جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

جستجوي پيشرفته | کتابخانه مجازی الفبا

فارسی  |   العربیه  |   English  

در تلگرام به ما بپیوندید

کتابخانه مجازی الفبا
کتابخانه مجازی الفبا
پایگاه جامع و تخصصی کلام و عقاید و اندیشه دینی
جستجو بر اساس ... همه موارد عنوان موضوع پدید آور جستجو در متن
: جستجو در الفبا در گوگل
مرتب سازی بر اساس و به صورت وتعداد نمایش فرارداده در صفحه باشد جستجو
  • تعداد رکورد ها : 2
علامه طباطبایی (ره) در تقریر زندگی ائمه ـ علیهم السلام ـ می گوید: «ائمه ـ علیهم السلام ـ همواره با مظلومیت زندگی کردند، به گونه ای که نمی توانستند از خودشان دفع ظلم نمایند» سؤال این است امامانی که امکان دفع ظلم و (شر) از خودشان را ندارند، چگونه می توانند از جامعه اسلامی دفع ظلم و (شر) کنند و از اسلام دفاع نمایند؟
نوع منبع :
پرسش و پاسخ
پاسخ تفصیلی:
براي روشن شدن جواب اموري مقدمه بيان مي شود. 1ـ از نظر شيعه ائمه (ع) سه منصب مهمي بر عهده دارند، الف) رهبري اجتماع (جانشيني پيامبر اكرم (ص) و تشكيل حكومت). ب) مرجعيت ديني (بيان معارف الهيه). ج) ولايت (امامت در باطن اعمال) كه هيچگاه زمين خالي از حجت ني بیشتر ...
فهرست گزیده متکلمان،فیلسوفان و عالمان شیعی :
امامت در مکتب صادق آل محمد(ص)
نویسنده:
محمدحسین فاریاب
نوع منبع :
مقاله
منابع دیجیتالی :
وضعیت نشر :
قم : موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره),
چکیده :
امامت به‌معنایی که شیعه بدان معتقد است، اساسی‌ترین باوری است که موجب امتیاز شیعة امامیه از دیگر فرق اسلامی شده است. امامت به‌لحاظ عقلی و نقلی محل بحث و بررسی عالمان شیعی بوده است. آنچه در این نوشتار می‌آید، رویکرد نقلی و تاریخی به اصل امامت، با استفاده از بازخوانی سخنان امام صادق(ع) است. بر اساس مهم‌ترین یافته‌های این پژوهش، تبیین‌ها و توصیف‌های موجود در دوران امام صادق(ع) جهشی چشمگیر نسبت به دوران نخستین پیدایش تشیع داشته است؛ چنان‌که موجب اعتقاد برخی به الوهیت امامان در آن دوران شده است. «امام» در منظر امام صادق(ع) کسی است که حجت خدا بر بندگان بوده، مرجعیت دینی، علمی، اخلاقی و سیاسی را بر عهده دارد و واسطة فیض میان خدا و بندگان بوده، منصوب از جانب خدا، معصوم و دارای علم خدادادی است.
صفحات :
از صفحه 25 تا 46
  • تعداد رکورد ها : 2