تاریخی، گویای آن است که این دعاوی قابل اثبات نیست. از نظر علمی، مدل مورد استناد غیر واقع یبنانه است. از حیث تاریخی، ادعای حامیان و مدیران جهانی سازی ناصادقانه است و از جهت تجربی، در تحقق وعده ها ناکام می ماند. راه درست نه انکار جهانی شدن؛ بلکه پیوستن به حرکت جهانی ضد جهانی سازی ظالمانه و تلاش برای جهانی شدن عادلانه است. در همان حال، باید با ملاحظه اقتضائات داخلی از مواهب تعامل مثبت با جهان بهره مند شد.
صفحات :
از صفحه 15 تا 56
سازمان تجارت جهانی
نویسنده:
راحله نیرورنگ
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
تهران : دانشگاه امام صادق (ع),
چکیده :
تحولات اقتصادی دنیای مدرن و ورود کشورهای جهان به عرصه اقتصاد آزاد و خصوصی سازی و کاهش دخالت دولت در نظام اقتصادی زمینه ساز شکل گیری سازمان تجارت جهانی بود. این مقاله درصدد است تا نحوه و تاریخچه شکل گیری این سازمان ، تبعات حقوقی عضویت در این سازمان ، اهداف و چشم انداز های این سازمان و همچنین اصول و مقررات آن را مد نظر قرار دهد. در آخر نیز راهکارهایی برای پیوستن ایران به این سازمان پیشنهاد می کند و تبعات و مزایای آن را بیان می کند.
صفحات :
از صفحه 10 تا 17
شناسایی اصول تفسیر تریپس در هیات حل اختلاف سازمان تجارت جهانی
نویسنده:
صادقی محسن, گلپایگانی نرگس
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
موافقت نامه تریپس یکی از موافقت نامه های لازم الاتباع سازمان تجارت جهانی است، بنابراین دعاوی ناشی از اختلاف میان اعضا نیز در مرجع حل اختلاف همین سازمان بررسی می شود. یکی از ویژگی های متمایز این موافقت نامه نسبت به دیگر موافقت نامه ها و کنوانسیون های سازمان تجارت جهانی، بیان حداقل ها وپیش بینی اختیار کشورها در تنظیم قوانین داخلی خود با درنظر گرفتن استانداردها و متناسب با شرایط و مقتضیات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی آنها می باشد. در هر حال روشن است که برداشت کشورها از مواد مختلف یکسان نیست و همین موضوع اغلب سبب بروز اختلاف هایی میان اعضای سازمان تجارت جهانی در حوزه مالکیت فکری شده است. با توجه به این مساله که یکی از اهداف تجارت بین الملل بالابردن قابلیت پیش بینی اوضاع و احوال است، شناسایی شیوه تفسیر مرجع حل اختلاف سازمان تجارت جهانی از موافقت نامه تریپس می تواند رهنمود مناسبی برای کشورها در استحکام هرچه بیشتر قوانین، در وهله نخست برای پیشگیری از بروز اختلاف و در صورت بروز دعوا، در وهله بعدی بالابردن ضریب موفقیت در مرجع حل اختلاف باشد.
صفحات :
از صفحه 155 تا 170
دستیابی به قوانین مالی اصلح در چارچوب کاتس: چارچوبی برای همکاری و رقابت در تدوین قوانین ذخیره قانونی بانک ها و افشای اطلاعات در بازار بورس
نویسنده:
باقری محمود, رضوی سیدمحمدحسن
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
تعیین مناسب ترین قانون و چگونگی ایجاد اصلاحات در قوانین، یکی از اهداف مهم علم حقوق می باشد اما در حوزه قوانین و مقررات مالی، در خصوص تعیین بهترین قانون برای افشای اطلاعات در بازار بورس و همچنین تعیین استانداردهای ذخیره قانونی بانک ها، اختلاف نظرها وجود دارد. این مقاله، به جای پیشنهاد یک راه حل ماهوی، به ارایه یک پروسه رقابتی که در نتیجه آن بهترین حد افشای اطلاعات و مناسب ترین استانداردهای ذخیره قانونی به دست می آید پرداخته است. این راه حل یک چارچوب کاری بین المللی متشکل از هر دو عنصر رقابت میان قوانین و هم عنصر همکاری میان قوانین را تسهیل می کند، سیستم گاتس (که در چارچوب سازمان تجارت جهانی است) می باشد. نتیجه نهایی این پروسه منسجم که همزمان، هم بر آزادسازی بازارهای مالی و هم بر قانونمند نمودن آنها تاکید دارد، ایجاد بهترین قانون در خصوص افشای اطلاعات و ذخیره قانونی بانک ها می باشد.
صفحات :
از صفحه 69 تا 106
مغایرتهای مقررات حمل و نقل ریلی ایران با اصول سازمان تجارت جهانی (WTO) و ارائه راهکار
نویسنده:
صادقی محسن, غفاری فارسانی بهنام
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
موافقت نامه عمومی سازمان تجارت جهانی (گتس)، حاوی یک سلسله اصول و مقررات تعیین کننده برای تجارت خدمات از جمله خدمات حمل و نقل ریلی است. کشورهای متقاضی الحاق به این سازمان از جمله ایران، مکلف هستند مغایرت قوانین و مقررات خود را در بخش حمل و نقل ریلی با اصول و مقررات گتس مرتفع سازند و البته برخی می توانند در زمان مذاکرات الحاق، معافیتها و استثنائاتی را بر این اصول بار کنند. این مقاله برای رفع خلا ادبیات حقوقی کشور در این بعد، در گفتار نخست به تبیین مهم ترین اصول گتس در بخش حمل و نقل ریلی و انعطاف های آن و در گفتار دوم به بررسی مغاریت های قانونی کشور و در بخش نتیجه گیری به ارائه راهکار به قانونگذار و گروه مذاکراتی ایران می پردازد.
