جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 7
انقلاب اسلامی؛ شبکه اطلاع رسانی و رسانه های جمعی در دوره اقامت امام خمینی (ره) در پاریس
نویسنده:
محسن بهشتی سرشت، حسین حاتمی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
چکیده :
در مدت تبعید رهبر انقلاب در نجف، نهضت اسلامی تحت کنترل شدید دولت عراق نتوانست از شبکه های اطلاع رسانی و رسانه های جمعی بزرگ و معتبر بهره برد. اما عزیمت ایشان به پاریس و قرار گرفتن در فضای آزاد رسانه ای آنجا، تغییر «راهبرد رسانه ای» انقلاب را درپی داشت. یافته های تحقیق گویای آن است که در این راهبرد جدید، انقلابیون و رهبر انقلاب با بهره برداری مناسب از ظرفیت های گسترده رسانه ای پاریس توانستند مسیر تحولات سیاسی انقلاب را بسیار سریع تر و هموارتر به سوی هدف مورد نظر (تغییر رژیم) سوق دهند.
صفحات :
از صفحه 127 تا 152
روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌های مصاحبه
نویسنده:
صدیقه کریمی، احمدرضا نصر
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در عرصة پژوهش، محققان برای بررسی دیدگاه‌های افراد در پژوهش‌های پیمایشی و انواع پژوهش‌های کیفی، از مصاحبه استفاده می‌کنند. با طرح انتقادات دربارة به‌کارگیری رویکرد کمیّ ‌در تحقیقات تربیتی و گسترش توجه به پژوهش‌های کیفی و پژوهش‌های تلفیقی، به مصاحبه بیش از پیش توجه شده است. به‌کارگیری مصاحبه به منظور دستیابی به نتایجی که از قابلیت اعتماد مناسبی برخوردار باشد، نیازمند آشنایی با روش‌های انجام مصاحبه و داشتن مهارت در تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست‌آمده از این طریق است. مقالة حاضر به معرفی روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌های مصاحبه شامل تحلیل کمّی، ساختاری و تفسیری پرداخته است. در تحلیل کمی‌متن نوشتاری مصاحبه‌ها رمزگذاری و شمارش می‌شود و با استفاده از روش‌های آماری تحلیل می‌گردد. در تحلیل ساختاری متن نوشتاری، بر حسب تعداد واژه‌ها، اصطلاحات و مفاهیم و میزان تکرار آنها شمارش و تحلیل می‌شود. در تحلیل تفسیری، پژوهشگر در‌صدد است تا پیام‌های نهفته در متن نوشتاری مصاحبه را آشکار سازد و براساس آن، نظریة از قبل تعیین‌شده‌ای را توسعه دهد یا نظریة زمینه‌ای را ارائه دهد
صفحات :
از صفحه 71 تا 94
روش شناسی بنیادین و روش شناسی کاربردی در علوم اجتماعی؛ با تأکید بر رویکرد رئالیسم و نومینالیسم
نویسنده:
حمید پارسانیا,محمد طالعی اردکانی
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
«روش شناسی بنیادین» و «روش شناسی کاربردی» دو روش شناسی متفاوت، اما در ارتباط با یکدیگرند. در این نوشته، ضمن پرداختن به حدود این دو نوع روش شناسی، نمونه ای از ارتباط این دو حوزه با یکدیگر را در حوزه نومینالیسم بررسی می کنیم. پس از بررسی تاثیر نومینالیسم در روش شناسی بنیادین، تأثیرهای آن در روش های استقراء، فرضیه- استنتاجی و مصاحبه، که مربوط به روش های کاربردی است، ارائه می شود. وجه مشترک این روش ها این است که آنها در مسیر رسیدن به علم، کلّی را منکر می شوند. سازوکار این انکار در هر روش متفاوت است؛ معیار تحقیق پذیری و پسینی دانستن علم در استقراء، انکار شرط ضرورت در مقدّمه شرطیه روش فرضیه- استنتاجی، و در نهایت، پناه بردن به نظریه آزمایی در روش پوپر و برساختن کلّی در فرایند -گرایش خاصی از- مصاحبه، نومینالیسم را به حوزة روش کاربردی کشانده است.
