جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 2
عنوان فارسی: خاستگاه و مشروعیت نظام سیاسی صالح در اندیشه آیت اله خامنه ای (عنوان عربی: مصدر و مشروعیة النظام السیاسی الصالح فی فکرآیة الله الخامنئی)
نویسنده:
محسن مهاجرنیا، محمد کریمی خضرا
نوع منبع :
مقاله , کتابخانه عمومی
منابع دیجیتالی :
چکیده :
در این مقاله بر آنیم تا با نگاهی به مبادی هستی شناسانه و نیز انسان شناسانه آیت اله خامنه ای، در باب نظام سیاسی مطلوب و آرمانی مد نظر ایشان که در این نوشتار، «نظام سیاسی صالح» نامیده شده است، بر مبنای کاوشی روشمند، خاستگاه و مشروعیت چنین نظامی را در این اندیشه بسنجیم. لذا با توجه به موضوع مقاله که در حوزه اندیشه شناسی قرار می گیرد، از روش تفسیری هرمنوتیک قصدگرای اسکینر بهره گرفته شده است. بر این مبنا، فرضیه اصلی این مقاله مدعی است که نظام سیاسی مطلوب در اندیشه آیت اله خامنه ای، خاستگاهی مردمی داشته و متکی بر ایمان قلبی حکومت شوندگان است و مشروعیت آن نیز مشروعیتی دوگانه (الهی مردمی) است.
صفحات :
از صفحه 7 تا 24
نظام سیاسی صالح در اندیشه آیت‌الله خامنه‌ای
نویسنده:
محمد کریمی خضرا
نوع منبع :
رساله تحصیلی , کتابخانه عمومی
وضعیت نشر :
ایرانداک,
چکیده :
هدف از انجام این پژوهش، بررسی و کنکاش در اندیشۀ آیت الله خامنه ای به منظور ترسیم نظام سیاسی مطلوب در اندیشۀ ایشان است. تلاش شده تا با استفاده از روشی تفسیری، ضمن مشخص نمودن زمینه های فکری و مبانی و مبادی وجود شناسی و انسان شناسی این اندیشه، وجه مطلوب نظام سیاسی مدّ نظر قرار گرفته در اندیشۀ ایشان ترسیم گردد. برای این منظور از روش هرمنوتیک زمینه گرا و قصد گرای کوئنتین اسکینر استفاده شده است. در این روش سعی می شود با عنایت به سه مؤلّفۀ زمینۀ فکری، زمینۀ اجتماعی و زمینۀ زبانی مؤلف، قصد او از تألیف یا بیان مفاهیم مشخص گردد.با این مقدمات، اندیشۀ آیت الله خامنه ای که متأثر از منابع اصیل دین و نیز تاریخ، علی الخصوص تاریخ اسلام، است، بررسی گردیده و نظام سیاسی مطلوب مورد نظر وی، با عنوان ” نظام سیاسی صالح” نامبردار می شود. نظام مذکور، نظامی است با پایه های مشروعیت بخش دوگانۀ مردمی- الهی که در چهارچوب ارزشهای دینی و با ارادۀ آزاد مردم شکل گرفته و هدف آن تشکیل حیات طیبۀ انسانی به عنوان نوعی سبک زندگی، برای رسیدن انسانها به تکامل و تعالی وجودی است. این نظام سیاسی، بر مبنای هدفی که دارد با استفاده از سیستم ” ولایت” و در قالب یکی از سیستمهای توزیع قدرت معمول در نظامهای سیاسی که در چهارچوب مرزهای دین قرار می گیرد، مدیریت شده و متکی بر ایمان ناشی از شناخت و آگاهی مردم و بواسطۀ ارادۀ جمعی مردم، با هدایت و نظارت ولی جامعه، راه رسیدن به اهداف عالی خودرا طی خواهد کرد.
  • تعداد رکورد ها : 2