جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 4
حقوق بشر، محیط زیست و توسعه پایدار
نویسنده:
افتخارجهرمی گودرز
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
حق بر محیط زیست سالم یکی از حقوق بشری است. این حق نه تنها از مصادیق برجسته حقوق همبستگی است که در نسل سوم حقوق بشر مقوله بندی می شود بلکه همچنین لازمه تحقق بسیاری از حق های بشری مدنی و سیاسی یا اقتصادی اجتماعی و فرهنگی به شمار می رود. با این حال، ایفای حق یاد شده مستلزم سطحی از توسعه است که به نوبه خود زمینه تخریب بیشتر محیط زیست را فراهم می آورد. از این رو جامعه بین المللی از دهه نود میلادی به این سو ترویج ایده «توسعه پایدار» را در کلیه سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی در دستور کار خود قرار داده است.
صفحات :
از صفحه 9 تا 24
نسل سوم حقوق بشر و حق به محیط زیست سالم
نویسنده:
مولایی یوسف
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
حق به محیط زیست سالم به طور کلی مستقل از حقوق محیط زیست قلمداد می گردد، طرفداران حقوق بشر حق به محیط زیست را به عنوان یک حق مستقل حقوق بشری برای داشتن محیط زیست با کیفیت به رسمیت می شناسند. حق به محیط زیست هم منعکس کننده ارزش های متعالی و پایه ای همانند حق به حیات، حق سلامتی، حق به زندگی با استاندارد است و هم با پیش نیازهای تداوم حیات نسل کنونی و نسل های آتی همانند توسعه پایدار ارتباط تنگاتنگ و ارگانیک دارد. در این مقاله، رابطه محیط زیست و حقوق بشر بر پایه دو دیدگاه انسان محور و محیط زیست محور، مورد بحث قرار گرفته است. در دیدگاه انسان محور،‌ وضعیت محیط به دلیل فشار و تاثیر مستقیمی که تداوم حیات و کیفیت زندگی، سلامتی و رفاه بشر دارد، مورد توجه قرار می گیرد. به طور کلی سه دیدگاه در خصوص جایگاه حقوق بشر به محیط زیست محور وجود دارد. بررسی رویه دولت ها و رویه قضایی نشان می دهد که حق به محیط زیست برای شناخته شدن به عنوان یکی از مصادیق نسل سوم حقوق بشر راه درازی در پیش دارد، چرا که نسل سوم حقوق بشر هم به لحاظ مبانی، محتوا و مضمون و هم به لحاظ شیوه قضایی پیگیری مطالبات افراد در مقابل عموم، با چالش های جدی مواجه می باشد.
صفحات :
از صفحه 273 تا 296
مبانی حقوق همبستگی
نویسنده:
انصاری باقر
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
حقوق همبستگی به مجموع حق هایی گفته می شود که درصدد ایجاد یا تقویت همبستگی در جامعه بین المللی هستند. از صورتبندی این حقوق در دهه 1970 میلادی تاکنون، مناقشه های نظری زیادی درباره این حقوق، جریان داشته است. برخی این حقوق را متضمن تغییرات گسترده و عمیق در جامعه بین المللی می دانند که به اصلاح و تکمیل و تقویت نظام حقوق بشر و اخلاقی و اجتماعی و انسانی شدن حقوق بین الملل منجر می شود. مقاله حاضر، استدلال هایی را که چیستی و چرایی حقوق همبستگی را توجیه می کنند مطالعه می کند و در دو بخش تنظیم شده است. در بخش اول، مفاهیم کلیدی این بحث و در بخش دوم مهمترین استدلال های طراحان و مدافعان حقوق همبستگی مطالعه شده است.
صفحات :
از صفحه 21 تا 40
بررسی ماهیت حقوق همبستگی: حقوق جمعی یا مردمی
نویسنده:
صلح چی محمدعلی, درگاهی رامین
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
لطفا برای مشاهده چکیده به متن کامل (PDF) مراجعه فرمایید.
صفحات :
از صفحه 143 تا 168
  • تعداد رکورد ها : 4