مراسم محرم در بروجرد از زبان استاد عبدالمحمد آیتی
نویسنده:
فاطمه نورایی نژاد
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
استاد عبدالمحمد آیتی، متولد 135 در شهر بروجرد است. وی تحصیلات قدیمه و جدیده خود را در بروجرد آغاز کرد. برای ادامه تحصیل، ابتدا راهی قم و مدرسه فیضیه و سپس راهی تهران و دانشکده معقول و منقول شد. در اینجا وی از کلاس های اساتیدی چون فاضل تونی، الهی قمشه ای، بدیع الزمان فروزانفر، غلامحسین صدیقی و محمدعلی حکیم شیرازی بهره مند گردید. توشه علمی آیتی و ذوق ادبی او به شناخته شدن وی به عنوان یکی از ادبا و نویسندگان مطرح و نهایتاً تالیف و ترجمه حدود چهل عنوان کتاب منجر گردید. عبدالمحمد آیتی در کارنامه آثار خود، ترجمه قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را دارد. از آنجا که جلسه هفتم مصاحبه گروه تاریخ شفاهی با ایشان، مصادف با ماه محرم شد، بر آن شدند که به واگویه مشاهدات خود از مراسم سنتی مذهبی ایام محرم الحرام بروجرد در سالهای کودکی تا جوانی خود بپردازند.
ارایه روشی برای محاسبه پایایی مرحله کدگذاری در مصاحبه های پژوهشی
(عنوان عربی: طریقه التقییم المعتبر فی تعیین مستوی مناظرات البحوث العلمیه)
نویسنده:
خواستار حمزه
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
میزان پایایی یک پژوهش علمی از مهم ترین شاخص های تایید آن پژوهش است. اندازه بالای پایایی، در یک پژوهش (اغلب بالاتر از شصت درصد) به این معناست که چنانچه همان تحقیق، در زمان های دیگر انجام گیرد یا افراد دیگری آن را انجام دهند، نتایج مشابهی خواهد داشت. اگرچه کدگذاری داده های مصاحبه یکی از مهم ترین فرایندها، در پژوهش های سازمانی و پیمایش افکار عمومی است، مطالعات اندکی در مورد شیوه محاسبه پایایی کدگذاری ها مشاهده می شوند. در مقاله حاضر، به موضوع پایایی کدگذاری ها، در مصاحبه های پژوهشی پرداخته و روشی برای محاسبه پایایی این مرحله ارایه شده است. محققان می توانند با استفاده از روش پیشنهادی، میزان پایایی بازآزمون (شاخص ثبات) و بین دو کدگذار (شاخص تکرارپذیری) را در مصاحبه های پژوهشی محاسبه کنند.