صفحات :
از صفحه 219 تا 237
سازمان تجارت جهانی و الزامات آن بر اقتصاد ایران
نویسنده:
اکبریان رضا
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت که به اختصار گات (GATT) نامیده می شود، معاهده ای بین المللی است که با هدف گسترش تجارت بین کشورهای عضو به وجود آمده است. تحولات چشمگیر در اقتصاد جهانی نیز متاثر از مذاکرات بین المللی مربوط به گات می باشد. هشتمین دور این مذاکرات که به مذاکرات دور اروگوئه مشهور است، منجر به تشکیل سازمان تجارت جهانی (WTO) شد، البته بایستی توجه داشت که در عین حال که پیوندهایی بین GATT و WTO وجود دارد، ولی نمی توان از WTO به عنوان GATT سابق یاد نمود، زیرا تفاوت های حقوقی، سیاسی و اقتصادی زیادی بین GATT و WTO وجود دارد، که بایستی مورد توجه قرار گیرد. هم اکنون WTO از اهمیت زیادی در صحنه تجارت بین المللی برخوردار است به طوری که عملکرد آن بر زندگی تمامی مردم جهان از جمله ایران تأثیر می گذارد.
صفحات :
از صفحه 165 تا 200
وضعیت موافقتنامه عمومی تجارت خدمات و مشکلات پذیرش آن از سوی ایران
نویسنده:
مدنی اصفهانی محبوبه
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
یکی از مهم ترین سازمان های بین المللی تجاری، سازمان تجارت جهانی (WTO) می باشد که هم اکنون بخش بزرگی از تجارت جهانی کالا و خدمات در میان اعضای آن جریان دارد. با توجه به اهمیت الحاق ایران به این سازمان و در نتیجه حرکت درونی به سمت جهانی شدن اقتصاد، باید علاوه بر شناخت سازمان (WTO)، اهداف، سیاستگذاری ها و موانعی که بر سر راه این الحاق وجود دارد، شناسایی شده و در جهت حذف و یا تعدیل آن گام برداشته شود.
صفحات :
از صفحه 99 تا 116
تدوین سیاست های بهینه تجارت خارجی ایران (صادرات) برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی
نویسنده:
رضویان محمدتقی, بهاری جوان معصومه, آذری محبی رضا
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، موافقان و مخالفان بسیاری دارد. اثرات پیوستن به این سازمان نیز از دیدگاه ها و جنبه های مختلف قابل بررسی است. در این پژوهش اثرات پیوستن ایران به این سازمان از نظر اقتصادی به ویژه از بعد توان صادراتی مورد توجه قرار گرفته است. برای حضور در بازارهای جهانی و گسترش آن لازم است تا مزیت های نسبی صادرات کشور مورد بررسی قرار گیرد. مزیت نسبی می تواند با توجه به نوع محصول و بازار آن در مناطق مختلف جهان، متغیر باشد. در این پژوهش در ابتدا نگاهی اجمالی به موافقتنامه های عمومی تعرفه تجارت (گات) شده و سپس جایگاه صادرات غیر نفتی جمهوری اسلامی ایران را به تفکیک کدهای SITC مورد بررسی قرار داده ایم. در ادامه، مزیت نسبی آشکار شده صادرات کشور نسبت به جهان، اروپا، آسیا و خاورمیانه محاسبه و از آنجا که شاخص مزیت نسبی آشکار شده طی سال های مختلف از نوسان زیادی برخوردار بوده، شاخص متوسط مزیت نسبی آشکار شده محاسبه شده است. در پایان پی آمدهای الحاق یا عدم الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان تجارت جهانی مورد بررسی قرار گرفته و سیاست های بهینه صادراتی الحاق ایران به این سازمان ارایه گردیده است.
صفحات :
از صفحه 13 تا 70
ایران: تلاشی طولانی برای الحاق به سازمان تجارت جهانی
نویسنده:
شیرودی مرتضی
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
جهانی شدن، پدیده‌ای جدید است، و سابقه آن به سالهای پس از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. از این رو، پس از جنگ گامهای عملی فراوانی برای تحقیق جهانی شدن برداشته شد که یکی از آنها، تأسیس موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت معروف به " گات" در سال 1326 (1947) و سپس " سازمان تجارت جهانی" در سال 1375 (1996) است. بنابراین، این دو سازمان بخشی از فرایند جهانی شدن هستند که در عرصه اقتصاد جهان خودنمایی می‌کنند و به علت جهان شمولی، همه کشورهای جهان مجبورند به این روند ملحق شوند و یا درباره آن بیندیشند. مقاله حاضر، بخشی از این فرایند جهانی را با تاکید بر کشور ایران، مورد بررسی قرار می‌دهد.
صفحات :
از صفحه 187 تا 202
جایگاه محیط زیست در سازمان تجارت جهانی
نویسنده:
محمودی کردی زهرا
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.
صفحات :
از صفحه 207 تا 236
  • تعداد رکورد ها : 10