صفحات :
از صفحه 161 تا 174
مقایسه تحلیلی سنت شفاهی با تاریخ شفاهی
نویسنده:
نورایی مرتضی, دهقان نیری لقمان, ابوالحسنی ترقی مهدی
نوع منبع :
کتابخانه عمومی , نمایه مقاله
چکیده :
در سال ‌های اخیر و به دنبال نگارش تاریخ ‌های مبتنی بر داده ‌های شفاهی، بسیاری خواسته یا ناخواسته سنت شفاهی و تاریخ شفاهی را با هم یکی انگاشته و در تعریف معنا و تبیین اصطلاح تاریخ شفاهی دچار سهوهایی بنیادی شده ‌اند. گردآوری داده ‌های تاریخی بر اساس روایات و اخباری که سینه به سینه نقل شده ‌اند پیشینه‌ ای به مراتب طولانی ‌تر از روش علمی تاریخ شفاهی؛ یعنی، گردآوری اطلاعات تاریخی بر مبنای مصاحبه هدفمند، فعال و آگاهانه دارد.تاریخ شفاهی تفاوت ‌هایی بنیادی با سنت شفاهی دارد. سنت شفاهی شیوه و راه انتقال سازوکارهای فرهنگی و عمومی از نسلی به نسل دیگر است. اگر چه سنن شفاهی در جوامع گوناگون شباهت ‌هایی با یکدیگر دارند، عواملی چون گوناگونی نژاد، اختلاف مذاهب و جغرافیای طبیعی و انسانی تفاوت‌ هایی اساسی در آنها ایجاد کرده است.تاریخ شفاهی، که امروزه در گردآوری شواهد، مدارک و تولید اسناد از روش‌ های علمی بهره‌ می ‌برد، در تحقیقات خود به طور عمده از روش مصاحبه استفاده می‌ کند. از این شیوه زمانی به طور گسترده و علمی استفاده گردید که ضبط صوت ‌های قابل حمل اختراع شد و ذخیره ‌سازی شاهد گفتاری را ممکن نمود. همچنین تداوم و توسعه دموکراسی در دنیای مدرن، عملکرد این شیوه را به تمامی طبقات و اقشار جامعه مدنی گسترش داد. بنابراین، در این مقاله ضمن بازکاوی سنت شفاهی و پیشینه آن در جوامع مختلف و تبیین ویژگی ‌ها و کارکردهای اساسی آن، به مقایسه تحلیلی سنت شفاهی با روش علمی تاریخ شفاهی پرداخته می ‌شود.
صفحات :
از صفحه 35 تا 52
بررسی اثرات اجتماعی - سیاسی نماز جمعه
نویسنده:
طیبه میرزااسکندری
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
نماز جمعه فریضه‌ای است دینی با اهداف اجتماعی، سیاسی، یعنی نمازی است که به جماعت‌گزاردن آن واجب شده (بعد اجتماعی) و برپاکننده و اقامه‌کننده آن حکومت اسلامی و رهبر حکومت است . (بعد سیاسی) این تحقیق در پی آن بود که میزان تحقق این دو بعد نماز جمعه را در مورد نماز جمعه تهران بررسی کند. برای این منظور لازم بود اطلاعاتی در مورد شرکت‌کنندگان در نماز جمعه بدست آوریم و دریابیم که اصولا" شرکت‌کنندگان در نماز جمعه به لحاظ دینداری و نیز از حیث طرفداری از نظام در چه سطحی هستند و آنگاه تاثیر شرکت آنها را در نماز جمعه به لحاظ افزایش بر میزان انسجام گروهی، آگاهی و اعتمادشان نسبت به مسئولین حکومتی (سه هدف عمده نماز جمعه در اسلام) دریابیم. برای جمع‌آوری اطلاعات روش تحقیق میدانی و تکنیک مصاحبه را تکمیل پرسشنامه انتخاب کردیم. فرضیات تحقیق براساس مبانی تشریع نماز جمعه و اهداف اسلام در این زمینه تعیین شد. یعنی فرضیات مدعی تاثیر نماز جمعه بر نیروی انسجام گروهی، اعتماد و آگاهی شرکت‌کنندگان بود و در عین حال شرکت‌کنندگان در نماز جمعه را با وجود تعلق به پایگاههای اجتماعی - اقتصادی مختلف ، به لحاظ دینداری و طرفداری از نظام مجموعه‌ای ناهمگن دانست . پایگاه اجتماعی - اقتصادی پاسخگویان در این تحقیق، بطور کلی در سطح متوسط و پائین بوده است . یعنی 90 درصد پاسخگویان در مرتبه متوسط و پائین و خیلی پائین قرار میگیرند و تنها 10 درصد به پایگاه اجتماعی - اقتصادی بالا تعلق دارند و در پایگاه خیلی بالا هیچ موردی مشاهده نشد. سطح دینداری پاسخگویان سطحی بالا بود یعنی 80 درصد پاسخگویان در سطح قوی و خیلی قوی قرار گرفته‌اند و بقیه در سطح متوسط دینداری بوده است .
  • تعداد رکورد ها : 7